Biela stuha  
logo
+421 48 412 55 13ico_phone
bdnr@bdnr.skico_email
SK | EN

ROZPRÁVKOVÁ GEOGRAFIA: INDIÁNSKE ROZPRÁVKY

 

Veľmi nás teší, že náš projekt Rozprávková geografia, cyklus, ktorý prináša mimoerópske rozprávky deťom od troch rokov, získal podporu zo zdrojov Fondu na podporu umenia. Do konca sezóny by mali vzniknúť 3 časti Rozprávkovej geografie, ktoré sprítomnia rozprávky troch (ne)známych kultúr: indiánskej, židovskej a africkej.

 

Prvá cesta neprebádaným rozprávkovým svetom začala v pondelok 7. novembra, ideovou skúškou prvej "geografickej" časti. V predstavení ožijú rozprávky viacerých indánskych kmeňov - Uväznené slnko z tradície seminolských indiánov, Náčelník Živá voda pôvodom z mikmackého kmeňa, ako aj ďalšie rozprávkové inšpirácie. Indiánske rozprávky ponúkajú možnosť spoznať indiánske príbehy, rituálne tradície, pôvodnú severoamerickú hudbu a autentické indiánske nástroje. Scénické a výtvarné spracovanie nás v znakovej forme privedie priamo do stredu indiánskeho domova.

Okrem sponznávania špecifík toho-ktorého národa, či etnika, v rámci projektu preskúmame aj možné paralely medzi slovenskými a indiánskymi rozprávkami. Hľadanie možných spoločných prienikov medzi kultúrami, je zámerom celého projektu.

 

Indiánske rozprávky sa stanú prvou premiérou BDNR v roku 2017.

Viac o pripravovanom predstavení a rozhovory s hosťujúcimi členmi tvorivého tímu Vám prinesieme v nasledujúcom čísle Zvestí.

 

   

 

   

 

   

 

INDIÁNSKE ROZPRÁVKY:

 

Predlohy: tradičné indiánske rozprávky 
Adaptácia, réžia: Monika Tatarková 
Dramaturgia: Iveta Škripková 
Výprava: Hana Kollárová a.h. 
Hudba: Tomáš Hollub Krista a.h.

 

Účinkujú: Peter Butkovský, Eva Dočolomanská, Marianna Mackurová

 

Realizácia výpravy: Katarína Mažáryová, Hana Kollárová a ateliéry BDNR

Premiéra: nedeľa 8. 1. 2017 v sále BDNR