Biela stuha  
logo
+421 48 412 55 13ico_phone
bdnr@bdnr.skico_email
SK | EN

 


 

Tvorivé novin(k)y

 

Nová sezóna v Bábkovom divadle na Rázcestí priniesla už počas novembra 2016 prírastky do repertoáru tvorby pre dospelé publikum. Prvé uvedenia dvoch častí Živej ženskej knižnice, ktorú sme vám predstavili v predchádzajúcom čísle, inšpirovali dielami významných autoriek svetovej literatúry a zaujímavými hostkami, ktoré prijali pozvanie do živej diskusie. Reflexiu ŽŽK I./II. prinášame všetkým, ktorí sa výnimočných večerov na Rázcestí nemohli zúčastniť. 

 

Rozprávková geografia, je naopak novým projektom v tvorbe pre deti, ktorý v BDNR odštartuje začiatkom budúceho roka. Prvou geografickou premiérou budú Indiánske rozprávky, ktoré vám predstavujeme práve teraz.

 

Potešte sa novinkami z tvorby a zamyslite nad reflexiou reality, pri čítaní novembrového newslettera Zvesti divadla na Rázcestí.

 
 ŽIVÁ ŽENSKÁ KNIŽNICA
 
  

 

Nový formát tvorby v Štúdiu T.W.I.G.A.

Živá ženská knižnica vrátila na Rázcestie tému ženskej skúsenosti a predstavila nový javiskový formát. Hoci scénické čítanie nie je pre Štúdio T.W.I.G.A. ani zďaleko novinkou, v kombinácii s performanciou a následnou diskusiou vytvára štruktúru, ktorá má šancu novým spôsobom osloviť aj naše stále publikum. Na konci novembra sa v divadelnom Teátriu usporiadali dva večere z repertoáru Živej ženskej knižnice.

 

Viac TU.

 

___________________________________________________________________________

Rozhovor s Janou Raganovou 

 

Hostkou prvého večera Živej ženskej knižnice, ktorý reflektoval (aj) tému rodovo podmieneného násilia a dokument, ktorý sa touto témou zaoberá na medzinárodnej úrovni - Istanbulský dohovor - bola Jana Raganová, členka o.z. Nemlčme. V rámci živej diskusie odpovedala najmä na otázky spojené s mýtami a predsudkami voči násiliu páchanému na ženách.
Janu Rganovú o rozhovor požiadala dramaturgička Monika Tatarková.

 
Rozhovor nie je momentálne k dispozícii.

____________________________________________________________________________

Virginia Woolf nie je James Joyce v sukni

 

Pozvanie k účasti na druhom večere Živej ženskej knižnice, prijala slovenská spisovateľka, dramatička a prekladateľka Jana Juráňová. Jana Juráňová je zároveň veľmi úzko spojená s dielom, ktoré bolo v rámci večera prezentované prostredníctvom scénického čítania, esejou V. Woolf Tri guiney. Jana Juráňová ako prvá preložila toto výnimočné dielo svetovej literatúry do slovenského jazyka (v r. 2001). Priblíženie V. Woolf a jej fascinujúceho diela, prostredníctvom optiky Jany Juráňovej, prinášame aj tým, ktorí sa druhého čitateľského stretnutia ŽŽK nemohli zúčastniť.

 

Viac TU.

 
 CESTA ROZPRÁVKOVOU GEOGRAFIOU ODŠTARTOVALA
 
  

Čo má spoločné Orava a Ontário?


Prvou premiérou v roku 2017 sa stane prvý diel nového rozprávkového cyklu Rozprávková geografia. Projekt sprítomňuje rozprávkové kultúry rôznych etník a národov, s ktorými zoznamuje deti od troch rokov. Príbehy viacerých severoamerických kmeňov prinesú Indiánske rozprávky v spracovaní (polo)hosťujúceho tvorivého tímu.
 
Viac TU.

 
DECEMBROVÍ HOSTIA NA RÁZCESTÍ
 

HUMAN FORUM NA RÁZCESTÍ

Tretí ročník Medzinárodného fóra o demokracii a ľudských právach sa uskutoční v Banskej Bystrici 7.12. a 8.12. 2016. Bábkové divadlo na Rázcestí sa stane partnerskou inštitúciou tohto výnimočného podujatia a 8. decembra privíta inšpiratívnych hostí.

 

Viac TU.

 
MEDIÁLNY BONUS
 
 

UMENIE NA DVOJKE: 26 MINÚT VENOVANÝCH BÁBKARSKEJ BYSTRICI


Všetkým fanúšikom a fanúšičkám Bábkarskej Bystrice dávame do pozornosti najnovší diel publicistickej relácie UMENIE, ktorú vysiela RTVS Dvojka. V stredu 30. novembra bola odvysielaná časť venovaná festivalu Bábkarská Bystrica TOUR 2016. Záznam relácie nájdete v archíve RTVS, TU.

 

NÁJDETE NÁS AJ NA: 

               

Zvesti pripravila: 
Monika Tatarková
Spolupracovala: 

Iveta Škripková,
Foto: Dodo Šamaj, Barbora Porubčanová

 

Publikované: 6. 12. 2016  

BÁBKOVÉ DIVADLO NA RÁZCESTÍ

    SKUTECKÉHO 14 BANSKÁ BYSTRICA

Tel.: +421 48 41 25 513
www.bdnr.sk, bdnr@bdnr.sk

Rezervácia vstupeniek:

e-mailom: vstupenky@bdnr.sk.
telefonicky: +421 48 41 25 513
online: www.ticketart.sk.

Každý pracovný deň od 8.00 do 16.00 hod.
Hodinu pred každým verejným predstavením.