Biela stuha  
logo
+421 48 412 55 13ico_phone
bdnr@bdnr.skico_email
SK | EN

Neplač, Anna vznikla ako tretia časť divadelno-vysokoškolského projektu Šamanky (premiéra v r. 2001), je najdlhšie hrávanou inscenáciou z repertoáru pre dospelých, na svojom konte má úctyhodných 101 repríz. Šamanky boli prvým projektom v BDNR a na Slovensku vôbec, ktorý skúmal ženskú skúsenosť z hľadiska rodu (iniciačným projektom tzv. ženských inscenácií v Divadle na Rázcestí, z tejto línie sa v r. 2007 vyprofilovalo ženské divadelné štúdio T.W.I.G.A.). 
Najdôležitejším aspektom večera však bola pre nás a pre pozvaných hostí a hostky spomienka, ktorá sa konala po predstavení. Spomínali sme na našu priateľku, výnimočnú pedagogičku a jednu z iniciátoriek projektu Šamanky doc. Katarínu Feťkovú.

 

Katka patrila k dlhoročným spolupracovníčkam a fanúšičkám divadla. Inšpirovala mnohých študentov a študentky k jeho návšteve, a bola to práve inscenácia Neplač, Anna, na ktorú mnohí a mnohé vďaka Katke prišli po prvýkrát vôbec. Opustila nás pred rokom. 
 

V úzkom pléne všetkých tých, ktorí Katku osobne poznali, zazneli slová Petry Jesenskej (Katedra amerikanistiky a anglistiky, UMB), Lujzy Urbancovej (Katedra slovenského jazyka a komunikácie, UMB), Barbory Vinczeovej (doktorandka na Katedre amerikanistiky a anglistiky, UMB), Ivety Škripkovej (BDNR), Mariána Pecka (BDNR), Katky Azorovej (priamej účastníčky projektu Šamanky), Jany Pogorielovej-Dušovej (výtvarníčka) a Katkinej sestry Gabiky Feťkovej. V divadelnej kaviarni sa nám zároveň podarilo pripraviť drobnú galériu, ktorá prezentovala fotografie z projektu Šamanky a Predavačky príbehov, spolu s fotografiami Katky z tohto obdobia. 

 

Impulzy Katky a jej presahy vo vzdelávaní divadlom sú doteraz málo ocenené.
Ďakujeme všetkým, ktorí prišli a podelili sa s nami o spomienky na túto výnimočnú ženu a pedagogičku. (is, mt)

Ohlas na večer: 

"Aj touto cestou chcem veľmi pekne poďakovať za našu katedru - ten nápad, venovať spomienku našej kolegyni, bol skvelý! Všetci a všetky si veľmi vážime, že ste si v divadle na Katarínu aj takýmto spôsobom spomenuli a že si ju chcete a potrebujete pripomínať. Prítomnosť jej sestry, susedky a ostatných, ktoré/í ju poznali, bola pomyselnou čerešničkou na torte.

Všetko dobré a dovidenia v divadle alebo na inom príjemnom mieste."

Doc. PaedDr. Petra JESENSKÁ, PhD.