Biela stuha  
logo
+421 48 412 55 13ico_phone
bdnr@bdnr.skico_email
SK | EN
Tento týždeň môžu meninovú akciu využiť:
Miloslava Jaromír Vlasta Lívia Eleonóra Etela Roman/Romana

 
ČAS CESTOVNÝCH PRÍBEHOV
 


 

Príchody a odchody z Rázcestia

 

Marcový newsletter Zvesti Bábkového divadla na Ráczestí by sme mohli označiť za Cestovnú príručku - z Rázcestia do sveta a zo sveta na Rázcestie. Najvýnimočnejšie udalosti posledného mesiaca sa odohrali v cestovnom duchu, či už to boli pozvania našich inscenácií na zahraničné festivaly, alebo ďalšie putovanie nášho tímu po neznámych obciach Banskobystrického kraja.

 

Nevynecháme ani myšlienkové cestovanie a prinášame Vám stanoviská nášho divadla k momentálnej spoločensko-politickej situácii na Slovensku. 

 

Cestovateľskú príchuť má aj aprílový program BDNR, kedy na Rázcestí privítame historicky po prvýkrát súbor Divadla Jonáša Záborského z Prešova a jeho najmladšiu inscenáciu Dobrú, mami. Privítame aj muzikanta Tomáša Pohorelca, ktorý predstaví svoju tvorbu na aprílovom koncerte Výpoveď o stave duší. Rozhovor s Tomášom Pohorelcom si môžete prečítať v poslednom príspevku tohto mesiaca.

 

A pre všetky deti a rodičov, ktorí sa chystajú "docestovať" na blížiacu sa premiéru Rozprávky o zlatej rybke, prinášame postrehy a fotografie z prvej skúšky s pražskou režisérkou - cestovateľkou Belou Schenkovou.

Prajeme Vám príjemné čítanie!     

 
 DIVADLO AKTUÁLNYCH DNÍ
 
  

Bijeme na poplach! pripájame sa k petícii

 

Členovia a členky umeleckého tímu BDNR podpísali petíciu Bijeme na poplach! Petíciu iniciovali výtvarník Ľuboš Lorenz a aktivistka Lucia Štasselová:

"Vyzývame ľudí, aby povedali hlasné NIE cenzúre župana Kotlebu a pripojili sa k obrane slobody prejavu!!"

 

Petíciu je možné podpísať možné cez portál Peticie.com.

 

Viac: TU.

Facebook: TU.


______________________________________________________________________

 

Podporujeme vznik aktívnej divadelno-spoločenskej koalície
 

Divadelníci/čky a aktivisti/tky naprieč celým Slovenskom vyjadrili nesúhlas s aktuálnou spoločensko-politickou situáciou. Reakciou na ňu je založenie spoločnej koalície, ktorá má ambíciu vytvoriť protiváhu k aktuálnym extrémistickým tendenciám v spoločnosti. Prinášame Vám kroky súvisiace s formovaním divadelno-spoločenskej koalície. 

Viac: TU.

 

____________________________________________________________________

Podporujeme kolegov/gyne z Divadelného súboru Jána Chalupku v Brezne
 

Bábkové divadlo na Rázcestí s kolegiálnym nesúhlasom sledovalo počínanie predsedu BBSK pri udeľovaní cien učiteľom dňa 14.3. 2016 v Brezne. Náš umelecký súbor vyjadril podporu hercom a herečkám DSJCH a inkriminované predstavenie Kováči uvedieme v priestoroch BDNR ešte túto sezónu.

 

Viac TU.

 

 
 MÁJ MESIAC LÁSKY A ... DIVADELNÝCH FESTIVALOV
 
 

Česko-slovenské Setkání a Stretnutie v Zlíne
 

Mestské divadlo Zlín organizuje v dňoch 17. - 21. mája 2016
21. ročník medzinárodného divadelného festivalu Setkáni - Stretnutie.
Bábkové divadlo na Rázcestí sa festivalu zúčastnilo viackrát, naposledy v roku 2007 s inscenáciou A. Veteranyi: Prečo nie som anjel (derniéra 2012).
Programu 21. ročníka sa zúčastníme s inscenáciou I. Horváthová: Nostalgia. Inscenácia vznikla v roku 2013 s podporou MZV SR, v rámci programu Ženské úteky. 
Marián Pecko bol za réžiu inscenácie ocenený Výročnou cenou Literárneho fondu za réžiu v oblasti bábkového divadla.
Pred českým publikom a zahraničnými pozorovateľmi/kami vystúpime 17. mája o 10.00 hodine.    

 

_________________________________________________________________________________________________

Vraciame sa do Bielsko-Biala
 

Bábkové divadlo Banialuka už po 27-krát organizuje Medzinárodný festival bábkarskej tvorby v Bielsko-Biala. Ide o jeden z najprestížnejších festivalov v oblasti bábkového divadla a Bábkové divadlo na Rázcestí je jeho viacnásobným účastníkom. Naposledy sme na programe účinkovali v roku 2012 s rozprávkou Kocúr v čižmách (réžia a scenár Bela Schenková).
Tento rok sa do Poľska vraciame s najmladšou inscenáciou pre deti - M. Ende: Tieňové divadlo pani Ofélie v réžii Mariána Pecka.

 

_______________________________________________________________________

Bábkové divadlo na Rázcestí po prvýkrát v Turecku 
 

Pozvanie na 17. ročník Medzinárodného festival pri Čiernom mori v tureckom meste Trabzon nás mimoriadne prekvapilo a potešilo. Organizátori/ky festivalu si z nášho repertoáru vybrali nonverbálne predstavenie pre batoľatá Čiarkolárium v réžii Ajky Liňajky.
Ide o historicky prvé účinkovanie nášho divadla na festivale v Turecku. Rovnako turecké divadlo ešte neúčinkovalo na programe Bábkarskej Bystrice. O to viac sa do Turecka tešíme a a veríme v nadviazanie spolupráce pre nasledujúce ročníky nášho festivalu. 
Do Trabzonu s Čiarkoláriom odlietame začiatkom mája. 

 
 BÁBKARSKÁ BYSTRICA 2016
 
  

Cestami a cestičkami Banskobystrického kraja
 

Prípravy na medzinárodný festival súčasnej bábkarskej tvorby pre deti a dospelých Bábkarská Bystrica Tour 2016 úspešne pokračujú. Náš cestovateľský tím navštívil ďalšie obce BBSK, ktoré sme vybrali ako potenciálne hosťovské prostredie pre tri festivalové produkcie. Po Horehroní a Gemeri, ktoré sme navštívili v priebehu februára Vám prinášame zápisky z ciest po Novohradskom, Hontianskom a Tekovskom regióne. 

 

Viac: TU.

 
CESTA ZA ROZPRÁVKOU ZAČALA
 

Mesiac a dosť!
 

Presne mesiac má trvať skúškové obdobie Rozprávky o zlatej rybke, ktorú pre Bábkové divadlo na Rázcestí pripravuje pražská režisérka Bela Schenková. Premiéra sa uskutoční v piatok 29. apríla o 16.00 hod. v divadelnej sále BDNR.

 

Viac: TU.

 
 ČO VŠETKO SA DEJE V DIVADLE NA RÁZCESTÍ?
 
 

Kreatívci a kreatívkyne z Tvorivého písania

 

Od roku 2010 funguje pri Bábkovom divadle na Rázcestí záujmový kurz pre deti a mládež Tvorivé písanie. Odborníčkou v oblasti kreatívneho písania a dlhoročnou lektorkou kurzu je dramatička a režisérka Iveta Škripková. Na prácu v kurze sme sa spýtali lektorky aj samotných účastníkov/čok a Vy si môžete prečítať aj ukážky z ich aktuálnych prác.

 

Viac: TU.


_____________________________________________________________________

 

Divadlo Jonáša Záborského po prvýkrát v Bábkovom divadle na Rázcestí

 

Profilové divadlo východoslovenskej divadelnej scény uvádza v piatok 8. apríla slovenskú premiéru hry Marshy Norman: Dobrú, mami. Už o 4 dni neskôr sa s inscenáciou predstaví aj banskobystrickým divákom a diváčkam v sále Bábkového divadla na Rázcestí. Divadlo Jonáša Záborského sa v priestoroch BDNR predstaví v historickej premiére.

 

Viac: TU.

 

_________________________________________________________________________

Výpoveď o stave duší

 

Divadelníka a hudobníka Tomáša Pohorelca spája s Bábkovým divadlom na Rázcestí spoločná minulosť ale aj súčasnosť. S gitarou v rukách ho môžete stretnúť pravidelne počas nášho predstavenia Batolárium, ako účinkujúceho autora hudby. Hudobne sa podieľal na príprave cyklu Praskanie krvi po rokoch, k výročiu narodenia Jozefa Mokoša, na ktorom BDNR spolupracovalo s Literárnym a hudobným múzeom ŠVK. V utorok 19. apríla sa v sále BDNR uskutoční koncert Tomáša Pohorelca a jeho spoluhudobníkov: Výpoveď o stave duší.

O aktuálnom stave duše, o potrebe slobody a zodpovednosti a hlavne o divadle a hudbe sa s Tomášom Pohorelcom zhovárala dramaturgička Monika Tatarková.

 

Rozhovor TU.

 

NÁJDETE NÁS AJ NA: 

               

Zvesti pripravila: Monika Tatarková

Spolupracovali: Iveta Škripková,
Kristína Belicová 
Foto: Dodo Šamaj, 

Monika Tatarková, Kika Belicová,

Zuzana Chrenková-Srncová 

Publikované: 4. 4. 2016  

BÁBKOVÉ DIVADLO NA RÁZCESTÍ

    SKUTECKÉHO 14 BANSKÁ BYSTRICA

Tel.: +421 48 41 25 513
www.bdnr.sk, bdnr@bdnr.sk

Rezervácia vstupeniek:

e-mailom: vstupenky@bdnr.sk.
telefonicky: +421 48 41 25 513
online: www.ticketart.sk.

Každý pracovný deň od 8.00 do 16.00 hod.
Hodinu pred každým verejným predstavením.