Biela stuha  
logo
+421 48 412 55 13ico_phone
bdnr@bdnr.skico_email
SK | EN
Tento týždeň môžu meninovú akciu využiť:
Miloslava Jaromír Vlasta Lívia Eleonóra Etela Roman/Romana

 
 NOVÝ ROK, NOVÉ PLÁNY, NOVÉ ZMENY
 


 

Dramat(urg)ické novinky

 

Začiatok roka 2016, koniec-koncov tak ako začiatok každého roka, priniesol do Bábkového divadla na Rázcestí zmeny. Impulzy k zmenám dáva v umeleckých inštitúciách vo väčšine prípadov nepokojná a kreatívna myseľ členov a členiek umeleckého tímu. Existuje ešte jeden - menej poetický impulz k dramat(urg)ickým prevratom - otvorené dátumy grantových výziev podporných inštitúcií. V ideálnom prípade sa tieto dva impulzy spoja a tak vznikajú zaujímavé koncepty a aktivity, o ktorých Vás neskôr informujeme aj prostredníctvom našich Zvestí.

 

Najdramatickejšou novinkou, ktorou momentálne žije BDNR, je zmena v koncepte medzinárodného bábkarského festivalu Bábkarská Bystrica, ktorý BDNR organizuje od roku 1977. Na prelome septembra a októbra 2016 sa uskutoční jeho jubilejný 20. ročník pod názvom Bábkarská Bystrica 2016 Tour, Trojitý impulz. Viac sme pre Vás pripravili v článku Bábkarská Bystrica nielen v Banskej Bystrici. 

 

Dramaturgickou novinkou je príprava novej inscenácia, ktorá bude venovaná deťom od troch rokov: Rozprávke o zlatej rybke. Na motívy známej ľudovej rozprávky ju v BDNR pripravuje česká režisérka Bela Schenková.

 

Radostnou novinkou je pre nás rozšírenie radu našich externých spolupracovníkov o pána Romana Hradeckého, riaditeľa Stredoslovenského múzea v Banskej Bystrici. Rozhovor s pánom Hradeckým, ako s novým lektorom inscenácie Hviezdy sú tiché nájdete v poslednom článku Zvestí.

 

V aktuálnom dvojčísle január/február predstavíme okrem dramat(urg)ických noviniek aj pokračovaie dlhodobých aktivít BDNR, ako ďalší príklad mocenských zasahov do chodu divadelných inštitúcií v rámci Vkusných príspevkov, či prácu mladých hereckých talentov v našom DramaKlube.

Prajeme Vám príjemné čítanie!     

 
 VKUSNÉ PRÍSPEVKY IV.
 
 

Činoherné štúdio, Činoherák, Činoherné štúdio mesta Ústí nad Labem... 

 

Kauza okolo Činoherného štúdia v Ústí nad Labem, bola viac než rok najmedializovanejšou českou divadelnou kauzou. Vyzerá to, že spory medzi súborom ČS a ústeckým magistrátom nateraz utíchli a divadlo sa už naplno venuje tvorbe. Od konca roka 2013 si však súbor Činoherného štúdia prešiel viacerými skúškami... 

Celý článok
 TU.  

 

 

 

 
 PROJEKT STOP EXTRÉMIZMU!
 
 

Cestovné denníky z Ponitria a Turca

 

27. január 2016: Turčianske Teplice
Denník:
 TU.

19. február 2016: Staré divadlo Karola Spišáka, Nitra
Denník:
 TU.

 

 

 
 ČO VŠETKO SA DEJE V DIVADLE NA RÁZCESTÍ?
 
 

Tvorba mladých hereckých talentov je stálou súčasťou života BDNR 

 

DramaKlub - dramatický klub pre deti a mladých ľudí, fungujúci
v Bábkovom divadle na Rázcestí, pod vedením herečky Márie Šamajovej. Na prácu v DramaKlube sme sa spýtali Majky Š., ale aj mladých členov a členiek klubu.

Celý článok: TU.

 
 BÁBKARSKÁ BYSTRICA 2016
 
 

Bábkarská Bystrica nielen v Banskej Bystrici 

 

Po niekoľkotýždňových diskusiách sa umelecké vedenie BDNR rozhodlo pre novú koncepciu aj nový titul festivalu Bábkarská Bystrica: BÁBKARSKÁ BYSTRICA 2016 TOUR, TROJITÝ IMPULZ. Prečo toto slovíčko Tour? A prečo Trojitý? Čitatelia/ľky našich Zvestí sa to dozvedia ako prví/é!

Celý článok: TU.

 
 PRVÁ INSCENÁCIA V ROKU 2016 BUDE PRE DETI
 
 

Čarovná rybička z ľudovej rozprávky
v prevedení živelnej Bely Schenkovej 

 

V stredu 17. februára sa uskutočnila výrobná porada k novej inscenácii BDNR Rozprávke o zlatej rybke. Na motívy ľudovej rozprávky ju pripravuje režisérka Bela Schenková, ktorá bude v Bábkovom divadel na Rázcestí už po tretíkrát.

Viac: TU.

 
 PREDSTAVUJEME NOVÝCH SPOLUPRACOVNÍKOV BDNR
 
 

Nám všetkým by malo záležať na tom, aby sme deti niekam hodnotovo nasmerovali

 

PhDr. Roman Hradecký je riaditeľom Stredoslovenského múzea
v Banskej Bystrici. Okrem toho je predsedom celoslovenského združenia Prometheus, združenia svetských humanistov a zároveň odborníkom na dejiny druhej svetovej vojny a židovský holokaust. Najmä vďaka tomu sa stal externým spolupracovníkom BDNR - lektorom účinkujúcim v pred(náško)stavení Hviezdy sú tiché.
S novým spolupracovníkom sa zhovárala dramaturgička Monika Tatarková.

Rozhovor TU.

NÁJDETE NÁS AJ NA: 

               

Zvesti pripravila: Monika Tatarková

Foto: Dodo Šamaj, 
Monika Tatarková, Kika Belicová,

Zuzana Chrenková-Srncová 

Video: Milan Mojžiš

 

Publikované: 2. 3. 2016  

BÁBKOVÉ DIVADLO NA RÁZCESTÍ

    SKUTECKÉHO 14 BANSKÁ BYSTRICA

Tel.: +421 48 41 25 513
www.bdnr.sk, bdnr@bdnr.sk

Rezervácia vstupeniek:

e-mailom: vstupenky@bdnr.sk.
telefonicky: +421 48 41 25 513
online: www.ticketart.sk.

Každý pracovný deň od 8.00 do 16.00 hod.
Hodinu pred každým verejným predstavením.