Biela stuha  
logo
+421 48 412 55 13ico_phone
bdnr@bdnr.skico_email
SK | EN
Tento týždeň môžu meninovú akciu využiť:
Matej/Matiáš Frederika Viktor Alexander Zlatica/Zlatka Radomír Albín

 
 OSLAVUJEME, BILANCUJEME, OČAKÁVAME
 

Koniec roka 2015...

 

... priniesol na Rázcestie mnohé významné udalosti:

Najočakávanejšou z nich bola oslava 55. divadelných narodenín v podobe premiéry rozprávky pre deti. O Tieňovom divadle pani Ofélie sme veľa napísali v predchádzajúcich číslach Zvestí a pravidelne sme Vám prinášali správy aj na našom webe. Preto decembrovú reflexiu premiéry prenecháme divadelným odborníčkam a sprostredkujeme Vám kritiky, ktoré o našej Ofélii vyšli bezprostredne po "narodeninovej nedeli".

 

December je už tradične mesiacom reflexií a vyhodnocovaní. Okrem bilancie uplynulých 55 rokov našej divadelnej existencie, Vám prinášame aj vyhodnotenie najmedializovanejšieho divadelného projektu posledného roka. Bilancia projektu STOP EXTRÉMIZMU! za rok 2015 je doplnená o posledné zastávky cestovného zápisníka, ktorý vznikal na žilinských školách.

 

V Bábkovom divadle na Rázcestí sa už od 4. januára usilovne pracuje a na rok 2016 pripravujeme nové inscenácie a projekty. Preto Vám okrem spätných ohliadnutí, prinášame aj informácie o novovzniknutom podpornom systéme pre umelecké inštitúcie - Fonde na podporu umenia, ktorého činnosť sa naplno rozbehla s úvodom roku 2016.

 

A neprehliadnite ani naše decembrové bonusy!

 

Prajeme Vám veľa príjemných a radostných chvíľ, nielen pri čítaní Zvestí Bábkového divadla na Rázcestí, ale aj v celom roku 2016.  

 
 OSLÁVILI SME 55 ROKOV!
 
 

Ofélia očami kritiky

 

Premiéru rozprávky Michaela Endeho, ktorou sme oslávili 55. narodeniny BDNR, ohodnotilo už premiérové publikum. Dlhotrvajúci potlesk a standing ovation vyvolal niekoľkokrát na javisko tvorcov a tvorkyne, hercov a herečky Tieňového divadla pani Ofélie.

 

A čo o Ofélii napísali kultúrne redakcie a divadelná kritika?
Recenzie a fotogaléria
 TU.  

_______________________________________________________________________

55 divadelných rokov v kocke

 

Okrem prípravy premiéry, sme sa v posledný mesiac v roku venovali aj príprave materiálu o uplynulých 55 divadelných rokoch. Prečítajte si aká bola história Krajského bábkového divadla a neskôr Bábkového divadla na Rázcestí v Banskej Bystrici: TU.

 
 VKUSNÉ PRÍSPEVKY III
 
 

Divadlo na Korze:
Nedostatočné vetranie alebo až príliš veľa čerstvého vzduchu? 

 

Divadlo, ktorého tvorivé obdobie trvalo len tri sezóny. Napriek tomu sa do dejín slovenského divadelníctva zapísalo ako jedno z najpokrokovejších divadiel svojej doby. Okrem skvelého hereckého súboru a excelentných inscenácií dodnes vzbudzujú pozornosť najmä okolnosti zániku bratislavského Divadla na Korze.

 

Čítajte viac: TU.

_________________________________________________________________________

Konec jedné komedie

 

Súbor Pražského komorného divadla pod vedením Dušana Pařízka opustil scénu Divadla Komedie po 10 rokoch fungovania z dôvodu podfinancovania. V novom výberovom konaní predložil najúspešnejší projekt súbor Divadlo Company.cz, ktorý hrá v Divadle Komedie od roku 2012. Finančne poddimenzovaná história sa však opakuje... 

 

Čítajte viac: TU.

 
 PROJEKT STOP EXTRÉMIZMU!
 

Cestovný zápisník: Žilina

 

Posledné dve projektové zastávky v roku 2015 sa uskutočnili v Žiline:

 

15. december 2015: Súkromná obchodná akadémia v Žiline, Stanica Žilina-Záriečie 

Čítajte TU.

 

16. december 2015: Súkromné gymnázium Žilina

Čitajte TU.

_________________________________________________________________________

Zhrnutie projektu
STOP EXTRÉMIZMU! za rok 2015

 

Začiatkom januára 2016 vydalo Bábkové divadlo na Rázcestí tlačovú správu, v ktorej informuje o všetkých aspektoch priebehu projektu STOP EXTRÉMIZMU! v roku 2015. 

 

Vyhodnotenie projektu: TU.

 
 ROK 2016 S NOVÝM PARTNEROM
 

Historicky prvý riaditeľ FPU Jozef Kovalčík (vpravo)

Fond na podporu umenia

 

V novembri 2015 oficiálne spustil svoju činnosť nový dotačný systém pre kultúru na Slovensku. Fond na podporu umenia na seba prevzal väčšinu grantových povinností Ministerstva kultúry. Nejde však len o formálnu zmenu, Fond na podporu umenia zaviedol niekoľko zásadných zmien, ktoré by mali viesť k spravodlivejšiemu rozdeľovaniu a efektívnejšiemu využitiu finančných dotácií. 

 

Čítajte viac: TU.

 
 DECEMBROVÉ BONUSY
 

Rozhovor so spisovateľkou Irenou Brežnou

 

Slovensko-švajčiarska spisovateľka, novinárka a cestovateľka Irena Brežná navštívila Bábkové divadlo na Rázcestí koncom novembra 2015. Po prvýkrát sa osobne zúčastnila predstavenia List čiernemu synovi, ktoré vzniklo podľa rovnomennej poviedky I. Brežnej.
25. 11. pani Brežná viedla diskusiu so študentami a študentkami topoľčianskeho gymnázia v rámci projektu STOP EXTRÉMIZMU!

V rozhovore s dramaturgičkou Monikou Tatarkovou Irena Brežná vyjadrila názor na projekt STOP EXTRÉMIZMU! a aktuálnu otázku emigračnej krízy. Prezradila aj svoje umelecké plány na rok 2016.

 

Rozhovor: TU.

_________________________________________________________________________

Kuriozita: sponzorský dar od "plukovníka" z Afganistanu

 

Začiatkom decembra navštívil naše divadlo muž, vystupujúci ako plukovník Tobias Grossarrah. Mal pre nás výbornú správu: vojaci z jeho jednotky, ktorá sa prednedávnom vrátila z Afganistanu, chcú Bábkovému divadlu na Rázcestí venovať dar vo výške 10 000 eur! Nebyť intuície riaditeľky, divadlo naletí viacnásobnému podvodníkovi, ktorý s podobnou "afgánskou historkou" navštevuje už nejaký čas najmä reštauračné zariadenia v Čechách a na Slovensku. V našom prípade sa incident skončil návštevou policajtov a pán plukovník sa do divadla už nevrátil. 

 

 

NÁJDETE NÁS AJ NA:

Zvesti pripravili:

Monika Tatarková, Iveta Škripková

Foto: Dodo Šamaj, Vlado Veverka,

Monika Tatarková, Kika Belicová 

 

Video: Milan Mojžiš

Publikované: 10. 1. 2016            

BÁBKOVÉ DIVADLO NA RÁZCESTÍ

SKUTECKÉHO 14 BANSKÁ BYSTRICA

 

Tel.: +421 48 41 25 513
www.bdnr.sk, bdnr@bdnr.sk

Rezervácia vstupeniek:

e-mailom: vstupenky@bdnr.sk.
telefonicky: +421 48 41 25 513
online: www.ticketart.sk.

Každý pracovný deň od 8.00 do 16.00 hod.
Hodinu pred každým verejným predstavením.