Biela stuha  
logo
+421 48 412 55 13ico_phone
bdnr@bdnr.skico_email
SK | EN

Pri príležitosti komorného zahájenia ojedinelého festivalu Bábkarská Bystrica 2014 sa symbolicky v prvý jesenný večer zišli v Bábkovom divadle na Rázcestí vzácni ľudia, ktorí robia svet okolo nás kultúrnejším a rozumejú umeniu. Z verejnej diskusie s hosťami a hosťkami o význame a postavení umenia na Slovensku i v zahraničí NAČO FESTIVAL? vzniklo vyhlásenie spojené s iniciatívou "Deň bez umenia". 
Diskusiu rozvírili hostitelia riaditeľka BDnR Iveta Škripková a režisér Ján Pecko, pridali sa riaditeľka Medzinárodného festivalu Divadelná Nitra Darina Kárová, divadelníčka Viera Dubačová a martinský režisér Peter Mankovecký. Medzi diskutujúcimi boli ľudia z umeleckej, kultúrnej, architektonickej, podnikateľskej, manažérskej, občianskej či novinárskej branže. Bolo o čom diskutovať. Zazneli aj video odpovede Bystričanov a hostí na otázku, načo festival a načo umenie, ktoré sa natáčali v našom meste. 
"Predstavte si, že sa jedného dňa zobudíte, chcete si pustiť hudbu a   hudby niet. Nehrajú divadlá ani kiná. Galérie, múzeá a knižnice sú zavreté. Zmizla architektúra, dokonca ani svoje obľúbené dizajnové kúsky nenájdete. Je ticho a pusto, Svet sa ocitol bez umenia. Aký to bude svet?" 
Tak znie motto spoločnej iniciatívy kultúrnych inštitúcií na Slovensku, ktoré chcú upozorniť verejnosť aj reprezentácie tohto štátu na dôležitosť existencie umenia. Má inšpirovať k úvahám a rozprúdiť diskusiu o význame a postavení umenia v živote človeka a spoločnosti. Môžete sa zapojiť aj vy na www.nacoumenie.sk. 
Spisovateľ Michal Hvorecký k tomu povedal: 
"Netreba rozumieť všetkému. Stačí vnímať a nechať na seba diela pôsobiť, či už je to film, hudobná skladba alebo obraz. Akákoľvek reakcia má hodnotu, aj kritika, znechutenie či odpor. Kto číta, kto pozorne vníma a kto kriticky myslí, strávi svoj pobyt na tomto svete zmysluplnejšie a krajšie." 
Účastníci a účastníčky verejnej diskusie, ktorá sa uskutočnila v rámci iniciatívy DEŇ BEZ UMENIA 23. septembra 2014, sa pripájajú k nasledovnému vyhláseniu z druhého verejného stretnutia partnerov iniciatívy DEŇ BEZ UMENIA: 
Bez umenia život človeka a spoločnosti nie je plnohodnotný. Preto treba umenie tvoriť, podporovať, prijímať a komunikovať   v celej jeho šírke a rozmanitosti. 
Na Slovensku však záujem o umenie klesá. Ľudia menej čítajú knihy, menej chodia do divadla, do kina či do galérií. Klesajú aj financie určené na podporu umenia a kultúry. Máme jedno z najnižších percent podielu HDP na verejných výdavkoch na kultúru spomedzi okolitých krajín. Nemáme fungujúci sponzorský zákon, nie je dostatočne rozvinuté donorstvo na umenie zo súkromných zdrojov. Výsledkom je znižovanie dotácií na kultúrne aktivity, ekonomická a často aj existenčná neistota mnohých kultúrnych inštitúcií, vysoký počet pamiatok v havarijnom stave, stále sa prehlbujúci verejný dlh v kultúre. Ak to takto pôjde ďalej, čaká nás nielen deň, ale aj týždeň alebo rok bez umenia. 
Preto vyzývame umelcov a kultúrne inštitúcie, aby rozvíjali spôsoby komunikácie s verejnosťou, ktoré môžu zvýšiť informovanosť ľudí o spoločenskej, sociálnej a ekonomickej úlohe umenia a povzbudiť ich záujem o umenie. Je nevyhnutné otvoriť kontinuálnu verejnú diskusiu o postavení umenia a kultúry a o spôsoboch ich podpory. 
Vyzývame reprezentácie na Slovensku, aby sa vážne zaoberali situáciou v umení a kultúre, prispeli k vytvoreniu vhodných podmienok pre ich rozvoj a svojím príkladom budovali vedomie spoločnosti o ich význame a nezastupiteľnosti. 
Vyzývame slovenskú verejnosť, aby zvýšila svoj záujem o blahodarný vplyv umenia na rozvoj osobnosti, jeho úlohu pri vzdelávaní a sociálnej prevencii ako aj aktivizácii ekonomiky. A to nielen návštevou umeleckých podujatí, ale aj v podobe vlastnej tvorivosti. 
Slovensko má bohaté kultúrne dedičstvo, vyniká vysokým tvorivým potenciálom, môže sa prezentovať kvalitným umením. To všetko vytvára priaznivú kultúrnu klímu a príťažlivý obraz krajiny v zahraničí. Bola by škoda, keby to v budúcnosti malo byť inak. 
Uvedomujeme si dôležitosť riešenia ekonomických a sociálnych problémov, ale bez adekvátneho postavenia a podpory umenia a kultúry nemá Slovensko perspektívu a ani právo nazývať sa rozvinutou krajinou Európy. 
Preto sa chceme pokúsiť naplniť cieľ iniciatívy DEŇ BEZ UMENIA, ktorý znie: Ani deň bez umenia! A vyvinieme všetko úsilie, aby sa v budúcnosti v kalendári kultúrnych inštitúcií nemuseli označovať dni, ktoré sú bez umenia, a aby sme iniciatívu čoskoro mohli premenovať na ANI DEŇ BEZ UMENIA. 
Otázkam umenia a kultúry v našom meste sa budeme odteraz venovať na našom portáli podrobnejšie, v snahe vyvolať diskusiu medzi našimi čitateľmi o poslaní umenia a problémoch s jeho (ne)financovaním. Nevieme si totiž predstaviť čo i len jediný deň bez umenia a vy?