Biela stuha  
logo
+421 48 412 55 13ico_phone
bdnr@bdnr.skico_email
SK | EN

Česi majú svojho Spejbla a Hurvínka, Taliani Burattina, Francúzi Guignola, u nás sa v minulosti ujal Gašparko. Bábky. Každá z nich má svoj príbeh. Hoci na začiatku boli bez výrazu, charakteru a mena. Ich kamarátov z Nitry, Bratislavy, Košíc, Žiliny a Banskej Bystrice si môžete pozrieť aj v SNM ‑ Múzeu SNR v Myjave. 
Príbeh bábky 
"Čo je to divadelná bábka? Smiešne nič. Kus drievka natretého farbami. omotaného do pestrých handričiek a zaveseného na drôtiku. No ak ju postavíte do primeraného priestoru, ak jej dáte pohyb a priliehavý hlas, naraz ožije. Je svetom sama pre seba, je malým umeleckým zázrakom, ktorý dospelým pričarúva cudzie svety a malým prináša radosť a poučenie," píše sa v Rozprave o bábkovom divadle. Apropo, bábky nie sú len z dreva. Bábka sa dá vyrobiť z hocičoho, hoci aj zemiaku. Najznámejšie typy bábok sú marionety (zavesené bábky ). maňušky (prstové bábky) a tieňové bábky (vytvorené z tieňu dlane). História bábkarstva siaha až do dôb najstarších kultúr v Indii, Číne či Egypte, no najväčší rozmach zažilo v stredoveku, kde dotváralo jarmočnú atmosféru. 
Bábka hlási svoj návrat 
Čas odpratal bábku do úzadia. Nahradil ju svet pohyblivých obrázkov. Ale pozrime sa pravde do očí. čo by to bolo za detstvo bez maňušky natiahnutej na ruku či nejakej postavičky visiacej z drôtu. Alebo vytvárania zvieratiek z tieňa dlane. Kto to zažil. vie. o čom hovorí. Má to svoju mágiu. Iste čim je človek starší, tým menej stretáva tieto čarovné postavičky. Ak ich vy alebo vaše deti nenájdete v domácej zbierke. nemusíte zúfať, do 25. februára 2015 sú naištalované v myjavskom múzeu. Môžete zaspomínať na staré časy a zároveň svojim ratolestiam ukázať poklady, ktoré v televízii nenájdu. Expozícia bábok je zapožičaná z Múzea bábkarských kultúr a hračiek hrad Modrý Kameň, ktoré sa špecializuje bábkarstvo na Slovensku. 
Výstava Bábkové divadlo v múzeu 
Výstava, ktorá je verejnosti prístupná od 11. decembra, na jednej strane popisuje vyše polstoročie profesionálnych divadiel prostredníctvom bábok z piatich z nich a na druhej strane necháva priestor návštevníkom, aby prebudili bábky. "V druhej časti, tej tvorivej, si môžu deti samé vyrobiť malú bábku zo špajdle a papiera, ktorú si nafarbia a nalepia. Je tam aj malé divadielko z papiera, kde si môžu zahrať vlastný príbeh, tému už necháme na nich. Ide o tom, aby si aj oni vymysleli dej tej rozprávky a mohli sa inšpirovať aj na výstave," prezradila Beáta Zámečníková z SNM Múzea SNR v Myjave. Zastúpené sú tu rozmanité bábky z Bábkového divadla Žilina, Bratislavského bábkového divadla, Starého divadla Nitra, Bábkového divadla Košice a Bábkového divadla na Rázcestí Banská Bystrica. Nechýba ani prierez ich históriou, výraznými osobnosťami či repertoárom. Najstaršie z nich je žilinské, ktoré vzniklo v roku 1950. 
Budúcnosť bábky 
Ako sa hovorí: "Veci môžu by čímkoľvek, ale musí sa im to povedať." Aj bábka môže ožiť, keď jej dáme meno a príbeh. Tým jej darujeme dušu. Nezostane nemá, pokiaľ jej vložíme do úst slova a dokáže sa aj pohybovať, pokiaľ s ňou hýbeme. Je predchodkyňa Barbín, mončičákov, robotov a moderných hračiek. Možno už nehýbe svetom ako kedysi, ale oplatí sa občas si na ňu spomenúť. Napokon to "malé smiešne nič" dokáže zanechať v dieťati pocit vzácnosti okamihu a vytvoriť mu spomienku na niečo hodnotnejšie než len zabíjanie nudy pri monitore počítača. Keď chceme, aby naše deti nezostali "stratené v sieti", musíme im ukázať život, čo sme poznali my. A do toho sveta iste patrí aj bábka.