Biela stuha  
logo
+421 48 412 55 13ico_phone
bdnr@bdnr.skico_email
SK | EN
Tento týždeň môžu meninovú akciu využiť:
Matej/Matiáš Frederika Viktor Alexander Zlatica/Zlatka Radomír Albín
Kurz náuki slovenčini (2015)

Do konca roku 2015 pripravujeme projekt Kurz náuki slovenčini. Pri príležitosti 200. výročia narodenia  Ľudovíta Štúra a 195. výročia vzniku Maríny od Andreja Sládkoviča sme si určili cieľ, osloviť ľudí s „nezaujímavou témou“ gramatiky a teórie literatúry v kocke.

Interaktívny divadelný Kurz náuki slovenčini, je divadelný a vzdelávácí projekt pre stredné a vysoké školy alebo pre všetkých, ktorí majú záujem o slovo, veršovanie a tajomstvá slovenčiny. 
Vznikol na základe podnetu učiteľov slovenského jazyka, ktorí sa viackrát obrátili na divadlo s témou, aby sa pokúsilo vytvoriť inscenáciu o slovenčine, v ktorom by sa využili prvky divadelného jazyka a vďaka tomu, by sa študenti/študentky s učivom slovenského jazyka zoznámili pútavejšie a s väčším zážitkom s gramatických javov alebo tém Teórie literatúry, konkrétne prozodických systémov. Program, v ktorom budú mať možnosť aktívne sa zúčastniť ( vytvorenie básne, improvizácia s rýmom, rečnícke tímy a pod.). Rok 2015, ktorý je rokom 200. výročia narodenia Ľ. Štúra a 195.výročia vzniku Maríny A. Sládkoviča je vhodným rokom pre uskutočnenie nášho zámeru, preto sa dramaturgia divadla rozhodla zaradiť tento netradičný paradivadelný projekt do svojej činnosti. Na projekte budeme spolupracovať s odborníkmi a odborníčkami v oblasti lingvistiky.
Jedná sa o prvý podobný divadelno – vzdelávací projekt, ktorý vhodne dopĺňa aktivity divadla a  môže odhaliť krásy i záludnosti našej materčiny.   

Prípravy na KURZE začínajú už na začiatku divadelnej sezóny 2015/2016 , v auguste 2015.

Predpokladaná premiéra v októbri 2015. 

 

Tvorivý tím 

Scenár, réžia: Tonka Škrabálková, hudobná spolupráca: Juraj Haško a.h., výtvarná spolupráca: Katarína Lucinkiewiczová a.h., dramaturgická spolupráca: Júlia Pecková a.h.

odborná spolupráca, jazyková lektorka: Lujza Urbancová a.h.
Hrajú

Anna Zemaníková, Juraj Smutný, Peter Butkovský, Alena Sušilová

 

Projekt vznikol vďaka finančnej podpore Ministerstva kultúry Slovenskej republiky.