Biela stuha  
logo
+421 48 412 55 13ico_phone
bdnr@bdnr.skico_email
SK | EN
Africké rozprávky
 
 

Druhé pokračovanie projektu Rozprávková geografia.

 

Prečo s deťmi hovoriť o iných kultúrach?

 

V aktuálnom čase prinášajú televízia, rádiá, noviny a facebooky obrovské množstvo informácií o medzinárodnej situácii, o vojnách, migračnej kríze, teroristických útokoch, kultúrnych a náboženských odlišnostiach. Deti tieto správy vnímajú. Domnievame sa, že je potrebné sprostredkovať informácie vyvažujúce rozdiely a bariéry medzi národmi a kultúrami, medzi ľudmi, a to menej schematickým a zjednodušeným spôsobom, akým sú príslušníci/čky iných národov a národností zobrazovaní v populárnom priemysle. V tom je zmysel nášho projektu Rozprávková geografia.

 

Baobab, strom života

Vek niektorých afrických Baobabov sa odhaduje na neuveriteľných 1000 až 2000 rokov. Baobab dokáže narásť do výšky 40 metrov a jeho majestátny kmeň môže mať až 10 metrov! Prečo strom života? V kmeni Baobabu sa môže skrývať až 10 tisíc litrov vody! Baobab je od nepamäti pre ľudí a zvieratká v Afrike, Austrálii a na Madagaskare zdrojom vody, tieňa, prístrešia aj potravy.

 

Medzi domorodými africkými kmeňmi koluje legenda: keď Boh stvoril tento strom, zasadil ho do vlhkej pôdy pri rieke. Baobab sa začal sťažovať na vlhkosť a tak ho teda Boh presadil na svah neďalekého kopca. Ale ani tam sa mu nepáčilo. Nato sa Boh rozhneval, vytrhol ho zo zeme a zahodil. Strom dopadol na suchú zem Savany a od tej doby rastie hore nohami...

 

Mrazuvzdorná Jabloň

Jablone sa považujú za dlhoveké stromy, môžu žiť 60 až 80, niektoré dokonca 100 rokov. V porovnaní s vekom Baobabov však ostávajú celý život ich mladými príbuznými. No, oproti Baobabom majú výhodu – drevo Jablone zmrzne až pri mrazivých -35°C. Pre jej kvietky je však nebezpečná teplota už -2 stupne. Vtedy sa jabloň potrebuje rýchlo zohriať…

 

V slovesnkom folklóre sa Jabĺčko považuje za symbol zdravia, plodnosti, krásy a lásky.

„Červenô jabĺčko v oblôčku mám,

koho rada vidím, tomu ho dám…“

 

Námety: tradičné africké rozprávky spracovné v autorstve O.D.West a M. Kosovej*

Scenár, réžia: Paulína Belická a.h., Zuzana Strnátová a.h.**
Dramaturgia: Monika Tatarková
Výprava: Mária Bačová a.h.**
Hudba: Zuzana Strnátová a.h.

 

Účinkujú: Eva Dočolomanská, Marianna Mackurová, Dodo Šamaj, Mária Šamajová

 

Realizácia výpravy: Katarína Mažáryová, Mária Bačová a ateliéry BDNR pod vedením Svitlany Poltanovej

 

Foto: Mária Bačová


Prvé uvedenie: 14. máj 2017

Druhé uvedenie: 21. máj 2017

Podporené z verejných zdrojov Fondom na podporu umenia.

 

Ďakujeme Katedre bábkarskej tvorby za podporu inscenácie a prof. Ide Hledíkovej za sprostredkovanie spolupráce so študentkami KBT.

 

* Epizódy: Ako zajac nahneval leva, Ako sa opica a zajac učili slušnému správaniu, Ako korytnačka pretlačila slona boli inšpirované príbehmi Marie Kosovej, Děvče ze pštrosího vejce – Černošské pohádky z Afriky, Albatros, Praha, 1969.

Epizódy: O najmenšom človeku, Lev antilopa a papagáj, Antilopa, opica a svetluška boli inšpirované príbehmi z diela O.D. West, Africké pohádky, African tales, TRITON, Bratislava, 2011.

 

**  študentky 1. ročníka magisterského stupňa Katedry bábkarskej tvorby VŠMU, Bratislava.