Biela stuha  
logo
+421 48 412 55 13ico_phone
bdnr@bdnr.skico_email
SK | EN

Uvedený archív inscenácií a projektov nie je úplný. 
Obsahuje len vybrané tituly a projekty, ktoré svojím významom presiahli regionálny a miestny význam. Získali ocenenie a vzbudili záujem verejnosti.
Boli ojedinelé ako titul, svojím inscenovaním alebo ako projekt spolupráce medzi divadlom a rôznymi partnermi, ktorý doteraz nerealizovalo žiadne slovenské divadlo.

Medzi také projekty v r. 2000 – 2005 patrili: projekt Šamanky (réžia: Marián Pecko, r. 2001 – 2002), Predavačky príbehov (réžia: Iveta Škripková, r. 2003 – 2004) a inscenácia J. Geneta Slúžky (réžia: Viliam Dočolomanský a. h., r. 2002), S. Witkiewicza Belzebubova sonáta (réžia: Jakub Nvota a. h., 2004).
Medzi výrazné projekty divadla v tomto období patrí projekt www.ruzovyamodrysvet.sk (2005 – 2008), ktorý sa venoval rodovému scitlivovaniu verejnosti ako vôbec prvý a zatiaľ ojedinelý prvok v slovenskom divadle. Súčasťou týchto rokov bola spolupráca s neziskovými obč. združeniami venujúcimi sa ženským právam, v spolupráci s Fenestrou boli po prvýkrát na Slovensku s dobrovoľníčkami a herečkami divadla uvedené Vagína monológy (2003) a pouličné divadlo Babské mystériá v rámci kampane Umlčané svedkyne (2004). Spracovával priamy odkaz a výsledky rodových štúdií na ploche divadla a divadelného umenia. Jeho činnosť pokračuje v práci Štúdia TWIGA pri BDNR.

Z detských projektov bol výnimočným projekt spolupráce s Detským krízovým centrom Slniečko Modrý telefón, r. 2001 – 2004.
BDNR patrilo medzi prvé divadlá, ktoré sa začiatkom prvého desaťročia začalo venovať spojeniu literatúry a divadla. Vznikol projekt Literatúra Slovo Divadlo, v skratke LSD, v rámci ktorého sme realizovali viacero výnimočných scénických čítaní z kníh vydaných vo vydavateľstve K. K. Bagalu a Aspekt Bratislava. V rámci projektu sa konali krsty kníh a diskusie so spisovateľmi. Úspešnými scénickými čítaniami boli napr. K. Főldvári, T. Janovic a M. Švec Je taký... (uvedené aj v Štúdiu L+ S v Bratislave 26. januára 2005), Ivan Kadlečík Malé prelúdiá, Pavel Hrúz Okultizmus, V. Pankovčin A bude to pekný pohreb, L. Grendel U nás v New Honte a pod. 
Herecky pri uvedených scénických čítaniach spolupracovali študenti/tky herectva Akadémie umení, na réžii sa podieľali Iveta Škripková, Michal Náhlík a. h., Mikuláš Forgács a. h. Úspešné scénické čítania z kníh vydavateľstva Aspekt v réžii Ivety Škripkovej boli napr. P. Cebocli Pavlin príbeh, E. Jelínek Milenky, A. Veteranyi Prečo nie som anjel, Uršuľa Kovalyk Travesty šou a iné.
V r. 2009 sme zrealizovali divadelný happening Superman bol len jeden, superžien je veľa, ktorý bol uvedený v Europa shopping centre Banská Bystrica (september 2009) a Auparku Bratislava (november 2009) ako súčasť otvorenia rovnomennej výstavy Slovensko-českého ženského fondu, ktorá sa venovala práci výnimočných žien a ženských organizácií v treťom sektore. Na happeningu sa podieľalo Štúdio TWIGA. Ďalším happeningom Štúdia TWIGA bola vernisáž k výstave Holé baby, necenzurované akty slovenských majstrov v Slovenskej národnej galérií v r. 2010.

 

<< späť do archívu