Biela stuha  
logo
+421 48 412 55 13ico_phone
bdnr@bdnr.skico_email
SK | EN
SOFINKINE MALÉRY

Uvedený archív inscenácií a projektov nie je úplný. 
Obsahuje len vybrané tituly a projekty, ktoré svojím významom presiahli regionálny a miestny význam. Získali ocenenie a vzbudili záujem verejnosti.
Boli ojedinelé ako titul, svojím inscenovaním alebo ako projekt spolupráce medzi divadlom a rôznymi partnermi, ktorý doteraz nerealizovalo žiadne slovenské divadlo... viac informácií >>

 

 
 

Pre deti od 4 rokov.


Malá Sofia žije v 19. storočí na zámku Komtesy de Ségur, ale ako každé dieťa, aj ona chce všetko spoznať, okúsiť a zažiť. A väčšinou spraví poriadny malér. Roztopašné, niekedy i smutné príbehy Sofie otvárajú témy identity malého človiečika. Všetky tieto príbehy zaznamenávajú, aké dôležité sú objavy a omyly pri poznávaní sveta na základe vlastnej skúsenosti. Ako deti vidia svet dospelých. Vzniklo na základe obľúbenej knižky pre deti od Komtesy Sophie de Ségur. Po predstavení nasleduje tvorivá dielňa.

 

Sophie Feodorovna Rostopchine, Komtesa de Ségur (1799 – 1874) bola francúzska spisovateľka. Literárnu kariéru začala až ako 58-ročná písaním pre svoje vnučky Camille a Madeleine. Vytvorila 14 kníh. Najznámejšia z nich, populárna najmä vo Francúzsku, má názov Sofiine nešťastia (Les malheurs de Sophie) a dožila sa mnohých divadelných i filmových spracovaní. Na Slovensku nebola ešte preložená. V divadelnom spracovaní uvidíte príbehy Červené rybičky, Skrinka s náradím, Vosková bábika a Veselý pohreb.

Inscenácia vznikla v rámci partnerskej spolupráce divadla a Základnej školy na  Tr. SNP 20 v Banskej Bystrici a je súčasťou projektu SOFI-Art (viac viď. Projekty divadla).

 

Preklad: Silvia Severíniová
Výprava: Miriam Struhárová a. h.
Hudba: výber, Juraj Haško
Vo výbere hudby zaznejú diela M. Kadela, F. Chopina, F. Couperina, J. Haydna. Scéna inšpirovaná secesnými umelcami Gustavom Klimtom a Carlom Bugattim.
Dramaturgická spolupráca a asistencia réžie: Monika Kováčová

Scenár, réžia: Iva Sivá

Hrá: Mária Šamajová

 

Vyrobili: ateliéry divadla pod vedením Kataríny Mažáryovej a Zuzany Janíčkovej
Foto: Dodo Šamaj

 

Sofinkine maléry účinkovali v r. 2010 na medzinárodných festivaloch pre deti Hráme pre vás v Bibiane v Bratislave, na Kremnických gagoch a na medzinárodnom festivale Bábkarská Bystrica.

 

Dĺžka predstavenia: 60 min.
Premiéra: 7. 3. 2010

 

Rozprávka vznikla v rámci cyklu sólo hier pre deti Zahrajte sa s rozprávkami!