Biela stuha  
logo
+421 48 412 55 13ico_phone
bdnr@bdnr.skico_email
SK | EN
PAVLIN PRÍBEH

Uvedený archív inscenácií a projektov nie je úplný. 
Obsahuje len vybrané tituly a projekty, ktoré svojím významom presiahli regionálny a miestny význam. Získali ocenenie a vzbudili záujem verejnosti.
Boli ojedinelé ako titul, svojím inscenovaním alebo ako projekt spolupráce medzi divadlom a rôznymi partnermi, ktorý doteraz nerealizovalo žiadne slovenské divadlo... viac informácií >>

 

 
 

Divadelné predstavenie, tematizujúce rodovú deľbu práce, vychádza z autobiograficky ladenej knihy stratenej slovenskej autorky Pavly Cebocli. Príbeh Pavly Cebocli je v predstavení rámcovaný slávnou esejou Virginie Woolf Vlastná izba. Pavlin príbeh je akoby rekonštruovaným denníkovým záznamom, v ktorom je zapísaná ženská skúsenosť, ale aj ženské mlčanie. Správne socializovaná žena, akokoľvek svojbytná, odpúšťa, prepačuje, miluje aj napriek zdravému rozumu a najmä, nechá sa zavliecť do nepriateľstva voči ženám, sestrám, svokrám len aby si udržala svoje ponížené miesto v mužskom symbolickom poriadku, pretože iný poriadok pre ňu neexistuje, alternatívou je len vylúčenie. Postavy, udalosti a mikropríbehy Pavlinho príbehu na javisku akoby vychádzali na povrch zo skrytosti zasunutého priestoru pamäte. Vety, príbehy, zážitky súvisia navzájom tak, ako súvisia spolu jednotlivé zápisy v denníku.
Vzniklo v rámci projektu www.ruzovyamodrysvet.sk.

 

Na motívy knihy: Pavla Cebocli: Pavlin príbeh (ASPEKT 2005)
Výtvarná spolupráca: Katarína Lucinkiewiczová
Hudobná spolupráca: Tibor Vajda, Juraj Haško
Scenár a réžia: Iveta Škripková
Hrajú a čítajú: Mária Šamajová, Marianna Mackurová, Alena Sušilová, Timea Jamrichová

 

Premiéra: 26. 10. 2005