Biela stuha  
logo
+421 48 412 55 13ico_phone
bdnr@bdnr.skico_email
SK | EN
NAPÍSANÉ DO TMY

Uvedený archív inscenácií a projektov nie je úplný. 
Obsahuje len vybrané tituly a projekty, ktoré svojím významom presiahli regionálny a miestny význam. Získali ocenenie a vzbudili záujem verejnosti.
Boli ojedinelé ako titul, svojím inscenovaním alebo ako projekt spolupráce medzi divadlom a rôznymi partnermi, ktorý doteraz nerealizovalo žiadne slovenské divadlo... viac informácií >>

 

 
 

(Ne)známy osud Slovenky Hany Gregorovej. Inscenácia/hra približuje život a dielo Hany Gregorovej, rodáčky z Martina. Slovenky, ktorá sa nebála verejne vystúpiť a venovať sa  tzv. ženskej otázke.

 

Je to prvá hra a inscenácia venovaná životu a dielu Hany Gregorovej. Sprítomňuje osobné túžby a sklamania Hany G. v kontexte daných spoločenských pomerov a konzervatívnych názorov na postavenie a úlohy ženy v spoločnosti na začiatku 20. storočia. Pred nami ožijú spomienky rôznych svedkov a svedkýň na túto výnimočnú ženu. Hra zámerne používa obrátenú perspektívu. Dominantný je pohľad ženy, Dady, dcéry Hany G.
Inscenácia bola inšpirovaná knihou Hany Gregorovej Slovenska pri knihe, čítanka Aspekt, 2007. Vznikla v rámci projektu divadla Stretnutie s osobnosťami a projektu www.ruzovyamodrysvet.sk. Avšak aj knihami dcéry Dagmar Gregorovej-Prášilovej, ktorá vo svojich spomienkach venuje mimoriadnu pozornosť gregorovskému domu. Tiež našimi profesionálnymi skúsenosťami s gynokritickou témou v divadle, ako aj poznatkami a dokumentami, ktoré nám sprostredkovali pracovníčky Literárneho a hudobného múzea ŠVK v Banskej Bystrici.


Hana Gregorová, rod. Lilgová (30. 1. 1885, Martin – 11. 12 1958, Praha)

Spisovateľka, prekladateľka, autodidaktička, priekopníčka ženského hnutia na Slovensku, známa najmä ako manželka spisovateľa Jozefa Gregora Tajovského. Výnimočná žena. Významná osobnosť v dejinách slovensko-českého kultúrneho života, obhajkyňa myšlienok česko-slovenskej vzájomnosti.

Inscenácia vznikla v rámci Štúdia T.W.I.G.A., Theater Women Improvisation Gender Action, ktoré sa venuje témam rodového scitlivovania verejnosti a súčasne stvárneniu rodovo citlivého jazyka v divadle.

Dramaturgická spolupráca: Monika Kováčová
Výprava: Miriam Struhárová a. h.
Hudba: Juraj Haško a. h., výber
Videoprojekcie: Denisa Kolesárová
Cimbal: Vladimír Homola a. h.
Pohybové konzultácie: Zuzana Hájková a. h. a Rozália Ursínyová a. h.
Réžia: Iveta Škripková
Hrajú: Slavomíra Fulínová a. h., Marianna Mackurová, Nina Müller a. h., Juraj Smutný, Alena Sušilová, Mária Šamajová

Vyrobili: ateliéry BDNR pod vedením Kataríny Mažáryovej: Anna Bajnóciová, Júlia Haruštiaková a Jaroslav Klajban 
Svetlo: Richard Mažáry
Zvuk: Ivan Kapsiar
Foto: Denisa Kolesárová

Inscenácia bola súčasťou Druhého impulzu na festivale Bábkarská Bystrica 2010.

Premiéra:
19. 6 2009