Biela stuha  
logo
+421 48 412 55 13ico_phone
bdnr@bdnr.skico_email
SK | EN
Motýľ na anténe
 
 

Bábkové divadlo na Rázcestí sa v tvorbe pre mladých ľudí a dospelých kontinuálne venuje histórii. Snaží sa otvárať témy súvisiace s našou historickou identitou, sprítomňovať osudy našich predkov, prepájať dejinné udalosti so súčasnosťou.
Pri príležitosti vzácnej udalosti, 100. výročia založenia Československej republiky, sme sa rozhodli pre dotyk s našou minulosťou v podobe jednej z najvýraznejších osobností československých dejín. Uvádzame hru Václava Havla, dramatika, politika, vedúcej osobnosti československého disentu, prvého prezidenta demokratického Československa.
Titul Motýľ na anténe je tragikomickou skicou, oscilujúcou na hranici medzi ideálnymi predstavami a realitou, konaním a nekonaním, aktivitou a pasivitou ľudí. Václav Havel do nej zašifroval mnoho z vlastných politických a filozofických názorov na svet a spoločnosť. Zároveň (ako u tohto autora býva zvykom) nezakryl ani svoje autobiografické inšpirácie.
V spracovaní divadelnej a televíznej režisérky Sone Ferancovej sa hra stáva výstižnou paródiou (pseudo)intelektuálneho prístupu k ľuďom a svetu, múdrou komédiou o našich egách, malostiach a neschopnostiach, osobitou výpoveďou k večnej téme partnerských a rodinných vzťahov.

 

Hru uvádzame po prvýkrát na Slovensku.
Text Václava Havla uvádzame vôbec po prvýkrát v bábkovom divadle.

 

 

Preklad: Michaela Homolová 
Výprava: Miriam Struhárová 
Kostýmy, masky: Simona Vachálková 
Hudba: výber (Bedřich Smetana, Depeche Mode)
Dramaturgia: Monika Tatarková

Réžia, výber hudby: Soňa Ferancová 

 

Hrajú: Marianna Mackurová, Dodo Šamaj, Filip Štrba, Anna Zemaníková

 

Po prvýkrát v BDNR hosťuje Soňa Ferancová, významná predstaviteľka strednej generácie slovenských režisérok.

Soňa Ferancová je slovenská divadelná, televízna a dabingová režisérka. V rámci režijnej praxe spolupracovala s desiatkou divadiel na Slovensku a v Čechách. V súčasnosti spolupracuje najmä s činohernými divadlami v Bratislave: Aréna, Astorka Korzo ´90, GuNaGu, DAB Nitra a pod. Pohostinne hosťovala viackrát v Slovenskom národnom divadle. Jej inscenácie sú typické osobitou režijnou poetikou, s príklonom k štylizácii a znakovému jazyku. Mnoho z jej inscenácií patrí k divácky mimoriadne obľúbeným a navštevovaným. V súčasnom tvorivom období sa špecializuje na komédie, pretože múdreho smiechu nikdy nie je dosť.

Jej inscenácie boli niekoľkokrát v rôznych kategóriách nominované na slovenské divadelné ocenenie sezóny DOSKY.

 

Po prvýkrát sme privítali aj kostýmovú výtvarníčku Simonu Vachálkovú. 

Simona Vachálková je absolventkou VŠMU, oddelenie scénického a kostýmového výtvarníctva. Tvorkyňou kostýmov pre divadlo, film a operu.

V rámci slovenského divadla intenzívne spolupracuje s viacerými činohernými režisérmi, napr. V. Strniskom, R. Polákom, E. Horváthom, V. Klimáčkom, J. Ďurovčíkom, J. Nvotom a režisérkou Soňou Ferancovou. Tvorí najmä v Bratislave pre Slovenské národné divadlo, Astorka Korzo ´90, GUnaGU a v Nitre pre Divadlo Andreja Bagara. V Čechách spolupracuje s opernými domami: Divadlo A. Dvořáka v Ostrave, Opera Národného divadla Brno.
V rámci bohatej filmovej tvorby získala nomináciu na cenu Slnko v sieti za kostýmovú výpravu pre film Nedodržaný sľub (réžia Jiří Chlumský). Pravidelne spolupracuje na tvorbe videofilmov a reklamných spotov.

 

Foto: Miriam Trnková

Premiéra: 26. október 2018

 

Z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia.