Biela stuha  
logo
+421 48 412 55 13ico_phone
bdnr@bdnr.skico_email
SK | EN
Jánošík podľa Jozefa
 
 

Medzibrodské kočovné divadlo oslavuje 105. výročie svojho vzniku. Zároveň 70 rokov, odkedy medzibrodskí divadelníci účinkovali s Mahenovým Jánošíkom na doskách Slovenského národného divadla (r. 1948). Mahenov text bol predlohou pre slávny Bielikov film Jánošík. 
Medzibrodskí divadelníci sa však nerozhodli pre oprašovanie našej národnej legendy: "Povedali sme si, že už sme natoľko dospelí, že nepotrebujeme žuvačkových Jánošíkov, povýšených in memoriam do hodnosti generála. Že tu máme reálne a skutočné osobnosti, ktoré aj niečo reálne dokázali. Takou je aj Jozef Mokoš a jeho dnes už legendárny Jánošík, inscenovaný na mnohých profesionálnych javiskách, či už bábkarskych, alebo činoherných."

 

Autor: Jozef Mokoš
Úprava scenára, réžia, text záverečnej piesne a hudba v predstavení: Tomáš Pohorelec
Produkcia: Jozef Zázrivec
Zvuk a svetlo: Martin Kasza
Text sleduje: Zuzana Zázrivcová
Scéna a tech. spol.: Katarína a Richard Mažáryovci - RKM
Dramaturgická spolupráca: Juraj Haviar a Juraj Smutný
Fotografie na plagát: Vojtech Lihan
Grafický návrh plagátu a bulletinu: Maroš Krajčovič

Asistenti réžie: Aurel Pohorelec a Oliver Kasza

 

Účinkujú: Jozef Zázrivec, Róbert Zázrivec, Norika Dřímalková, Marta Haviarová, Kristína Haviarová, Juliána Urbanová, Eva Laluhová, Stanka Meľová, Juraj Haviar, Lara Pohorelcová, Andrej Kabáč, Michal Sokol, Ján Hraško, Tomáš Pohorelec, Peter Štulrajter

 

Inscenácia získala mnoho ocenení:

 

1. miesto a zlatá medaila na celoslovenskej prehliadke Palárikova Raková 2018.

1. miesto na regionálnej prehliadke Tajovského divadelné dni 2018 a cena Jozefa Šeba za herecký výkon pre Róberta Zázrivca.

1. miesto v A kategórii na krajskej prehliadke Zochova divadelná Revúca 2018 a postup na celoslovenskú prehliadku Belopotockého Mikuláš 2018.

Strieborné pásmo v A kategórii na celoslovenskej prehliadke Belopotockého Mikuláš a cena za  kolektívny vklad.

V roku 2019 bude inscenácia reprezentovať SR na festivale DIDA 2019 v srbskej Pivnici.

 

 

 

O súbore:

 

Ochotnícka divadelná činnosť sa v Divadelnom ochotníckom súbore Medzibrod začala formovať v r. 1913. Prvou inscenáciou bola hra Hora volá. Odvtedy súbor funguje nepretržite až do teraz.
Súbor sa predovšetkým zameriava na pôvodnú ale i zahraničnú klasiku s komediálnym nádychom. Medzi úspešné hry repertoáru patria Hrúza čo sa robí, Jánošík, Meridian, Slepý pastier, Mozolovci, Čertov mlyn, Surovô drevo, Anička Kováčovie, Starý zaľúbenec, Panny v oblakoch, Kaviár alebo šošovica, Kmotrovci, Ženba, Tanec nad plačom, Revízor (cena za scénografiu na Zochovej Revúcej), Statky-zmätky (Cena za hudbu a 2. miesto na Zochovej Revúcej), Páračky u babky Justíny (2. miesto na Zochovej Revúcej a postup na celoslovenskú prehliadku Belopotockého Mikuláš, 1. miesto na celoslovenskej prehliadke Palárikova Raková 2016), S brokovnicou na manžela (3. miesto na  celoslovenskej prehliadke Palárikova Raková 2017).