Biela stuha  
logo
+421 48 412 55 13ico_phone
bdnr@bdnr.skico_email
SK | EN
ILONA, ŽENA HVIEZDOSLAVOVA
 
 

Inscenácia inšpirovaná románom Žila som s Hviezdoslavom.


Autorka: Jana Juráňová
Dramaturgická spolupráca: Marián Pecko, Jana Juráňová a. h.
Výprava: Irena Marečková a. h.
Hudba: Juraj Haško a. h.
Pohybová spolupráca: Mária Danadová a. h.
Réžia: Iva Š.
Hrajú: 
 

Ilona

od začiatku sezóny 2016/2017 Ivana Kováčová

do konca sezóny 2015/2016 Sláva Daubnerová a. h.

P.O. Hviezdoslav        Viktor Sabo a. h.
Kvarteto Peter Butkovský
Marianna Mackurová
Juraj Smutný
Mária Šamajová

 


Kvarteto hrá všetky ostatné postavy v Iloninom príbehu: Albert Pražák, Svetozár Hurban Vajanský (Juraj Smutný), Pavol Novák (Peter Butkovský), Sidka Országhová (Mária Šamajová).
Výpravu vyrobili: ateliéry BDNR pod vedením Kataríny Mažáryovej
Fotografia P. O. Hviezdoslava: Jozef Šamaj
Hlasový workshop: Dominika Doniga a. h.

 

Zvuk: Richard Mažáry
Svetlo: Pavol Bukovina
Inšpícia: Jozef Šamaj


Upozorňujeme, že v inscenácii sa fajčí!


V inscenácii boli použité ukážky z tvorby P. O. Hviezdoslava (Stesky 2 – Hľadám sa, hľadám, Hájnikova žena – Pozdrav, Krvavé sonety, Letorosty III – Ó, mládež naša) a fragmenty z osobnej korešpondencie P. O. Hviezdoslava adresovanej Ilone. 


O predlohe
,,Niektoré ženy nezapadnú do života. Nevmestia sa, nestrafia sa? Hádam je život naozaj nejaký predkreslený vzor na vyšívanie? A ak sa žena vychýli z predkresleného? (...) Ilonin život sa poskladal ako mal. Odmalička mala v mysli predkreslenú vzorku. Vie ju spamäti, ide podľa nej, presne, celkom presne. Za mladi si nemyslela, že je tá obyčajnosť taká vzácna a výnimočná. Tá stopa, známa a dobre preskúmaná, vyskúšaná, je spoľahlivá. A kde sú tie iné, tie, čo nešli podľa vzoru? Ovanie ju chlad. Ako keby prešla mŕtvym lesom.“ (úryvok z knihy Žila som s Hviezdoslavom)
,,Jana Juráňová síce s Hviezdoslavom žiť nestihla, zato našla v zaprášených archívoch a svojej nemóresnej fantázii kontúry Ilony Országhovej, rodenej Novákovej. Náplňou života pani Hviezdoslavovej nebol nikto iný ako On, veľký slovenský básnik. " (Jana Cviková, uvedené na obálke knihy Žila som s Hviezdoslavom) 

 

Parabiografická próza Žila som s Hviezdoslavom bola prvýkrát vydaná v roku 2008 v knižnej edícii ASPEKT (v súčasnosti je dostupné už jej druhé vydanie). V roku 2009 bola jednou z 10 pôvodných slovenských publikácií nominovaných na Cenu Anasoft litera. Zároveň bola nominovaná Akadémiou humoru na medzinárodnú cenu Zlatý gunár v kategórií Literárne a žurnalistické diela. Po šiestich rokoch sa tento román dostáva na dosky BDNR v Banskej Bystrici v spracovaní autorky ako pôvodná divadelná hra. Román nadväzuje na líniu zviditeľňovania skrytých histórií žien, ich autentických, chcených i možných životov, príbehov a túžob.  

 

Rozhovory s...
... režisérkou inscenácie Ilona, žena Hviezdoslavova Ivou Š.

... autorkou knižnej predlohy a scenára Janou Juráňovou

... pôvodnou predstaviteľkou titulnej postavy Slávou Daubnerovou

 

Premiéra: 21. 3. 2014

 

Inscenácia vznikla s finančnou podporou Ministerstva kultúry SR.