Biela stuha  
logo
PREMIÉRA PRE DOSPELÝCH: AMÁLIA DÝCHA ZHLBOKA UŽ O:
Viac informácii
+421 48 412 55 13ico_phone
bdnr@bdnr.skico_email
SK | EN
Európa v korešpondencii
 
 

Divadelné randevú s osobnosťami európskej minulosti. 

Intímne, verejné, ľúbostné, tajomné spovede duší, ktorých osudy prenikli až do našej prítomnosti.

 

Európa v korešpondencii sprítomňuje autentické výpovede, spovede, listové tajomstvá výrazných osobností Európy. Ide o ikony vedeckého, politického či umeleckého života, ktoré žili na tomto kontinente od polovice 19. storočia až do dnešných dní: Èmile Zola, Marie Curie Sklodowska, Hannah Arendt, Martin Heidegger, Winston Churchill, sestra Mária Faustyna, T. G. Masaryk, M. R. Štefánik, Jiřina Šiklová, S. H. Vajanský, Dežo Ursiny, Július Satinský... a mnoho iných.

____________

 

Päť častí inscenácie sa venuje piatim historickým epochám, piatim reálnym epizódam európskej histórie:

V prvej časti ŽALUJEM, sa diváci/čky zoznámia so slávnym listom Èmila Zolu J´accuse. Zola list napísal v roku 1898 prezidentovi Francúzska a reagoval na nespravodlivé obvinenie, väznenie a odsúdenie kapitána Alfreda Dreyfusa z vlastizrady. A. Dreyfus bol po 5 rokoch, aj vďaka spomenutému listu, prepustený z väzenia a v roku 1906 rehabilitovaný.

 

Druhá časť nesie názov BANALITA ZLA. Ide o dielo nemeckej filozofky Hannah Arendt, ktorá v ňom uvažuje o pôvode zla, vychádzajúc z genocíd spáchaných na židovskom obyvateľstve počas druhej svetovej vojny. Na základe utajených listov lásky medzi Hannah Arendt (vtedy študentka) a nemeckým filozofom Martinom Heideggerom (vtedy jej profesor), sprítomňuje vývoj udalostí vo vtedajšom Nemecku. Nevyníma ani iné časti Európy. Čerpajúc z autentických listov obetí, udaní, administratívnych nariadení a iných dobových záznamov, sprítomňuje dejinné udalosti vo Francúzsku, na Ukrajine, tak isto na Slovensku.

 

V tretej časti RÁDIUM... POLÓNIUM... oživujeme osud významnej chemičky Marie Curie Sklodowskej. Publikum spozná zákulisné informácie ohľadom jej vzťahu s kolegom, chemikom Paulom Langevinom. Z odtajnených listov lásky vznikol škandál, ktorý viedol k oficiálnym nepriateľským listom Sklodowskej priateľov a kolegov na Univerzite Sorbonne. Dokonca dokázal ovplyvniť názor švédskej Kráľovskej akadémie vied na laureátstvo Nobelovej ceny.

 

Štvrtá časť KALVÁRIA interpretuje bizarné príbehy troch žien, ktoré sa stali obeťami diskriminácie a nespravodlivosti. V divadelnom spracovaní vystúpi rehoľníčka, mystička a vizionárka Sestra Mária Faustyna. Doc. Viera Petrášová, ktorej súdny proces s Národným lesníckym centrom bol v poslednom období mnohokrát medializovaný. Pani Gombíková, postava inšpirovaná mnohými zverejnenými prípadmi diskriminácie žien na pracovisku.

 

Kapitola 1918 – 2018 sa dotýka vzniku Československa a neustáleho boja rôznych pokolení českého a slovenského národa s orientáciou na východné, alebo západné mocnosti. Je spracovaná na základe autentickej korešpondencie Svetozára Hurbana Vajanského, Tomáša Garriqua Masaryka*, Milana Rastislava Štefánika, Winstona Churchilla, Josifa Stalina, Deža Ursinyho, Júliusa Satinského a iných.

 

*  anglické listy TGM sú citované v pôvodnom znení (zdroj: Korespondence TGM - MRŠ, Masarykův ústav a Archiv AV ČR, 2008).

 

Autorka: Iveta Horváthová
Réžia, výprava: Marián Pecko
Dramaturgia: Iveta Škripková, Monika Tatarková
Hudba: Róbert Mankovecký a.h.

 

Multimediálna a filmová spolupráca: Michal Čabai (študent 2. ročníka Katedry filmovej dokumentárnej tvorby na FDU AU v Banskej Bystrici)

 

Účinkujú: Eva Dočolomanská, Ivana Kováčová, Marianna Mackurová, Alena Sušilová, Jozef Šamaj, Mária Šamajová, Filip Štrba, Anna Zemaníková, Martin Frank a.h.  

 

Foto: Nicol Urbanová, Zuzana Jakabová

Premiéra: 17. november 2017

 

Rozhovor s režisérom Mariánom Peckom: TU.

 

Z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia. 

Podporené z prostriedkov verejnej zbierky Kultúra na rázcestí (org. Nadáciou otvorenej spoločnosti). 

 

Bulletin k inscenácii v PDF.