Biela stuha  
logo
+421 48 412 55 13ico_phone
bdnr@bdnr.skico_email
SK | EN
DIVADLOM K DISKUSII: Tak či inak, láska + Papuša
 
 

DIVADLOM K DISKUSII je paradivadelný mobilný projekt Bábkového divadla na Rázcestí, venovaný študentom a študentkám stredných škôl v Banskobystrickom kraji a na Slovensku.
Projekt vznikol v r. 2019 ako pokračovanie unikátneho ľudsko-právneho projektu DEMOKRATICKÁ ŽIVÁ KNIŽNICA PRE ŠKOLY, ktorý bol podporený Ministerstvom spravodlivosti SR.

Pri príležitosti ukončenia realizácie projektu a Dňa ľudských práv (10. 12.) sme pripravili verejné uvedenie diel. 

 

V r. 2018 vznikli 2 časti Demokratickej živej knižnice, ktoré spájajú diskusiu a divadlo, performanciu a scénické čítanie, vzdelávanie s umením: 
 

1. PAPUŠA, inscenované čítanie s tematikou tzv. rómskej otázky a rómskeho holokaustu. Vzniklo na základe rovnomennej knihy o živote a diele rómskej poľskej poetky Bronislawy Wajs vydavateľstva Absynt. Viac informácií TU.

2. TAK ČI INAK, LÁSKA, performancia na podporu tolerancie párov rovnakého pohlavia a ľudí s inou rodovou identitou. Viac informácií TU.

 

V dielach účinkujú hostky:

Viktória Jehlárová (Tak či inak, láska)

Janka Balková, Janka Plešková (Papuša)

 

Predstavenia projektu už videlo viac než 500 študentov, študentiek SŠ, ZŠ v Banskobystrickom kraji. Tentokrát máte mimoriadnu príležitosť zažiť projekt aj Vy. Počas večera uvidíte obidve predstavenia a budete mať možnosť diskutovať s interpretkami, zástupkyňami menšín temetizovaných v dielach.  

 

Po predstaveniach spoločne vypískame násilie páchané na ženách.
Pískačka je výrazným symbolom kampane, v tento deň paralelne prebieha vo viacerých slovenských mestách.
 V Banskej Bystrici budeme pískať od Výrobného družstva po Hornej ulici až na Námestie SNP, kde zasvietime sviečku za obete násilia pri Morovom-mariánskom stĺpe. 

 

Projekt bol realizovaný s finančnou podporou Ministerstva spravodlivosti SR v rámci dotačného programu na presadzovanie, podporu a ochranu ľudských práv a slobôd a na predchádzanie všetkým formám diskriminácie a prejavom intolerancie. 

Podujatie sa uskutoční v priestore Laboratória Výrobné družstvo FVU AU na Hornej 36 v Banskej Bystrici.