Biela stuha  
logo
+421 48 412 55 13ico_phone
bdnr@bdnr.skico_email
SK | EN
ROZPRÁVKY O PSÍČKOVI A MAČIČKE
 
 

Ako spolu gazdovali a o všelijakých iných veciach.

Pre deti od 4 rokov.

 

V Rozprávkach o psíčkovi a mačičke je ukryté stále aktuálne podobenstvo o dvoch rozdielnych stvoreniach, ktoré spolu žijú a snažia sa – napriek svojim rozdielom – prežiť krásne chvíle, pochopiť jeden druhého, a pritom sa ešte aj potešiť. Od čias svojho vzniku inšpirovali generácie divadelných, filmových tvorcov. Výberom tohto titulu vzdávame hold čapkovskej radosti a túžbe po harmónii v ľudských vzťahoch.

 

Josef Čapek (1887 - 1945) - český maliar, spisovateľ, fotograf, grafik; brat Karla Čapka. Rozprávky o psíčkovi a mačičke vytvoril v roku 1929. Cez príbeh určený už pre najmenších, jasne formuloval túžbu po harmónii, súdržnosti a rovnosti vo svete tých veľkých. Po vypuknutí druhej svetovej vojny bol ako predstaviteľ protinacistického politického, kultúrneho a verejného života zatknutý. Po období prežitom vo viacerých koncentračných táboroch, v jednom z nich (Bergen-Belsen v Dolnom Sasku) podľahol týfusu. Miesto jeho posledného odpočinku nie je známe. Rozprávky o psíčkovi a mačičke nadväzujú na divácky mimoriadne úspešnú inscenáciu O psíčkovi a mačičke z r. 1983 (réžia Z. Mikotová), ktorá sa dožila 500 repríz.

 

Autor: Josef Čapek

Adaptácia: Emília Hoffmanová
Výprava: Eva Farkašová a. h.
Hudba: Róbert Mankovecký a. h.

Réžia: Marián Pecko

Hrajú: Mária Šamajová, Jozef Šamaj (a dážďovka výtvarníčky J. Pogorielovej-Dušovej z inscenácie O psíčkovi a mačičke KBD z roku 1983, ktorá odohrala 500 repríz a ktorú sme angažovali pre šťastie)

 

Výroba: ateliéry BDNR pod vedením Kataríny Mažáryovej
Foto: Denisa Kolesárová

 

Inscenácia účinkovala na medzinárodných festivaloch pre deti v Katoviciach (r. 2010) a na Bábkarskej Bystrici 2010.

 

Dĺžka predstavenia: 60 min.

Premiéra: 5. 12. 2008