Biela stuha  
logo
+421 48 412 55 13ico_phone
bdnr@bdnr.skico_email
SK | EN
Indiánske rozprávky
 
 

INDIÁNSKE ROZPRÁVKY
Uväznené Slnko, Náčelník Živá voda 

 

a iné indiánske a slovenské rozprávkové inšpirácie (O Gitamatovi, Popolvár hnusná tvár, Indiánsky sen, Zajačí chlapec, O živej vode ai.)

 

Indiánska rozprávka začína slovami: "Indiáni veria, že naša zem a vesmír je jeden nekonečný kruh a všetko živé je navzájom pospájané." V niečom sa líšime, niečo nás spája. Indiánske rozprávky pozývajú na púť do sveta, ktorý predstavuje málo známe rozprávky červenokožcov z inej strany sveta.

 

Indiánske rozprávky po prvýkrát na Slovnesku!

 

Prvá inscenácia z cyklu Rozprávkovej geografie.

 

Zmyslom projektu je priniesť príbehy a rozprávky z celého sveta. Predstaviť inú odlišnú kultúru a hľadať podobnosti s našou slovanskou kultúrou. Hľadať mosty a spojenia medzi rôznorodými národnými rozprávkami. Rozprávky iných kultúr a národov prinášame so zámerom klásť dôraz na priateľský model komunikácie medzi malými a veľkými, medzi deťmi a dospelými. Je to podnet pre objavenie vzájomných odlišností a súčasne podobností medzi národmi a etnikami. V rámci daného cyklu uvedieme do konca roka 2017 tri rozprávky: Indiánsku, Židovskú a Africkú.

 

Prečo s deťmi hovoriť o iných kultúrach?

 

V aktuálnom čase prinášajú televízia, rádiá, noviny a facebooky obrovské množstvo informácií o medzinárodnej situácii, o vojnách, migračnej kríze, teroristických útokoch, kultúrnych a náboženských odlišnostiach. Deti tieto správy vnímajú. Domnievame sa, že je potrebné sprostredkovať informácie vyvažujúce rozdiely a bariéry medzi národmi a kultúrami, medzi ľudmi, a to menej schematickým a zjednodušeným spôsobom, akým sú príslušníci/čky iných národov a národností zobrazovaní v populárnom priemysle. V tom je zmysel nášho projektu Rozprávková geografia.

 

Adaptácia, réžia: Monika Tatarková
Dramaturgia: Iveta Škripková
Výprava: Hana Kollárová a.h.
Hudba: Tomáš Hollub Krista a.h.

 

Účinkujú: Ivana Kováčová, Eva Dočolomanská, Marianna Mackurová

 

Realizácia výpravy: Katarína Mažáryová, Hana Kollárová a ateliéry BDNR


Premiéra: nedeľa 8. 1. 2017 v sále BDNR

 

Foto: Dodo Šamaj

 

Realizované s finančnou podporou Fondu na podporu umenia.