Biela stuha  
logo
+421 48 412 55 13ico_phone
bdnr@bdnr.skico_email
SK | EN

K dramaturgii 19/20

 

Časy sa menia. Všetko sa mení, a predsa, to základné sa nemení. Tieto staronové paradoxy sú leitmotívom tvorby a autorského dramaturgického režijného hľadania tejto divadelnej sezóny.

V divadelnej sezóne 19/20 sme sa zamerali na tvorbu pre deti.

V sezóne vzniknú štyri tituly pre deti. Všetky majú za cieľ osloviť deti rôznych vekových kategórií. A samozrejme ich rodičov. Majú za cieľ osloviť s témami, s príbehmi, čo deti a rodičia prežívajú, ale málokedy o tom hovoria, premýšľajú,  spoznávajú, ale vďaka divadlu sa o tom porozprávajú...

Chceme sa zamerať na kvalitné spoločenské a ľudské témy.  Na autorov/autorky, čo nepoznáme v slovenskom prostredí, a predsa sú výnimočnými v európskom, či svetovom kontexte. Ich prítomnosť a dielo v našich podmienkach bude pre nás obohatením.

Svet je veľmi pestrý, rôznorodý a viac vrstevnatý. Nič nie je čierne ani biele. Aj keď existujú rozprávky. V tituloch tejto sezóny sa chceme dotknúť tejto pestrosti a kvality v divadelnom spracovaní.

 Všetky tituly nesú v sebe elementy každodenných príbehov zo života. Hovoria o strachu, o tom, prečo klameme, hovoria o tom, prečo hľadáme a veríme v šťastie, vypovedajú o poznávaní a o vitalite hry. Tieto tituly prinášajú veľa podnetov na výtvarné a divadelné spracovanie.  Nech sa páči, tu sú:

 

UŽ SME ZREALIZOVALI - O MALEJ SOVE, KTORÁ SA BÁLA TMY 
(viac o inscenácii TU)

 

UŽ SME ZREALIZOVALI - O CHLAPCOVI, KTORÝ VYMENIL SVOJU ČIAPKU ZA ČOKOLÁDU 
(viac o inscenácii TU).

 

 

ŠEPOTY LESA
Šieste pokračovanie divadelného cyklu pre najmenších.
Autorsky a režijne pripravuje renomovaná poľská tvorkyňa v oblasti divadla pre deti Honorata Mierzejewska-Mikosza, kmeňová členka Teatr Lalek v Olstyńe. Prvá režisérkina realizácia na Slovensku.
Scenár, réžia: Honorata Mierzejewska-Mikosza, Preklad: Marián Pecko, Výprava: Ewa Woźniak, Hudba: Tomasz Lewandowski, Multimédiá: Aleksander Janas.

Účinkujú: Katarína Gurová a. h., Dodo Šamaj, Filip Štrba. 
Plánovaná premiéra: 15. marec 2020. VZHľADOM NA OPATRENIA SÚVISIACE S PANDÉMIOU COVID-19 PREMIÉRU PRESÚVAME NA 20. SEPTEMBER 2020.
Pre deti od 2 do 5 rokov a rodičov.
Z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia.

Podporil Poľský inštitút v Bratislave. 

 

HRA alebo ZAHRAJTE SA S NAMI! (pracovný názov)
Návrat k najznámejšej hre básnika, dramatika Jozefa Mokoša, dramaturga, umeleckého šéfa, riaditeľa Krajského bábkového divadla v Banskej Bystrici v rokoch 1962 - 1981. Prvý impulz k výročnej sezóne 2020/2021, na počesť 60 rokov existencie  bábkového divadla v Banskej Bystrici a 100 rokov divadla na Slovensku.
Réžia: Marián Pecko.
Premiéra: jún 2020. VZHĽADOM NA OPATRENIA SÚVISIACE S PANDÉMIOU COVID-19 PREMIÉRU PRESÚVAME NA NOVÚ SEZÓNU 2020/2021. 
Pre všetky hravé deti a rodičov.
Z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia.

 

 

K teenage.

Jediný titul tejto sezóny sa venuje pocitom a poznávaniu v čase teen age. Uvažujeme o deťoch, čo prestali byť deťmi, a predsa nemôžu byť ešte dospelými... Paradox zvláštneho veku, zvláštneho stavu, ktorým musíme prejsť, či chceme alebo nechceme, úspešne analyzuje tvorba, nám doteraz málo známej až neznámej autorky Xenie Dragunskej.

To je náš vklad a krok k teen age. Nová autorka, nová režisérka, nová téma. Veríme, že zaujme všetkých, bez ohľadu na vek.

 

UŽ SME ZREALIZOVALI - TAJOMNÝ MAJÁK

(viac o inscenácii - TU)

 

Rok 2020 je venovaný Roku slovenského divadla, takúto udalosť oslavujeme po prvýkrát v histórii Slovenskej republiky. Zároveň v roku 2020 naše divadlo oslávi 60. narodeniny. Vzácne výročia si pripomenieme špeciálnymi podujatiami.  

 

 

PARADIVADELNÁ DRAMATURGIA

 

(UDIALO SA)
NOC DIVADIEL 2019: ŽENY NOVEMBRA 
(pre dospelých) 

Večer venovaný 30. výročiu Nežnej revolúcie. Spojený s prezentáciou novej knihy autorky Zuzany Maďarovej Ako odvrávať novembru 1989. Rodové aspekty pamäti.

 

Zuzana Maďarová: výskumná pracovníčka na Fakulte sociálnych a ekonomických vied Univerzity Komenského v Bratislave a dlhoročná spolupracovníčka feministickej organizácie ASPEKT. Venuje sa skúmaniu politickej subjektivity žien v histórii i súčasnosti, rodovým aspektom politickej komunikácie a demokracie.

Rozhovor so Zuzanou Maďarovou nájdete v Zvestiach č. 10/11.

 

Hostky večera: Zuzana Maďarová, Alexandra Ostertágová.

Realizácia: 16. november 2019 o 18.00 hod. v divadelnej sále.

 

 

(is, mt 28. 8. 2019, priebežne aktualizované)