Biela stuha  
logo
+421 48 412 55 13ico_phone
bdnr@bdnr.skico_email
SK | EN

(Na)Ladenie

 

Divadelnú sezónu 2016/2017 pomenovanú V znamení odlišnosti ukončili v júni Židovské rozprávky.  Tým sa zavŕšil celý projekt Rozprávková geografia, ktorý nám okrem židovských priniesol Indiánske a Africké rozprávky. V tejto sezóne, vďaka finančnej podpore Fondu na podporu umenia a iných podporných zdrojov z mesta, z rôznych inštitúcií, vznikli ďalšie autorské projekty BDNR:  netradičný projekt Familiarium a inscenácia pre dospelých Babie leto (viac o predstaveniach v repertoári divadla). Na počiatku sezóny sa uskutočnil medzinárodný festival Bábkarská Bystrica TOUR, Dvojitý impulz, ktorej ocenenie titulom Laureát EFFE v júli 2017 (spomedzi 715 držiteľov známky kvality EFFE medzi európskymi festivalmi) nečakane a symbolicky uzatvorilo divadelnú sezónu. (Viac o jednotlivých projektoch a aktivitách divadla nájdete v číslach Zvestí, ktoré informujú o dianí na Rázcestí a pripravujeme ich každý mesiac.)     

        

Nadchádzajúca divadelná sezóna 2017/2018 s názvom  (Na)Ladenia môže niesť podtitul: hľadanie drobných krás, neviditeľných nežností, alebo okamihov, čo dávajú zmysel našej každodennosti.  (Na)Ladenia na zdanlivo obyčajné veci, ktoré si často nevšímame, a pritom práve tie dávajú životu nečakaný obsah. Napriek všetkým vážnym a boľavým veciam, život okolo nás vie aj tešiť a motivovať, neviditeľne sa vyvíja do nekonečných rôznorodých podôb, ktorých sme súčasťou. Túto tému sme zvolili v opozícií oproti súčasným trendom kverulantstva, proti názorovému schematizmu a povrchnosti, či „svetoznalectvu“... Dívajme sa, cíťme a nalaďme sa! Nalaďme sa na Nádherný utorok, na listy z minulosti, čo vypovedajú o našej prítomnosti, na zmyslové dobrodružstvá s dotykmi... Lebo naše (Na)ladenie sa odvíja v obidvoch líniách divadla. V tvorbe pre deti a pre dospelých. Rovnako v paradivadelných akciách.

 

Projekty, ktoré pripravujeme, môžu vzniknúť opäť predovšetkým vďaka podpore Fondu na podporu umenia. Bez ich grantovej politiky by sme pôvodnú tvorbu nerealizovali. (Ako jediné bábkové divadlo, spomedzi samosprávnych, v rozpočte nedostávame financie na tvorbu a premiéry, ani na kultúrno-vzdelávaciu činnosť divadla*.)

 

* V roku 2017 boli divadlu po prvýkrát za posledné roky udelené účelové prostriedky na tvorbu inscenácií pre deti vo výške 5000 eur. 

 

 

 

Pre dospelých:

 

Ingrid Lausund

MONOLÓGY NA DOMA (pracovný názov)

 

Ako poslednú inscenáciu v sezóne uvádzame výber z dramatických monológov súčasnej nemeckej autorky a režisérky Ingrid Lausund. Dramatička je aktuálne jednou z najrenomovanejších a najuvádzanejších v nemecky hovoriacej oblasti a jej dielo Monológy na doma (v origináli Bin nebenan) bude na Slovensku uvedené po prvýkrát. Autorka sa v česko-slovenskom kontexte preslávila hrou Benfícia alebo Zachráňte svojho Afričana.

 

Čajník, Posteľ a Doplnky sú veci, ktoré neodmysliteľne patria do sveta domova. Bez nich nie je naše „doma“. Čo všetko sa však ukrýva za týmito – z istého pohľadu - banálnymi vecičkami? Aké osudové príbehy v sebe taja predmety a ich majitelia, či majiteľky? O tom všetkom vypovedá Ingrid Lausund. Monológy na doma prekvapujú neviditeľnými a vtipnými súvislosťami medzi svetom vonku a ochranným územím, ktorému hovoríme u nás doma. Nemecké Monológy na doma sú nečakane našimi, pretože ako to už v dobrých príbehoch býva, nič ľudské im nie je cudzie... A poézia, či komédia zdanlivo všedného dňa sa začína.

 

Preklad: Zuzana Guldanová, Réžia: Monika Tatarková, Dramaturgia: Petra Kovalčíková a.h., Výprava: Hana Kollárová a.h., Hudba: Matúš Mayer a.h., Multimediálna spolupráca: Michal Čabai a.h. (študent Fakulty dokumentárnej tvorby na AU v BB), Pohybová spolupráca: Janette Fáberová a.h.

Hrajú: Eva Dočolomanská, Martin Frank, Mária Šamajová

 

Predpokladaná premiéra: 4. máj 2018

 

Túto divadelnú sezónu začíname s prípravou Bábkarskej Bystrice TOUR 2018, Dvojitý impulz.


 

V SEZÓNE SME UŽ ZREALIZOVALI:

 

Daisy Mrázková

NÁDHERNÝ UTOROK
Pre deti od 3 rokov.

Premiéra: 29. september 2017
Viac o inscenácii nájdete v repertoári divadla: TU.

 

 

Iveta Horváthová

EURÓPA V KOREŠPONDENCII

Pre dospelých.

Premiéra: 17. november 2017

Viac o inscenácii: TU.
 

Maťa Grifelová

HMATULÁCI

Pre deti od 15 mesiacov do 3 rokov.

Premiéra: 4. a 5. marec 2018

Viac o inscenácii: TU.

 

Zmena programu vyhradená. (iš, mt)