Biela stuha  
logo
+421 48 412 55 13ico_phone
bdnr@bdnr.skico_email
SK | EN

DIVADLO JE PRE VŠETKÝCH....

Divadlo je tu pre teba, príď, zapoj sa a hraj!  ...takýto podtitul by mohol mať projekt Divadelné Safari, ktorý od januára  do konca októbra realizujú v Bábkovom divadle na Rázcestí v Banskej Bystrici.  Ide o verejný projekt, ktorý podporila Národná agentúra pre mládež  IUVENTA.  Nielen to,  koho chcú týmto projektom osloviť,  nám prezradila riaditeľka bábkového divadla Iveta Škripková.


„Projekt Divadelné Safari je určený nielen pre tínedžerov od pätnásť  do osemnásť rokov, ale pre každého mladého človeka,  študentku či študenta  strednej  alebo vysokej školy, ktorí majú záujem o neformálne vzdelávanie o divadle. Je pre všetkých,  ktorí sa chcú zoznámiť so zákulisím divadla a  jeho fungovaním, s tým čo divadlo vlastne je, prečo vzniká a akú má divadelnú mágiu.“


V dnešnom svete plnom komercie je veľmi  ťažké ponúknuť mladým ľuďom aktivitu, ktorá ich zaujme. Čím si ich chce získať Divadelné safari?


Divadlo je naozaj zvláštna identita, alebo aj entita... a žiaľ, musím povedať, že málokto z mladých ľudí vo veku od pätnásť rokov sa oň zaujíma. Divadlo je stále menšinový žáner. Pre nás, pre naše divadlo je tento projekt veľmi prirodzenou aktivitou, nadväzuje na naše dlhodobé tendencie  - komunikovať s divákom každého veku. Dieťa, ktoré má desať rokov pomaly, ale iste prestáva chodiť do divadla. Nevidí dôvod, nezaujíma ho repertoár... jeho život postupne a isto vypĺňajú počítače a komercia, puby. A ako dospelý človek sa už ťažšie vracia do divadla a hľadá motív pre návštevu divadelného predstavenia. Cieľom tohto projektu je vlastne  pritiahnuť mladých ľudí k divadlu, k divadelnej činnosti a pozvať ich na cestu divadelnej skúsenosti.“


Mladí ľudia sa dnes rozhodujú aj podľa toho, kto im aktivitu ponúka. Magnetom je  známa osobnosť.  Spomínali ste, že plánované workshopy a semináre budú viesť renomovaní  lektori.


„Na neformálnom vzdelávaní sa zúčastňujú vynikajúci lektori a lektorky, ktorí sa vyznajú v divadle, ktorí praktizujú divadlo. Mladí ľudia tak budú mať možnosť stretnúť zaujímavé osobnosti, ktoré ich môžu inšpirovať a pritiahnuť k divadlu. Napríklad seminár o hereckej tvorbe povedie Eva Pavlíková z nitrianskeho divadla, workshop  o réžii a režisérka a dramaturgička Slávka Daubnerová, ateliér scénografie výtvarníčka Miriam Struhárová a pohybový workshop Mária Danadová. S technickým zázemím ich oboznámi Ján Čief.“

 


Ak som to správne pochopila,  mladí ľudia, ktorí sa zapoja do tohto projektu dostanú od týchto osobností základné informácie o divadle a jeho zákulisí. Vyskúšajú si však aj dosky, ktoré znamenajú svet?


„Áno, okrem oboznámenia sa s divadlom a   neformálneho vzdelávania budú mať mladí ľudia  aj možnosť prakticky si všetko  vyskúšať a vytvoriť si vlastné predstavenie (od námetu, cez réžiu, výtvarno) na záver projektu. To je vlastne zmyslom divadelného safari, spoznať a vyskúšať si divadlo na vlastnej koži.  Safari pozýva na cestu k divadlu, na cestu ako divadlo dostať pod kožu.

 

Autor: Iveta Kureková