Biela stuha  
logo
+421 48 412 55 13ico_phone
bdnr@bdnr.skico_email
SK | EN
Tento týždeň môžu meninovú akciu využiť:
Miloslava Jaromír Vlasta Lívia Eleonóra Etela Roman/Romana

V rámci dramaturgickej línie festivalu Zabudnutá/neobjavená krajina sa venujeme miestam a obciam v Banskobystrickom kraji, no rovnako komunitám, sociálnym skupinám, ktoré sú zabudnuté či prehliadané. Vďaka tomu sme spoznali realitu troch rómskych komunitných centier v Sterej Kremničke, vo Zvolene a v Banskej Bystrici.

 

Komunitné centrum v Starej Kremničke navštívila riaditeľka Iveta Škripková 2. mája. S pracovníčkou, pani Silviou Dankovou prebrali možnosti zapojenia rómskych detí do workshopov, ktoré budú prebiehať v rámci festivalu. Vedenie KC zaujala možnosť výtvarného workshopu a dramatickej výchovy pre deti. Zároveň sme predbežne dohodli vystúpenie s našim interktívnym programom o bábkach Minikurz animácie priamo v osade v obci.

 

9. mája sme vo dvojici (Iveta Škripková, Monika Tatarková) navštívili Komunitné centrum Romano Jilo vo Zvolene, kde nás čakalo netušené prekvapenie. Asi 15 detí Centrum navštevuje denne! a trénuje v rámci tanečného rómskeho súboru Romano Jilo. Pri príležitosti návštevy nám súbor predviedol ukážky zo tvojho repertoáru. Ich energia, profesionalita a radosť z tanca nás nadchli. Súbor už 13 rokov vedie choreograf Peter Kačica, ktorý zároveň pracuje s deťmi v Centre voľného času v Krupine. Obidva súbory sú slovenskou špičkou vo svojej oblasti.
Rozhodli sme sa nadviazať najmä na tanečné (a začínajúce dramatické) aktivity Centra a s vedením KC sa budeme snažiť dohodnúť formálny aj obsahový rámec workshopu tak, aby podporil prebiehajúce aktivity, ktoré tu sú na výnimočnej úrovni.

 

Posledná návšteva v rámci prvých kontaktov smerovala do Nového sveta pri Banskej Bystrici, kde sídli KC KARI. Privítala nás pani Slobodníková a slečna Berkyová, ktoré predstavili aktivity centra a priestory. KC KARI má bohatú históriu a venuje sa nielen deťom ale aj dospelým a seniorom/kám. Starší členovia/ky založili rómske ochotnícke divadlo, Centrum získalo podporu na vydanie niekoľkých publikácií so zbierkami básní rómskych autorov a autoriek a pod.

Tento rok KC organizuje tábor pre deti, ktorý sa bude konať 9. - 16. júla v Žiari nad Hronom. Predbežne sme naše workshopové aktivity smerovali na toto obdobie. S lektoringom v rámci animačného workshopu a dramatickej výchovy predbežne súhlasila naša herečka Majka Šamajová.

 

S vedením centier budeme ďalej diskutovať o časovom harmonograme a náplní worhshopov a dohodnutých predstaveniach. Zároveň sme ho spolu s deťmi pozvali na náš bábkový ateliér Divotvorná ponožka, ktorý sa uskutoční v nedeľu 17. júna. Veríme v početné stretnutie a tešíme sa na ďalší vývoj tejto zaujímavej spolupráce.

 

V rámci Zabudnutej krajiny budeme k spolupráci na festivale prizývať aj Seniorské domovy a DSS v kraji. Túto líniu rozbiehame v aktuálnych dňoch. Viac info v nasledujúcom čísle.

(mt)