Biela stuha  
logo
+421 48 412 55 13ico_phone
bdnr@bdnr.skico_email
SK | EN

Milovníci divadelného umenia, ale aj tí najmenší, si v Bystrici prídu na svoje. Pod Urpínom ožijú bábky od výmyslu sveta a svoj talent predvedú divadelné skupiny z piatich krajín. Na čo všetko sa môžete tešiť?  
Po dvoch rokoch sa v Banskej Bystrici uskutoční medzinárodný festival súčasného bábkového divadla pre dospelých a pre deti Bábkarská Bystrica 2014, Dvojitý impulz. Ten už tradične predznamenáva výstava.  
Výstavy ako predzvesť festivalu  
Putovná výstava Shakespearove prechádzky v snoch je venovaná 450. výročiu narodenia významného anglického dramatika Williama Shakespeara. Prostredníctvom vystavených exponátov ponúka pohľad na tvorbu slovenských profesionálnych divadiel. Sprítomňuje svet na hranici sna a skutočnosti, prelínajú sa v nej svet ľudí a svet magických bytostí. Výstavu pripravil Divadelný ústav Bratislava a realizujeme ju v spolupráci Štátnou vedeckou knižnicou v Banskej Bystrici. Vernisáž prebehne 3. septembra o 17:00 v Galérii v podkroví (Štátna vedecká knižnica). Výstava potrvá do 30. septembra.  
Novinkou festivalu bude Imaginárium, aktívna výstava bábok pre všetky zmysly, ktorá bude prebiehať v šapito pod Pamätníkom SNP. Ponúka možnosť dotknúť sa, ovoňať, vidieť, počúvať a ochutnať divadlo. A to doslovne. "Okrem vizuálneho zážitku z výstavy, ponúkame našim návštevníkom a návštevníčkam možnosť oživiť expozíciu svojim konaním. Neplatí u nás ,,výstavné" Nedotýkať sa! Jednotlivé exponáty budú totiž interaktívne. Prehliadku nášho Imaginária svojou prítomnosťou spestria aj herci a herečky bábkového divadla," uvádza Monika Kováčová, dramaturgička Bábkového divadla na Rázcestí.  
Výstava je zostavená z bábok, scén a kostýmov z fundusu ako aj hraného repertoáru BDNR. Vernisáž sa uskutoční 9. septembra o 10:00. Imaginárium bude otvorené každý deň od 10:00 do 14:00 a od 15:00 do 18:00 až do 22. septembra.  
17 inscenácií z piatich krajín  
Obe výstavy sú zároveň pozvánkou na medzinárodný festival súčasného bábkového divadla pre dospelých a deti Bábkarská Bystrica 2014, Dvojitý impulz, ktorý bude prebiehať od 23. do 27. septembra v Banskej Bystrici. Od roku 2010 sa rozdelil na Prvý impulz pre deti a ich rodičov (23. až 25. septembra) a na Druhý impulz pre dospelých (26. až 27. septembra.). Počas 19. ročníka sa predstaví 17 inscenácií z piatich krajín (SK, CZ, HU, PL, PT).  
Súčasťou programu sú sprievodné podujatia, ktoré sa snažia iniciovať diskusie na aktuálne témy a ideovo nadviazať na smerovanie festivalu, napr.: medzinárodná konferencia, stretnutia s festivalmi, domácimi aj zahraničnými hostkami a hosťami, prezentácia knihy, vyhlásenie Ceny detskej poroty a mnohé iné. Svojim programom sa Bábkarská Bystrica 2014, Dvojitý impulz snaží podnecovať divácku i profesionálnu imagináciu a invenciu, prinášať nové a inšpiratívne impulzy.  
Hlavným organizátorom festivalu je Bábkové divadlo na Rázcestí. Festival sa koná vďaka finančnej podpore Ministerstva kultúry Slovenskej republiky, Banskobystrického samosprávneho kraja, Mesta Banská Bystrica, Divadelného ústavu Bratislava a mnohých iných. Pod záštitou ministra kultúry Slovenskej republiky Marka Maďariča.  
Viac informácií o výstavách ako aj o festivale a jeho programe nájdete na www.bdnr.sk/bab.