Biela stuha  
logo
+421 48 412 55 13ico_phone
bdnr@bdnr.skico_email
SK | EN
Tento týždeň môžu meninovú akciu využiť:
Miloslava Jaromír Vlasta Lívia Eleonóra Etela Roman/Romana

Festival patrí k najstarším festivalom bábkového umenia v Poľsku. Je bienále a tento rok sa konal jeho 28. ročník. Jeho hlavným organizátorom je bábkové divadlo Banialuka, ktoré tvorí pre deti a mladých ľudí. Divadlo už niekoľko desiatok rokov v názve nesie meno významného bábkara a zakladateľa divadla Jerzy Zitzmana. Festival je podporovaný Ministerstvom kultúry Poľska a na jeho financovaní sa vo veľkej miere podieľa mesto. Je hojne navštevovaným a obľúbeným miestom poľskej divadelnej bábkarskej obce.

 

Festival bol vždy mostom medzi Európou a divadlami na iných kontinentoch, a táto výlučnosť festivalu sa potvrdila aj tento ročník, kedy sa na festivale prezentovali bábkari z Japonska. Okrem nich na festivale vystúpil súbory zo Španielska, Česka, Izraelu, Slovenska, Francúzska/Nórska, Fínska, Litvy, Slovinska, Portugalska a prirodzene z Poľska. Program tvorilo okolo 30 predstavení za 5 dní, (niektoré menšie sa opakujú viackrát) a súčasťou boli aj produkcie open air na pôvabnom malom námestí blízko divadla.

 

Počas dvoch dní, kedy som festival navštívila som videla 9 predstavení pre deti od 5 rokov až po 100 rokov, všetky produkcie boli kultivované a inšpiratívne, mimoriadne zaujímavým kusom bolo predstavenie fínskeho divadla Neviditeľná krajina, dotýkajúce sa témy migrácie, emigrácie, osudov utečencov. Dvaja mladí herci (herečka Fínka, herec Turek) hrali bez slov, v malom priestore, s drobnými figúrkami a so svojím nahým telom. Telo bolo pre nich priestorom na dobré i zlé zážitky s láskou, so zraneniami, vyhostením alebo náhlou bolesťou. Predstavenie nabité emóciami, ale bez exaltovaného alebo dramatického prejavu, sa stretlo s veľkým záujmom. Vo Fínsku získalo veľa cien, a jeho odkaz zaujal aj na tomto festivale. Získalo cenu riaditeľky festivalu.

 

Grad Prix festivalu získalo predstavenie pre mladých ľudí a dospelých Ashes francúzsko-nórskeho zoskupenia Plexus Polaire. (Toto predstavenie sme mali možnosť vidieť pri minuloročnej návšteve medzinárodného festivalu bábkového divadla v Charleville-Meziéres). Prehľad všetkých ocenení festivalu je dostupný na stránke festivalu (v poľštine) TU.

 

 

Tešíme sa, že budeme môcť privítať na našom festivale poľsky súbor Banialuka z Bielsko-Biale, ktorý na festival Bábkarská Bystrica prinesie oceňovanú inscenáciu Król Maciuś Pierwszy. Viac info o predstavení TU (v poľštine).

 

 

Iveta Škripková