Biela stuha  
logo
+421 48 412 55 13ico_phone
bdnr@bdnr.skico_email
SK | EN

Najmä študentom stredných a vysokých škôl, ale aj dospelým divákom je určená posledná premiéra Bábkového divadla na Rázcestí Hviezdy sú tiché.  
Ako parte čiernou stuhou, tak sú orámované výpovede štyroch mladých žien, niekedy v dievčenskom veku, slovami smútku, beznádeje a paradoxne viery. Tieto temer deti, majú od deväť do sedemnásť rokov a spája ich skutočnosť, že prešli hrôzami prvej alebo druhej svetovej vojny. Inscenované predstavenie s podtitulom denníky z vojnových čias, prináša priam kronikové zachytenie udalostí, ktoré dievčatá prežili. Ich štýl je strohý, o to však hrozivejší. Niektoré denníky prinášajú len holú faktickú informáciu o dátume smrti ich blízkych. Iné popisujú prenasledovanie cárskej rodiny v čase robotníckej revolúcie v Rusku, či hrôzy transportov počas 2. svetovej vojny. Nie je to poetické čítanie. Je to tá najsurovejšia próza hrôz, ktoré priniesli dve svetové vojny.  
Dejinný exkurz  
Inscenovať v súčasnosti dychtivej po odľahčenej kultúre, predstavenie autenticky zachytávajúce des vojnových čias, je počin hodný ocenenia. Tvorcovia nepochybne stáli pred zložitou otázkou, ako sprístupniť dejiny, históriu, osudy vojnových zajatcov tak, aby upútali pozornosť. Inscenované čítanie je sprevádzané historickým exkurzom do minulosti, najmä otázkou vzniku a existencie vojnového Slovenského štátu. Slová z denníkov mladých dievčat sprostredkujú divákovi štyri herecké aktérky, ktoré sa prevtelia do pocitov prenasledovaných žien. Aj autenticita ich herectva umocňuje zážitok z predstavenia. Pripomíname si výročia začiatku dvoch svetových vojen. Krv a slzy stále pretekajú našimi spomienkami. Nielen preto prináša BDNR túto inscenáciu. Je to hlavne preto, aby sa história prestala opakovať. S touto túžbou predstupujú pred diváka herci Michaela Čillíková a.h., Eva Dočolomanská, Marianna Mackurová, Juraj Smutný a Mária Šamajová. Scenár a réžia Monika Kováčová, dramaturgia Marián Pecko.

DÁŠA ŠEBANOVÁ