Biela stuha  
logo
+421 48 412 55 13ico_phone
bdnr@bdnr.skico_email
SK | EN
Z divadla ARIEL, Târgu-Mureş, Rumunsko

Týždeň medzi 7. a 14. júnom bol pre Divadlo pre deti a mládež Ariel v rumunskom meste Târgu-Mureş výnimočným. Niesol sa v znamení podujatia "Ariel 70", ktoré rámcovalo oslavy 70. výročia založenia divadla. Divadlo svoje 70. narodeniny poňalo pomerne veľkolepo. V rámci 8 dní privítalo 10 súborov, z toho 6 z Maďarska a 3 z Rumunska (Târgu-Mureş je mestom s neobyčajne vyváženou rumunskou a maďarskou komunitou). Z inonárodných divadiel sa programu zúčastnilo iba BDNR. Impulzom k hosťovaniu bolo minuloročné naštudovanie hry Amália dýcha zhlboka od rumunskej autorky Aliny Nelegy. Počas skúškového obdobia sme s pani Nelegou nadviazali pomerne živú korešpondenciu, výsledkom ktorej bol rozhovor s autorkou uverejnený v bulletine k inscenácii a zároveň pozvánka na hosťovanie v rámci výročia divadla (A. Nelega pôsobí ako literárna konzultantka divadla Ariel). Pozvanie sa v neskoršej komunikácii s divadlom rozšírilo na pozvánku pre dve inscenácie - doobedné uvedenie predstavenia Hmatuláci (pre batoľatá) a večerné predstavenie inscenácie Amália dýcha zhlboka.
Obidve predstavenia sme uviedli vo štvrtok 13. júna. 
 
 
Hmatuláci
Do Târgu-Mureş sme dorazili v stredu 12. 6. v neskorých večerných hodinách. Počas stredňajšej noci sa nám podarilo premeniť priestor Štúdia divadla Ariel na hmatové laboratórium. Predstavenia sa zúčastnili hostia podujatia a potešila nás aj relatívne hojná účasť detí (divadlo naše predstavenie avizovalo pre deti od 0 do 4 rokov). Divadlo rešpektovalo maximálnu kapacitu 45 divákov/diváčok pre predstavenie. Hrali sme o 10.00 hodine. Ohlasy po predstavení boli mimoriadne priaznivé, rovnako ako záujem o hmatové radovánky, ktoré boli pre deti pripravené v závere predstavenia. Členovia/členky divadla Ariel (vrátane umeleckého šéfa a riaditeľa) sa po predstavení vyjadrili, že by podobné predstavenie mali radi aj na reprtoári svojho divadla. "Ale dve hodiny a pre dospelých" dodali niektorí s úsmevom.   
 
   
 
 
Amália dýcha zhlboka
V poobedných hodinách sme sa presunuli do priestoru hlavnej sály. Tu sme realizovali pomerne náročnú stavbu večerného predstavenia Amália dýcha zhlboka, ktoré sa začínalo o 20.00 hodine. Účasť na predstavení potvrdila aj autorka Alina Nelega, čo sme považovali za veľkú česť a zároveň zodpovednosť. Boli sme veľmi zvedaví na odozvu publika, predpokladali sme, že faktografické a dejepisné časti zarezonujú viac v rumunskom priestore, než je tomu u slovenského publika, zároveň sme mali na zreteli jazykovú bariéru (predstavenie sprevádzali rumunské titulky). Spätná väzba divákov, diváčok však bola mimoriadne pozitívna. Herečky boli odmenené niekoľkonásobným potleskom. Publikum predstavenie ocenilo ako pútavé, výrazne emotívne, s vynikajúcimi hereckými výkonmi a pôsobivým scénicko-režijným riešením. Zvlášť si vážime gratuláciu od autorky hry, ktorá sa po predstavení stretla s režisérom inscenácie Mariánom Peckom a herečkami Máriou Šamajovou, Ivanou Kováčovou a Evou Dočolomanskou. Predstavenia sa zúčastnilo asi 80 divákov/diváčok. Rumunsko-slovenské stretnutie sa ukázalo byť zmysluplným.
 
 
    
 
Ďakujeme riaditeľovi divadla Gavrilovi Cadariu a celému divadelnému tímu za priateľské, pohostinné prijatie a vynikajúcu spoluprácu. Vážime si prizvanie k spolupráci aj do ďalších podujatí v nasledujúcich rokoch. Necháme sa prekvapiť, čo prinesie budúcnosť.
mt