Biela stuha  
logo
+421 48 412 55 13ico_phone
bdnr@bdnr.skico_email
SK | EN
Hosťujeme v Rumunsku

Vo štvrtok 13. júna zahráme 2 predstavenia z nášho repertoáru v Divadle pre deti a mládež ARIEL v rumunskom meste Târgu-Mureş. 

Pri tejto príležitosti sme vydali tlačovú správu:

 

Od 7. do 15. júna 2019 oslavuje Divadlo pre deti a mládež ARIEL v Târgu-Mureş v Rumunsku 70. výročie svojho založenia. Bábkové diavadlo na Rázcestí z Banskej Bystrice má tú česť zúčastniť sa tejto výročnej udalosti a vo štvrtok 13. júna uviesť dve predstavenia zo svojho repertoára.


O 10.00 hodine sa rumunským deťom a rodičom predstaví s najnovšou inscenáciou z cyklu Batolárií, interaktívnych predstavení pre batoľatá. Uvedie scénické dielko HMATULÁCI (koncept, réžia Maťa Grifelová), ktoré divadelnými prostriedkami, vhodnými pre najmenšie deti, približuje tému hmatu. Predstavenie sa odohrá v komornom priestore Štúdia bez prekladu, keďže Hmatuláci sú nonverbálnym predstavením. Účinkujú: Ivana Kováčová, Anna Zemaníková.


Hlavným bodom hosťovania je uvedenie najnovšej inscenácie pre dospelých AMÁLIA DÝCHA ZHLBOKA. Inscenácia mala premiéru v decembri 2018, vznikla v réžii domáceho režiséra Mariána Pecka. Išlo o prvé uvedenie hry na scéne slovenského profesionálneho divadla. Inscenácia skúma totalitné dejiny stredoeurópskych a východoeurópskych krajín, na „prípadovej štúdii“ osudu jednej ženy. Amáliin život a prebiehajúce historické udalosti sledujeme od jej 10 do 70 rokov. Režisér s tímom BDNR venovali Amáliinu výpoveď tým, ktorí vravia, že vtedy bolo dobre…
Inscenácii bude patriť pódium veľkej sály divadla Ariel, na programe podujatia je o 20.00 hodine. Predstavenie bude uvedené s rumunskými titulkami. Účinkujú: Eva Dočolomanská, Ivana Kováčová, Mária Šamajová.

 

Spojenie medzi oslavami "ARIEL 70" a účinkovaním banskobystrického divadla tvorí rumunská dramatička Alina Nelega, ktorá je autorkou hry Amalia respiră adânc (Amália dýcha zhlboka) a zároveň intenzívnou spolupracovníčkou divadla v Târgu-Mureş.


Bábkové divadlo na Rázcestí sa v Rumunsku už predstavilo v r. 2015 s inscenáciou pre najmenších Čiarkolárium na festivale 100, 1.000, 1.000 000 Stories v Bukurešti. S predstavením pre dospelých bude v tejto krajine hosťovať po prvýkrát.  

 

TS, Bábkové divadlo na Rázcestí
4. 6. 2019, Banská Bystrica

Zriaďovateľom divadla je Banskobystrický samosprávny kraj.

 

   

Hmatuláci                                                                 Amália dýcha zhlboka