Biela stuha  
logo
+421 48 412 55 13ico_phone
bdnr@bdnr.skico_email
SK | EN
ZÁPIS Tvorivé písanie a DramaKlub 2017-2018

Z Á P I S

 

do kreatívnych klubov sa uskutoční
vo štvrtok 14. septembra od 16.30 do 17.30 hod. v divadelnej Kaviarni BDNR.  

Vítaní sú všetci záujemci a záujemkyne o trávenie času v tvorivom kolektíve mimo školu. 

 

 

TVORIVÉ PÍSANIE


Záujmové kreatívne písanie pre všetkých, ktorých zaujíma divadlo a divadelné hry. Klub z pozície profesionálnej dramatičky a všestrannej divadelníčky, vedie lektorka Iveta Škripková, prostredníctvom rôznych kreatologických postupov. „Venujeme sa rozvíjaniu pozornosti, vnímania rôznych podnetov a vnemov okolo nás, pracujeme so symbolmi, obrazmi, číslami, hrou slov a nevypovedaným v povedanom." (IŠ)


Iveta Škripková sa písaniu venuje profesionálne, jej hry uvádza/uviedlo viacero slovenských divadiel. Tvorivému písaniu sa venuje od roku 2010, kedy sa Rázcestie zapojilo do európskeho projektu Platforma 11+. Iniciatíva sa venovala rozvíjaniu tvorivosti v tejto vekovej skupine, napr. tým, že ich podnecoval k písaniu divadelných hier. Pod jej vedením získali viaceré mladé autorky bystrického klubu významné ocenenia na celoslovenskej súťaži dramatických textov Dramaticky mladí.

 

Vzniknuté diela sú v závere sezóny verejne prezentované na scénickom čítaní dramatickej tvorby, ktoré je realizované v spolupráci s DramaKlubom a hercami/čkami BDNR.

 

 

DRAMAKLUB


Účastníci/čky klubu spoznávajú divadlo, zoznamujú sa sami so sebou, s javiskovým priestorom a tvorivo rozvíjajú svoje herecké danosti. Kreatívnou formou hereckých etúd a zmyslových cvičení sa účastníci/čky pripravujú na záverečnú prezentáciu, realizovanú spolu s členmi/kami Tvorivého písania. Klub vedie lektorka, dlhoročná herečka a bábkoherečka Divadla na Rázcestí Mária Šamajová. „V DramaKlube sa snažíme podnecovať svoje zmysly (aj nezmysly) a fantáziu, nechať sa inšpirovať partnerstvom a stretávaním sa a samozrejme, naučiť sa počúvať reč, ktorou sa nám divadelné umenie prihovára.“ (MŠ)

Mária Šamajová za svoje pôsobenie v divadle stvárnila široké spektrum ženských postáv v inscenáciách pre dospelé publikum a najrôznejšie charaktery v inscenáciách pre deti. Jej herecká interpretácia bola ohodnotená viacerými domácimi cenami. Vedúcou DramaKlubu sa stala neplánovane v roku 2010, keď niektoré deti prihlásené do klubu Tvorivého písania zistili, že ich viac láka rozmanité osudy stvárňovať na javisku, než vymýšľať na papieri.

 

Mimoriadne potešujúcou správou pre DramaKlub bolo prijatie jeho člena Jakuba Šveca na VŠMU v odbore činoherné herectvo!

 

 

"Je tam super, odporúčam, je to zdraviu prospešné." 

Emília Skokanová, členka Tvorivého písania.