Biela stuha  
logo
+421 48 412 55 13ico_phone
bdnr@bdnr.skico_email
SK | EN
Tento týždeň môžu meninovú akciu využiť:
Matej/Matiáš Frederika Viktor Alexander Zlatica/Zlatka Radomír Albín
Prvé uvedenie scénického čítania Papuša

V piatok 19. októbra sme na základnej škole Slobodného slovenského vysielača v BB uviedli scénické čítanie z knihy poľskej reportérky Angeliky Kuźniak: Papuša. Príbeh rómskej poetky Bronislawy Wajs - Papuše vyšiel v roku 2016 v edícii vydavateľstva Absynt. 

Čítanie vzniklo v rámci projektu Demokratická živá knižnica pre školy, ktorý sa napája na projekt Centra komunitného organizovania v Banskej Bystrici Školy za demokraciu. 
Program Školy za demokraciu sa sústreďuje na na systematickú prácu so študentami a študentkami najmä stredných, ale aj základných a vysokých škôl. Zdôrazňuje hodnoty slobody, demokracie, rovnosti, otvorenej spoločnosti a vymedzuje sa voči všetkým formám intolerancie. Pozostáva z rôznorodých diskusných interaktívnych modulov, workshopov so zameraním na rozvoj kritického myslenia, živých knižníc a iných aktivít. 
 
Papušu videlo 32 študentov a študentiek 9 ročníka školy SSV. Po predstavení sa uskutočnila diskusia so študentami/tkami na tému rómskej problematiky, diskusiu viedla lektorka z CKO Martina Bolečeková. 
 
V rámci spolupráce BDNR a CKO sa Papuša plánuje zahrať pre študentov a študentky na rôznych školách v Banskobystrickom kraji, spoločne s diskusiou po predstavení. 
 
V scénickom čítaní účinkujú hostky - Janka Balková a Janka Plešková. 
Režijne pripravila Monika Tatarková. 
 
   
 
mt