Biela stuha  
logo
+421 48 412 55 13ico_phone
bdnr@bdnr.skico_email
SK | EN
Prvá premiéra v novom roku bude venovaná batoľatám

V pondelok 15. januára sa uskutočnila výrobná porada k prvej inscenácii v roku 2018. 

Nadväzujeme na cyklus batolárií, ktorého 4 časti v mali v BDNR premiéry postupne od roku 2011 (Batolárium 2011, Akvabatolárium 2012, Farbatolárium 2013, Čiarkolárium 2015). 
Piata časť vzniká pod názvom Hmatuláci a skrýva v sebe novú tému. Je venovaná HMATU jednému zo základných ľudských zmyslov, s ktorým prichádzame do styku veľmi skoro. Dotyk, hmat, práca rúk, pocity príjemné a nepríjemné na tele, v tele, sú veľmi inšpiratívnou zónou pre divadlo bez slov.
Čo môže cítiť ruka, noha, koža? Na čo všetko je ruka?
Hmatulákov pripravujeme v divadelnej sále. Pokračujeme tak v koncepte zdivadelňovania, prinášania divadelných impulzov už úplne malým deťom, ktorý sme začali Čairkoláriom. Deti sa majú možnosť zoznámiť s pravým divadelným prostredím, v ktorom na ne vplýva divadelné svietenie, masky, hudba... 
Sprievodcami v ríši dotykovej fantázie budú Chňapal a Hmaťa, ktorí deti zavedú do krajín tepla, chladu, vlhka, vzduchu, jemnosti, prostredníctvom rôznorodých povrchov, materiálov, štruktúr.
 
Inscenačný tím Hmatulákov tvoria domáci i hosťujúci umelci a umelkyne. Vizuálnu zložku inscenácie tvorí výtvarníčka Hana Kollárová, ktorá s BDNR v minulosti spolupracovala na Indiánskych rozprávkach (premiéra 8.1.2017). Na hudobnej zložke sa podieľa dlhoročný spolupracovník BDNR, muzikant Juraj Haško. 
Inscenácia vzniká pod režijnou taktovkou Mati Grifelovej, ktorá má s batoláriami tvorivé skúsenosti. Inscenáciu realizujú ateliéry BDNR pod vedením Svetlany Poltanovej a javisková technika pod vedením Dana Chlumeckého. 
Hráčom s hmatom bude náš nový herec Martin Frank. Úlohu hráčky Hmatuláčky si budú striedať Ivka Kováčová a Anna Zemaníková. 
 
Prvá premiéra Hmatulákov sa uskutoční 4. marca o 10.00 hodine v divadelnej sále. 
Druhá premiéra o deň neskôr v pondelok 5. marca o 10.00 hodine.