Biela stuha  
logo
+421 48 412 55 13ico_phone
bdnr@bdnr.skico_email
SK | EN
Opätovné zatvorenie divadiel

Od 1. októbra 2020 nehráme. Opäť. Ocitli sme sa v kolónke nepodstatných zbytočných činností, ktoré je nutné zastaviť, aby bolo dobre. Lebo však ak ide o život a rúbe sa les, lietajú triesky. Kultúra je trieska, ktorá omína našu spoločnosť, už len tým, že existuje.


Skôr, ako budeme pokračovať v našej reakcii, potrebujeme podčiarknuť, že chápeme opatrenia voči šíreniu nákazy, chápeme nepokoj ústredného krízového štábu a odborníkov ohľadom narastajúcich čísel nákazy. Chápeme strach z toho, či a čo ešte vydrží naše ťažko skúšané zdravotníctvo, technicky i ľudsky dlhodobo podhodnotené. Rozumieme obavám o to, či Slovensko, náš národ, my všetci budeme rovnako disciplinovaní a disciplinované ako v prvej vlne a stotožníme sa so zákazmi a príkazmi.         

                
Navyše, v tejto fáze nemáme na výber. Taká je situácia.


Od 1. 10. 2020 všetky divadlá a desaťtisíce ľudí v kultúre prichádzajú o náplň svojej práce. Sme v kolónke zrušené a zdraviu nebezpečné hromadné podujatia a akcie. Rovnako ako svadby, rodinné párty, diskotéky a nočné puby. Nevedno, na základe akých dát a prieskumov sa volia opatrenia voči kultúrnej, športovej obci. Priamo v divadle na divadelnom predstavení sa nenakazil nikto. Nie je jasné, prečo si môžeme sadnúť do krčmy do 22.00 hod., ale na divadelné predstavenie s rozostupmi, so sedením a dezinfekciou v žiadnom prípade?! 


Situácia je vážna. Nemáme na výber. Lenže nemuselo sa to stať!


Určite mali na výber naši hlavní vládni predstavitelia, keď sa po uvoľnení situácie po prvej vlne od júna t. r. dostatočne nevenovali príprave na druhú vlnu. Keď riešili predovšetkým kádrové výmeny na všetkých okresných úradoch, výmeny riaditeľov kľúčových nemocníc, keď sme,  spolu s parlamentom a na stránkach novín, celé leto prežívali hanebné podvody s odpisovaním diplomoviek!, sexuálne aféry predsedu parlamentu, naliehavé ideové otázky okolo interrupcií a reprodukčných práv žien, ktoré máme dávno vyriešené a zodpovedajúce európskym normám... 
Áno, tomu všetkému sme sa prizerali. A premárnili sme vzácny čas na podstatné veci ohľadom pandémie.


Náš pán premiér mal určite na výber, keď pri svojej návšteve na svadbe sa veselil bez rúška, keď podľahol nevestám a náhle zrušil odporúčanie krízového štábu ohľadom počtu hostí na svadbách zo 100 na 30. Nikto zatiaľ neprezradil našim lídrom, že divadlo nemá nič spoločné so zábavou, svadbou, party klubom? Že v opere sa spieva inak ako sa spieva na svadbe? Že v balete sa tancuje inak ako pri karičke na rodinných oslavách? Na disko zábave? Koľko ľudí, umu, vzdelania, a talentu (ozajstného, bez odpisovania a falošných titulov) je potrebné, aby divadlo fungovalo?! Čo znamená, inter arma, silent musae? Sme vo vojnovom stave? Kto to spôsobil? 


A teraz nehráme. Ocitli sme sa v kolónke kultúrne hromadné a zdravie ohrozujúce akcie. 


Od marca 2020 naše Ministerstvo kultúry nedokáže obhájiť podporu umelcov/umelkýň, vysvetliť načo existuje kultúra? Od marca 2020 záchranu kultúry rieši Fond na podporu umenia, ktorý nemá ako a ani prečo poskytnúť systémové opatrenia v rezorte kultúry. A tak sa stála prizeráme ako sa k našej práci vyjadruje hocikto a hocijako bez vedomostí a odbornosti, len tak, raz povieme to, raz ono... A nakoniec, aj tak je všetko inak. Čo bolo, neplatí. Čo sa povie, dávno nič neznamená. Lebo áno – v krajine, kde premiér raz povie jedno a potom druhé, a zajtra ktosi iný inde vykoná tretie, ozaj nič neplatí!  


Takže, sme sa dopozerali, priatelia a priateľky, milí naši kolegovia, kolegyne, zriaďovatelia a publikum. A teraz nehráme. A státisíce ľudí príde o prácu, lebo sme sa pol roka prizerali na našu biedu v priamom prenose.  Nie, nechceme, aby sa vrátili tí a tie, čo vládli predtým. Chceme však, aby našej krajine a našej vláde vládol ten/tá, kto tomu rozumie. Kto chápe význam slov - česť a zodpovednosť. Kto nebude riešiť konšpirácie a svoje ego, ale skutočné problémy. Frustrovaní, frustrované, smutní a smutné, z toho, že doplácame na naše výbery, už nemáme na výber.


A teraz, tak teraz - môžeme len dúfať, aby sme naše (ne)výbery, prežili v zdraví.