Biela stuha  
logo
+421 48 412 55 13ico_phone
bdnr@bdnr.skico_email
SK | EN
Tento týždeň môžu meninovú akciu využiť:
Matej/Matiáš Frederika Viktor Alexander Zlatica/Zlatka Radomír Albín
Sezóna 2019/2020 začala ideovou skúškou novej rozprávky

V stredu 21. augusta sa o 9.00 hodine stretol umelecký súbor a vedenie divadla, čím sa oficiálne otvorila nová divadelná sezóna 2019/2020. 

Zároveň sa v stredu začalo skúškové obdobie novej rozprávky O malej sove, ktorá sa bála tmy, na motívy populárnej knižky britskej autorky Jill Tomlinson, ktorú pripravujeme ako prvú premiéru sezóny. 
Tento príbeh za 50 rokov od jeho vzniku (v r. 1968, publikovaný knižne po prvýkrát v r. 1973) adaptovalo a inscenovalo množstvo divadiel v Európe (Veľká Británia, Nemecko, Taliansko, Maďarsko...). Tentokrát sa po prvýkrát dostáva na javisko slovenského divadla. Prvý slovenský preklad príbehu pripravila Cecília Hoffmanová: "Jill Timlinson vo svojich príbehoch prináša netradičné témy, nájdeme ich v máloktorých knižkách pre deti, ale všetky sú napísané s veľkým zaujatím pre svet dieťaťa. Jazyk jej diel je prostý, ale obsažný a poetický. Jednoducho, s jej dielom sa treba zoznámiť."
Jednoduchý príbeh o stretnutiach malej sovy s veľkými i malými príslušníkmi, príslušníčkami ľudského rodu, nesie viac ako by sa z názvu mohlo zdať. 
"Tento, milý až dojemný, príbeh o strachu malej sovy, je múdrou metaforou o poznávaní sveta. A kto sa zoznamuje so svetom intenzívnejšie, než dieťa? Príbeh o prekonaní strachu z tmy a poznávaní vecí okolo nás vypovedá o tom, čo je podstatné pre nás všetkých. Čím viac poznania, tým menej tmy a hrôzy z tmy. Príbeh Flopa učí deti poznávať veci okolo seba, a nám dospelým pripomína, aké dôležité je neustále sa rozprávať /byť/ s deťmi..."  režisér inscenácie Marián Pecko. 
    
V predstavení účinkujú Marianna Mackurová, Ivana Kováčová a najčerstvejší člen umeleckého súboru Andrej Polakovič, ktorý sa predstaví v úlohe Flopa, mláďaťa sovy Plamienky driemavej.  
 
Premiéra inscenácie sa uskutočním v nedeľu 29. septembra o 16.00 hodine v sále divadla. 
 
 
Autorka: Jill Tomlinson 
Preklad: Cecília Hoffmanová
Výprava: Eva Farkašová a.h.
Mediálna zložka: Mária Petrisková 
Hudba: výber  
Réžia: Marián Pecko 
 
Projekt je realizovaný s finančnou podporou Banskobystrického samosprávneho kraja.