Biela stuha  
logo
+421 48 412 55 13ico_phone
bdnr@bdnr.skico_email
SK | EN
Tento týždeň môžu meninovú akciu využiť:
Matej/Matiáš Frederika Viktor Alexander Zlatica/Zlatka Radomír Albín
Naspäť k riekankám

Sezóna "V znamení snov" pokračuje. A pokračuje v znamení návratu k riekankám a básničkám pre deti, z tvorby vynikajúceho českého básnika Františka Hrubína. 

Rým, rytmus, strofa, metafora, inotaj, báseň sa na Rázcestie vracajú po 8 rokoch. V r. 2011 sme premiérovali inscenáciu Rozprávky, podľa veršovaných rozprávok Milana Rúfusa. Dnes sa k poézii vraciame v rámci sezónnej línie česko-slovenských prepojení. 
 
Františka Hrubína literárni vedci označujú za "najdôležitejšieho českého autora pre deti, za zakladateľa novej epochy v tejto oblasti tvorby." Popri svojej literárnej, dramatickej a básnickej tvorbe pre dospelých vytvoril nespočetné množstvo riekaniek, básní a rozprávok pre deti (známa je napr. zbierka Špalíček veršů). V tvorbe pre deti, rovnako ako pre dospelých reflektuje najmä témy: príroda a človek v nej, vzťahy medzi ľuďmi, plnosť a radosť zo života, nesmiernosť bytia, úzkosť z nebytia. 

Novopripravovaná inscenácia Ako sa chytá radosť tematizuje tieto línie už v názve. Zachytáva obraz dňa, prírody a sveta prostredníctvom nezaťaženého detského/ľudského videnia. Objavuje krásu a radosť všade tam, kde sa nebojíme úprimného pohľadu. Ako sa chytá radosť je rovnomennou zbierkou, ktorá vznikla v slovenčine, umeleckým prekladom básnika Milana Rúfusa. 
 
Pod vznik inscenácie na Rázcestí sa podpisuje hosťujúci tím pod vedením mladého režiséra Miroslava Lukačoviča. Miro Lukačovič ukončil bakalársky stupeň štúdia divadelnej réžie na Akadémii umení v BB, magisterský stupeň na Janáčkovej akadémii múzických umení v Brne. Podobne ako ďalší člen umeleckého tímu - scenárista a dramaturg Jakub Molnár, ktorý absolvoval vysokoškolské umelecké štúdium v Bratislave a pokračuje v štúdiách v Brne. Tím dopĺňajú výtvarník a divdelník Marian Lacko (výprava), muzikant Juraj Haško (hudba), Tereza Stachová, študentka fyzického divadla na JAMU v Brne (pohybová spolupráca). Česko-slovenský kontext tvorivého tímu nahráva sezóne "V znamení snov" a znamená ďalšie prepojenie českých a slovenských horizontov. 
Z domácich členiek do tímu patria dramaturgička Monika Tatarková a herečky: Eva Dočolomanská, Ivana Kováčová, Marianna Mackurová, Alena Sušilová a Anna Zemaníková. 
 
Predstavenie vzniká v priestore divadelnej sály, je venované deťom o d 4 rokov. 
Premiéra je plánovaná na sviatočnú nedeľu počas Veľkej noci, 21. apríla 2019.
Do tvorivého procesu želáme mnoho inšpirácie a radosti. 
 
Marian Lacko, Jakub Molnár, Miroslav Lukačovič