Biela stuha  
logo
+421 48 412 55 13ico_phone
bdnr@bdnr.skico_email
SK | EN
My a župné voľby 2017

V utorok 3. októbra sa v priestore našej divadelnej sály uskutočnila verejná diskusia s kandidátmi na župana Banskobystrického samosprávneho kraja. Podujatie bolo organizované Denníkom SME a Transparency International, ktorých zástupcovia boli aj moderátormi diskusie (Jukub Filo – SME, Michal Piško - TI). Pozvanie do debaty prijali kandidáti: Ján Lunter, Stanislav Mičev a Martin Juhaniak. Súčasný predseda BBSK na opakované pozvanie do diskusie nereagoval, medzi kandidátmi ho zastupovala prázdna stolička s menovkou. Kandidát za SaS Martin Klus sa v tento deň vzdal svojej kandidatúry v prospech Jána Luntera, kapituláciu oznámil Michal Piško v úvode diskusie.

Moderátori v niekoľkých diskusných kolách skúmali volebné programy jednotlivých kandidátov, veľkými témami bola transparentnosť kraja a boj proti korupcii. Okrajovo sa dotkli aj kultúrnych káuz, ktoré aktuálny župan svojim konaním inicioval (nepodpísanie dotačnej zmluvy pre festival Divadelná Chalupka, zrušenie predstavenia Kováči v marci 2016, nepodpísanie dotácie pre Divadlo Štúdio tanca a zrušenie festivalu 4 (+1) dni tanca pre vás v roku 2015).

Ďalšími témami, ktoré sa existenčne dotýkajú aj nášho divadla, ako inštitúcie zriaďovanej VÚC, bol pokles hodnoty majetku – týka sa aj budovy, v ktorej sídli BDNR, či nemožnosť čerpania eurofondov. Výrazne kritizovaná bola zmena župných volieb z dvojkolových na jednokolové. Zmenu kandidáti považujú za zásadné a nekorektné obmedzenie slobody súťaže politických síl pri voľbe predsedu VÚC.

Hoci sa jednotliví kandidáti vyjadrovali najmä k vlastným programom a politickým či ľudským prioritám, spoločný odkaz všetkých diskutujúcich bol jasný:

 

"Nič lepšie ako demokraciu nemáme. O mesiac nás čakajú voľby, bolo by dobré k nim prísť. Možnosť nezvoliť opäť aktuálneho župana má v rukách zhruba 80% voličov/iek."

 

A to nie je málo.

(mt)

 

 

Záznam diskusie si môžete pozrieť na mybystrica.sme.sk