Biela stuha  
logo
+421 48 412 55 13ico_phone
bdnr@bdnr.skico_email
SK | EN
Tento týždeň môžu meninovú akciu využiť:
Miloslava Jaromír Vlasta Lívia Eleonóra Etela Roman/Romana
Motýľ na anténe otvorí snovú sezónu

V pondelok 3. septembra sa u nás uskutočnila ideová skúška hry českého dramatika, politika a významnej osobnosti českoslovesného antikomunistického disentu Václava Havla. Jeho jednoaktovku Motýľ na anténe budeme inscenovať po prvýkrát v rámci slovenského kontextu. 

 

Hru uvádzame pri príležitosti stého výročia vzniku Československej republiky, ako prvú premiéru v sezóne 18/19, ktorú sme pomenovali V znamení snov. 

Často sa hovorí, že tento rok, ktorý žijeme, je v znamení osmičkových výročí. Tieto „osmičky“ sa odrazili pri príprave nastupujúcej divadelnej sezóny, v ktorej reflektujeme mosty medzi minulosťou a súčasnosťou, vzájomné inšpirácie medzi medzi našimi krajinami. 

 

Na Rázcestie po prvýkrát zavítala bratislavská činoherná a filmová režisérka Soňa Ferancová. Zároveň po prvýkrát s nami spolupracuje kostýmová výtvarníčka Simona Vachálková, ktorá so Soňou Ferancovou spolupracuje pravidelne. Pod tvorbou scénografie sa podpísala scénická výtvarníčka Miriam Struhárová, ktorá s našim divadlom spolupracuje už niekoľko rokov, najmä v tovrivom tíme s režisérkou Ivou Š. Preklad do slovenčiny vytvorila česká režisérka a herečka slovenského pôvodu Michaela Homolová (s BDNR spolupracovala ako režisérka inscenácie Nádherný Utorok, r. 2017).

 

Miriam Struhárová, Simona Vachálková, Soňa Ferancová

 

V Motýľovi uvidíte štvoricu hercov a herečiek z nášho umeleckého súboru:

Janko: Filip Štrba
Mária: Anna Zemaníková
Svokra: Marianna Mackurová
Pán Bašta: Dodo Šamaj 

 

 

Premiéra inscenácie je plánovaná na piatok 26. októbra - dva dni pred výročím vzniku samostatného Česko-slovenského štátu. 

 

Cesta česko-slovenského hľadania je úspešne otvorená. Želáme mnoho zdaru do objavovania!

 
mt