Biela stuha  
logo
+421 48 412 55 13ico_phone
bdnr@bdnr.skico_email
SK | EN
Letná zastávka DESIATA: Posledný víkend

"Na Záleskú divadelnú púť sme vyrazili v sobotu 31. 9. ráno. Cesta ubehla rýchlo, na nudu nebol čas, keďže sme boli pomerne početná zostava (naše divadlo na akcii účinkovalo s dvomi produkciami). V Zálesí sme najprv odohrali predstavenie Ako sa chytá radosť. Toho sa zhostili kolegyne. Odniesli si veľký potlesk publika, ako aj obdiv za to, že napriek horúčave, ktorá vládla v šapite, sa im podarilo očariť deti aj dospelých. Medzi jednotlivými predstaveniami sme mali čas na vítané osvieženie v neďalekom jazere. Neovlažovali sme sa len my - kúpeľ si vyslúžilo aj šapitó. Ako "predskokan" pred Dvomi rozprávkami na brušku vystúpil pán hasič, ktorý sa striekacou hadicou, za zvedavých pohľadov detí, snažil ochladiť stan. Diváci, diváčky zaplnili celé hľadisko a potlesk... nuž dllllhokáááánsky. Do Banskej Bystrice sme sa vracali s dobrým pocitom.
 
   
 
Vo sviatočnú nedeľu, ktorá symbolicky ukončila leto /posledný teplý deň/ i prázdniny
/2. september žiakom, žiačkam nekompromisne pripomenul existenciu inštitúcie zvanej škola/, sme sa v štvorčlennej zostave vydali do areálu Kaštieľa Budmerice. S Dvomi rozprávkami na brušku sme sa zúčastnili Minifestivalu bábkových divadiel. Hrali sme vonku, takže nás mierne vystrašili prichádzajúce mračná. No, začali sme hrať a dážď sme očividne nezaujali, keďže nás rýchlo opustil. Deti aj dospelých sme, zdalo sa, naopak zaujali. Poďakovali sa radostným úsmevom a veľkým potleskom. Zrejme boli spokojní aj organizátori podujatia a veľmi chutne nás pohostili. Ďakujeme za krásne strávený posledný prázdninový víkend."
Impresie z ciest spísal Andrej Polakovič. 
 
   
 
Andrej je najčerstvejším členom umeleckého súboru divadla. Momentálne prežíva prvé dotyky s bábkodivadelným remeslom. Počas leta odohral niekoľko predstavení Dvoch rozprávok na brušku na rôznych podujatiach. Pri tejto príležitosti sme sa ho opýtali, ako sa zžíva s bábkami?
"So zájazdovaním som už mal skúsenosti z rôznych spoluprác po škole. S bábkami je to však čosi úplne iné. Vždy som rád pracoval s hlasom, prepožičiavanie hlasu rôznym rozprávkovým postavám mi veľmi vyhovuje. Na druhej strane, cítim, že nemám dostatočne školené ruky, nie som tak motoricky šikovný, to sa prejavuje pri vodení. Dve rozprávky na brušku hrám veľmi rád, sú živé, hravé, nie sú infantilné. Napriek tomu, že je v nich kus histórie obsiahnutej v príbehoch aj bábkach, pôsobia sviežo a oslovia súčasného diváka. Malého aj veľkého. Naposledy v Budmericiah, to bolo milé, na nás na konci predstavenia zavolala malá diváčka: "Ešte tretiu nám zahrajte". Mám to predstavenie rád." 
 
Zájazdov sa zúčastnili: herec Andrej Polakovič, herečky Anna Hajduková, Eva Dočolomanská, Ivana Kováčová, Marianna Mackurová, Alena Sušilová, Mária Šamajová, technici Marek Horváth, Martin Púpala, vedúci techniky Daniel Chlumecký, zvukár Richard Mažáry, osvetľovač Pavol Bukovina, produkčná Zuzana Ševčíková, za prevádzaku Stanislava Koctúrová.    
Fotili Stanka Koctúrová a Zuzka Ševčíková. 
 
3. 9. 2019