Biela stuha  
logo
+421 48 412 55 13ico_phone
bdnr@bdnr.skico_email
SK | EN
Divadelná cesta európskou históriou

V pondelok 9. októbra sa uskutočnila prvá-ideová skúška novopripravovanej inscenácie pre dospelých Európa v korešpondencii. Ako názov prezrádza, pôjde o divadelný tvar, v ktorom sa spájajú výpovede, spovede, listové tajomstvá osobností európskej minulosti. 

 
"Zaujímavej európskej korešpondencie je, samozrejme, veľa. Oveľa viac, ako sa nachádza v inscenácii. Naše zdroje museli prejsť veľmi hustým sitom. Na jednej strane sme vybrali korešpondenciu výsostne intímnu, ktorá modelovo zastupuje vzájomné listy mnohých dvojíc. Na opačnej strane spektra sú listy zásadne dôležité, ktoré rozhodli o osude miliónov ľudí." Autorka Iveta Horváthová.
 
Inscenácia hovorí o osudoch reálnych osôb, Európanoch a Európankách, ktorí a ktoré žili na tomto kontinente zhruba od posledného desaťročia 19. storočia až do dnešných dní. Osobnosti vedeckého, politického či umeleckého života: Èmile Zola, Marie Curie Sklodowska, Hannah Arendt, Martin Heidegger, Winston Churchill, T. G. Masaryk, M. R. Štefánik, S. H. Vajanský, Dežo Ursiny, Július Satinský... a mnoho iných. Inscenačný tím sa vydáva cestou citácie a interpretácie príbehov týchto duší, s úmyslom "napísať" v priestore súčasnosti vlastný "list". Preskúmať históriu, porozumieť, dozvedieť sa viac o udalostiach, ktoré ovplyvnili a stále ovplyvňujú aj našu prítomnosť.  
 
"Máme strašne veľa spoločného s našimi predkami. Preto je Shakespeare stále živý. Lebo v každom z nás je kus z Hamleta, z Othela, z Desdemony, Lady Macbeth. To sa nikdy nezmení. A to nie je našim nešťastím. Naopak." Režisér Marián Pecko. 
 
 

EURÓPA V KOREŠPONDENCII

 

Scenár: Iveta Horváthová

Réžia, výprava: Marián Pecko

Dramaturgia: Iveta Škripková, Monika Tatarková

Hudba: Róbert Mankovecký a.h.

 

Účinkujú:

Eva Dočolomanská, Ivana Kováčová, Marianna Mackurová, Alena Sušilová, Jozef Šamaj, Mária Šamajová, Filip Štrba, Anna Zemaníková, Martin Frank a.h.

 

Premiéra: 17.11.2017 v sále BDNR

 

 

Realizované s finančnou podporou Fondu na podporu umenia. Ďakujeme!