Biela stuha  
logo
+421 48 412 55 13ico_phone
bdnr@bdnr.skico_email
SK | EN
Bábkové divadlo na Rázcestí sa stalo súčasťou medzinárodného projektu Európska fuggerovská cesta

V roku 2019 sa Banská Bystrica stala súčasťou medzinárodného projektu Európska fuggerovská cesta. Ide o unikátnu spoluprácu medzi Slovenskom, Rakúskom, Nemeckom a Talianskom na základe historického prepojenia v oblasti ťažby medenej rudy. Vzniknutý projekt „EFC“ by sa nemal zameriavať výhradne na históriu spojenú s týmto vzácnym kovom. Pre Banskú Bystricu a inštitúcie pôsobiace na území mesta vznikla možnosť pre bilaterálne spolupráce v oblasti cestovného ruchu, školstva, kultúry a pod.
 
Bábkové divadlo na Rázcestí bolo v marci 2019 oslovené nemeckým Múzeom bábkového divadla „die Kiste“, sídliacim v Augsburgu. V zastúpení pána Michaela Neumeira múzeum divadlu navrhlo participáciu na medzinárodnej výstave bábkových divadiel pod názvom: Z Augsburgu do sveta – bábkové divadlo na fuggerovských obchodných cestách.
„Od 1. mája plánujeme spustiť špeciálnu 
výstavu „Obchodné cesty Fuggerovcov“. Kvôli téme hľadáme divadlá v mestách, kde aktívne pôsobila dynastia Fuggerovcov. Takým mestom je Banská Bystrica. Naša výstava akcentuje prepojenia medzi vývojom bábkového divadla a iných oblastí spoločenského života.“ Informoval Michael Neumeir z kancelárie augsburgského Múzea die Kiste.
 
Ide o mimoriadnu spoluprácu, ktorá sa v BDNR realizuje po prvýkrát a to práve vďaka iniciatíve nemeckého partnera. BDNR na výstavu zapožičiava bábky a rekvizity z troch inscenácií divadla z jeho rôznych vývojových etáp:
1. Július Zeyer: Radúz a Mahuliena, premiéra: 10. január 1986, réžia: Karel Brožek. Klasická dráma málokedy spracovávaná v bábkovom divadle, inscenácia, v ktorej dominovali javajky
v nadľudskej veľkosti. Výprava: Hana Cigánová;
2. Dušan Dušek: Pištáčik, premiéra: 1. apríl 1988, réžia: Marián Pecko. Inscenácia, ktorá odštartovala etapu novej línie tvorby BDNR. Výprava: Jana Pogorielová-Dušová;
3. Emília Hoffmanová: Tatranky, premiéra: 8. január 2011, réžia: Marián Pecko. Divadelný príbeh malého Samka, ktorý putoval po Slovensku. Bábky: Eva Farkašová.
 
Výstava bude inštalovaná v múzeu die Kiste v Augsburgu od 1. mája do 3. novembra 2019.
 
 
TS BDNR, v Banskej Bystrici, 10. 4. 2019