Biela stuha  
logo
+421 48 412 55 13ico_phone
bdnr@bdnr.skico_email
SK | EN
ROK 2010

OCENENIA
BDNR získalo na 6. ročníku festivalu Nová Dráma v Bratislave Zvláštnu cenu poroty za inscenáciu kol. autorov/autoriek Bankomaty a sarkofágy v réžii Mariána Pecka. Kolektívna hra vznikla  ako projekt Divadelného ústavu a v BDNR bola inscenovaná pri príležitosti 20. výročia Nežnej revolúcie.

Iveta Horváthová sa stala finalistkou súťaže Dráma 2009 s hrou Omrvinky.

BÁBKARSKÁ BYSTRICA 2010

Konal sa festival Bábkarská Bystrica 2010 – Dvojitý impulz. Po dvadsiatich rokoch festival zmenil svoju koncepciu a podtitul.

XVII. ročník medzinárodného festivalu nového bábkového divadla pre deti a pre dospelých Bábkarská Bystrica – Dvojitý impulz, ktorý sa konal od 25. 9. do 1. 10 a skončil sa udelením cien. Festival v Prvom impulze prezentoval súčasné tendencie bábkového divadla od najmenších po vekovo staršie deti. Cenu Detskej poroty získal Train Theatre z Jeruzalema (IL) s inscenáciou Cirkus kociek. 
Druhý impulz festivalu sa venoval prehliadke súčasných bábkových inscenácií pre dospelých. Medzinárodná porota v zložení R. Polák (SK), I. Marečková (CZ), H. Jurkowski (PL) udelila Cenu Henryka Jurkowského v garancii Banskobystrického samosprávneho kraja inscenácii W. Gombrowicza: Ivona, princezná burgunská v réžii M. Pecka, Teatru lalki i aktora z Opole (PL). Cenu za tvorivý počin v oblasti bábkového divadla na Slovensku v garancii Divadelného ústavu Bratislava získal kolektív tvorcov inscenácie R. Queneau – P. Palik: Zazi v metre, Katedry bábkarskej tvorby VŠMU, Bratislava. Zvláštnu cenu poroty za tvorivosť získalo Dezorzovo lútkové divadlo. 
Na festivale sa zúčastnilo 23 divadelných súborov zo siedmich krajín (CZ, F, FIN, HU, IL, PL, SK), odohrali 26 predstavení pre deti (17) a pre dospelých (9), ktoré videlo viac ako 3 000 divákov/diváčok. V rámci festivalu sa konal happening detí a divadelníkov Odlet motýľov, záverečný impulz v podaní umeleckého súboru BDNR a Štúdia tanca v Banskej Bystrici a dve medzinárodné konferencie. Festival privítal 35 pozorovateľov/liek zo Slovenska, Česka, Maďarska, Poľska, Izraela, Francúzska a Bulharska.
Najbližší ročník festivalu Bábkarská Bystrica sa uskutoční v roku 2012.

50. VÝROČIE DIVADLA
Kolektív Bábkového divadla na Rázcestí v Banskej Bystrici získal Cenu predsedu Banskobystrického samosprávneho kraja za pôvodnú autorskú umeleckú tvorbu, 50-ročnú úspešnú divadelnú činnosť a realizáciu medzinárodného festivalu Bábkarská Bystrica.
Štátna vedecká knižnica v Banskej Bystrici udelila Pamätný list Bábkovému divadlu na Rázcestí a Mgr. art. Ivete Škripkovej za dlhoročnú spoluprácu so Štátnou vedeckou knižnicou v Banskej Bystrici a rozvoj umeleckej a tvorivej činnosti.
Primátor mesta Banská Bystrica p. I. Saktor udelil BDNR pri príležitosti jeho 50. výročia Pamätnú plaketu mesta Banská Bystrica.

 

NOVÉ TITULY
Vznikli štyri nové inscenácie. Pre deti v  rámci pokračovania cyklu Zahrajte sa s rozprávkami! vznikla sólo hra pre deti Sofia de Ségur: Sofinkine maléry a novinka, po prvý raz uvedená na Slovensku, Ulricha Hub: Traja tučniaci. Pre dospelých sme premiérovali inscenácie Trio Bes: Šmíračky (projekt Štúdia TWIGA) a F. Kafka: Premena (vrátane Prológu, O premenách)
Divadlo navštívilo 18 850 divákov/diváčiek.

 

FESTIVALY
Zúčastnili sme sa na 8 domácich a zahraničných festivaloch: Nová dráma, Bratislava (Sarkofágy a bankomaty), bábkový festival pre deti Rzeczow, PL (Bubácka rozprávka), Divadlo deťom Katovice, PL (O psíčkovi a mačičke), na medzinárodnom festivale Divadiel európskych regiónov v Hradci Králové, CZ (Sarkofágy a bankomaty – cesta bola realizovaná s finančnou podporou Ministerstva kultúry Slovenskej republiky), Hráme pre vás Bibiana, Bratislava (Sofinkine maléry), Kremnické gagy Kremnica (Traja tučniaci, Sofinkine maléry) medzinárodný festival Demoludy, PL (Sarkofágy a bankomaty – cesta bola realizovaná s finančnou podporou Ministerstva kultúry Slovenskej republiky), bábkový festival pre deti Eger, HU (Anička Ružička a Tónko Modrinka).