Biela stuha  
logo
+421 48 412 55 13ico_phone
bdnr@bdnr.skico_email
SK | EN

Jarmila Ševčíková, redaktorka: 
"Radvanský kaštieľ stál dlho bez pozornosti a bez akýchkoľvek pozitívnych zmien. No život sa už začína prebúdzať aj tu. Kaštieľ má od júla 2013 v dlhodobom prenájme Akadémia umení. Tá sa zaviazala do troch rokov preinvestovať na rekonštrukcii milión 650 tisíc eur. A hoci sa jej zatiaľ peniaze na väčšiu rekonštrukciu nepodarilo zohnať, vyhliadky sú optimistické. Akadémia tu plánuje urobiť kultúrne centrum pre širokú verejnosť." 
Matúš Oľha, rektor Akadémie umení: 
"Bystrica postráda priestory ako je nové moderné divadlo, koncertnú sieň nemáme. Myslím, že to by bola pre túto chvíľu optimálna situácia pre Bystričanov aj pre našu školu." 
Jarmila Ševčíková: 
"Akadémia plánuje kaštieľ využiť aj pre vlastné potreby." 
Matúš Oľha:     
"Vzhľadom na to, že naša škola má divadelné, filmové, hudobné a výtvarné odbory, viem si predstaviť, že priestory samotnej stavby, ale aj jeho okolia, nádvoria by mohli ožiť týmito aktivitami v priebehu v horizonte roka a pol, dvoch." 
Jarmila Ševčíková: 
"Prvý, kto po dlhej dobe využil priestor kaštieľa, je Bábkové divadlo na Rázcestí, ktoré tu nacvičovalo novú inscenáciu." 
Monika Kováčová, dramaturgička Bábkového divadla na Rázcestí: 
"Práve kvôli tým naozaj nádherným priestorom samotným, jednak sú architektonicky zaujímavé, jednak sú vizuálne zaujímavé, ponúkajú naozaj priestor na to, aby sa tam dali vytvoriť nádherné divadelné obrazy. A že je tam cítiť minulosť, a že je tam cítiť Banskú Bystricu." 
Jarmila Ševčíková: 
"Novú inscenáciu Začnite s vysťahovaním predstavia v polorozpadnutej budove kaštieľa 26. septembra. Kedysi architektonický skvost a dnes už len schátralý a opustený areál v Radvani sa možno práve touto akciou rozhýbe a znova sa stane zaujímavým miestom pre verejnosť."