Biela stuha  
logo
+421 48 412 55 13ico_phone
bdnr@bdnr.skico_email
SK | EN

Ľubomír Bajaník, moderátor: 
"V Banskej Bystrici sa začal festival Bábkarská Bystrica. Tento rok hostí divadlá z okolitých krajín   Česka, Maďarska a Poľska. Prvýkrát prišli aj divadelní kolegovia z Portugalska." 
Martina Marettová, redaktorka: 
"Inšpirácia, ide a imaginácia   toto sú hlavné témy, ktoré už devätnásť rokov sprevádzajú Medzinárodný bábkový festival v Banskej Bystrici. Festival má podtitul Dvojitý impulz a spája predstavenia pre deti s produkciou pre dospelých." 
Monika Kováčová, dramaturgička Bábkového divadla na Rázcestí: 
"Mnohokrát si ľudia bábkové divadlo spájajú len s deťmi, ale bábkové divadlo je tu aj pre dospelých. A tým chceme upozorniť Druhým impulzom festivalu." 
Martina Marettová: 
"Prvý impulz festivalu je určený pre deti všetkých vekových kategórií." 
Monika Kováčová: 
"Druhýkrát v rámci histórie festivalu sme zaradili sekciu pre batoľatá, a taktiež je v tomto náš festival výnimočný, pretože to robíme ako jediný festival." 
Martina Marettová: 
"Druhá časť festivalu pre dospelých prinesie náročné témy, ktoré sa venujú významným výročiam." 
Monika Kováčová: 
"Druhý impulz je výnimočný jednak tematicky, pretože sme ho venovali Williamovi Shakespearovi, ktorý oslavuje štyristopäťdesiate výročie narodenia, respektíve my ho už teda oslavujeme. A venovali sme ho aj takým smutnejším výročiam a to sú výročia prvej svetovej vojny, výročie druhej svetovej vojny, taktiež v rámci jednej produkcie oslavujeme sedemdesiate výročie Slovenského národného povstania, ktorým žije celá Bystrica tento rok." 
Martina Marettová: 
"Festival je z finančných dôvodov skrátený o jeden deň." 
Marián Pecko, umelecký šéf Bábkového divadla na Rázcestí: 
"Tohtoročná edícia festivalu je trošku, trošku skrátená, trošku ochudobnená, a možno aj to je príprava na jubilejný dvadsiaty ročník Bábkarskej Bystrici, ktorý by sa mal udiať v roku 2016." 
Martina Marettová: 
"Bábkový festival sa neoficiálne začal už o niekoľko dní skôr výstavou bábok pre verejnosť. Okrem bábkových a divadelných predstavení prináša festival Bábkarská Bystrica aj diskusie, medzinárodné konferencie a prezentácie kníh."