Biela stuha  
logo
+421 48 412 55 13ico_phone
bdnr@bdnr.skico_email
SK | EN

Na hranici strachu a odvahy, apatie a odporu, lásky a nenávisti balansujú tvorcovia projektu Začnite s vysťahovaním! Názov ukrýva heslo, po odznení ktorého sa začalo na rozkaz plukovníka Jána Goliana Slovenské národné povstanie. Ide o jedno z 21 predstavení z piatich krajín, ktoré uvádza od utorka do sobotňajšieho večera 19. ročník medzinárodného festivalu súčasného bábkového divadla pre dospelých a deti v Banskej Bystrici.
 "Keďže je to site specific projekt, využíva čaro kaštieľa Radvanských s rôznymi miestnosťami, oknami, kozubmi, zákutiami a nádhernými atmosférami. Momentálne je, žiaľ, v polorozpadnutom stave. Mladí ľudia v ňom tvoria asociácie na tému Povstania, pripomínajú pocity a vnemy ľudí, ktorí sú na jednej strane nadšení, na druhej manipulovaní," povedala riaditeľka festivalu aj Bábkového divadla na Rázcestí Iveta Škripková.  
Vznik projektu Začnite s vysťahovaním! inicioval festival a je výsledkom spolupráce Vysokej školy múzických umení v Bratislave. Janáčkovej Akadémie múzických umení v Brne a Konzervatória J. L. Bellu v Banskej Bystrici. Mladí herci, študenti, pracujú s maskami, papierovými aj malinkými bábkami, rôznymi skulptúrami a využívajú kombinované bábkové techniky.  
Stroj lásky a iné bábkové hry pre dospelých 
Inšpirované starými peep show a prvými filmami je intímne predstavenie Mironescópio: The Love Machine, ponúkajúce poučenie, odpočinok aj erotiku. Na Bábkarskú Bystricu ho privezie lisabonský súbor A Tarumba   Teatro de marionetas. Je to vôbec prvé divadlo z Portugalska, ktoré na festival zavíta.  
"Predstavenie The Love Machine, čiže Stroj lásky, je inšpirované starými bábkovými zázračnými skrinkami. V magic boxoch rozohrávali bábky rôzne výjavy, týkajúce sa lásky a vzťahov medzi dvoma ľuďmi. Sprevádzajú to šiesti kostýmovaní herci a dovolím si tvrdiť, že v strednej Európe sme niečo podobné zatiaľ nevideli. Lisabonský súbor A Tarumba - Teatro de marionetas s týmto predstavením obišiel veľmi veľa festivalov v Európe aj po celom svete, pretože je originálne," vysvetlila Iveta Škripková.  
Predstavenie Mironescópio: The Love Machine je rovnako ako päť ďalších určené pre dospelého diváka. "Verejnosť nielen laická, ale aj odborná väčšinou vníma bábkové divadlo s predurčením pre deti. Sú však divadlá, ktoré hrávajú len pre dospelých. Práve rozdelením festivalu na dva Impulzy na to chceme upozorniť a emancipovať aj bábkové divadlo pre dospelých," pokračovala riaditeľka festivalu Bábkarská Bystrica.  
Prvý a Druhý Impulz 
Svedectvom a spomienkami tých, čo prežili holokaust, aj dobovými dokumentmi, prejavmi nacistických vodcov a textami zo súčasných neomilitantných webov je inšpirovaná hra scenáristky a režisérky Pavly Dombrovskej Hygiena krvi, s ktorou sa predstaví Divadlo Líšeň z Brna. Svety ľudí a magických bytostí sa prelínajú v Shakespearovej slávnej komédii Sen noci svätojánskej. Vizuálne pôsobivá inscenácia, ktorú v poľskom Teatre Lalek Banialuka režijne naštudoval Marián Pecko, a bábky a kostýmy navrhla Eva Farkašová, získala cenu Zlatá maska v kategórii Inscenácia pre mladých divákov.  
Cenu za tvorivý čin v oblasti bábkového divadla na Slovensku Hašterica 2013 získalo predstavenie Bartimejove pašie. Zoskupenie Med a prach v ňom spracovalo posledný Ježišov zázrak pred jeho vstupom do Jeruzalema, ktorým bolo uzdravenie slepca menom Bertimej. V originálnej forme zladilo vyjadrovacie prostriedky hudby, pohybu, herectva, spevu a práce s materiálom.  
Inscenácie pre dospelých uvádza Druhý Impulz, predstavenia pre detské publikum, ktoré vo festivalovom programe prevládajú, zas Prvý Impulz. Na deti a ich rodičov čaká 14 predstavení zo štyroch európskych krajín. AKVAbatoláRIUM Bábkového divadla na Rázcestí pozýva vyslovene batoľatá.  
 "Najmladšie, ktoré prišli na naše batoláriá, mali päť a šesť mesiacov. Spočiatku sme z toho mali veľký strach, lebo je to porušenie všetkých diváckych konvencií. Maličké deti majú aj tú výhodu, že môžu prísť viackrát za sebou, lebo si nepamätajú, čo videli a zažili. Sú také, ktoré prišli s rodičmi aj deväť  či desaťkrát," osvetlila projekt Iveta Škripková.  
 Aj deti staršie ako tri roky si prídu na svoje. Napríklad na mnohými cenami ovenčenom Psovi (Prí)tulákovi pezinského Divadla Piki, Kole, kole mlynskom Tearta Atofri z Poznane, vtipnej i vážnej vizuálne atraktívnej groteske Marvin ostravského Divadla loutek či rozprávke Dobrú chuť, vlk! Bábkového divadla na Rázcestí.