15.00 hod., kaštieľ Radvanských
FESTIVAL BÁBKARSKÁ BYSTRICA 2014
ZAČNITE S VYSŤAHOVANÍM!
90 min.
 

Výtvarný koncept, dramaturgia: Markéta Plachá, výroba bábok a inštalácií: Markéta Plachá a študentky, dramaturgia, réžia: Katarína Aulitisová.

Katedra bábkarskej tvorby VŠMU: Mária Guldanová, Viktória Jenčková, Lenka Libjaková, Júlia Jurinová, Alica Bukovčanová, Lucia Hívešová, Miriam Horňáková/Mária Bačková, Katarína Horváthová/Klára Jediná, Robert Máťuš, Jakub Malota, Juraj Bako, Nina Tarasovičová, Lucia Žitnayová, Ivana Macková, Juliana Dubovská. 
JAMU Brno, Ateliér klaunské, scénické a filmové tvorby: Marie Svobodová, Katya Plechová, Jazmína Piktorová. 
Konzervatórium J. L. Bellu: Ľubica Pradidová, Timea Rošková, Lea Matalíková, Mária Knoppová, Barbora Šoganová, Ema Kristofová. Spolupráca: Mária Danadová.
Produkcia: Júlia Pecková.


Začnite s vysťahovaním... mesta, štátu, myšlienok v hlave, špiny v duši. Povstaňte!
Autorský projekt študentiek a študentov bábkoherectva a scénografie Katedry bábkarskej tvorby VŠMU, Ateliéru  klaunské  scénické  a filmové  tvorby JAMU v Brne a Konzervatória Jána Levoslava Bellu v Banskej Bystrici, Kataríny Aulitisovej (dramaturgia, réžia) a Markéty Plachej (dramaturgia, výtvarný koncept). Balansujú v ňom na hranici strachu a odvahy, apatie a odporu, lásky a nenávisti a skúmajú vojnu medzi národmi, medzi ľuďmi aj v sebe samom. Základnou témou je Slovenské národné povstanie, kaštieľ Radvanských a osudy obyvateľov a obyvateliek Banskej Bystrice počas tohto vypätého obdobia.
 

Venované 70. výročiu SNP. Prvý site specific projekt v histórii festivalu! Ďakujeme Akadémii umení v Banskej Bystrici za poskytnutie kaštieľa Radvanských.

 

* Začnite s vysťahovaním! je heslo, ktoré 29. 8. 1944 vyslovil v SNR plukovník Golian. Spustilo Slovenské národné povstanie.

Pozrite si event na facebooku TU.