15.00 hod., kaštieľ Radvanských
FESTIVAL BABKARSKÁ BYSTRICA 2014
ZAČNITE S VYSŤAHOVANÍM!*
90 min.


Výtvarný  koncept, dramaturgia: Markéta Plachá, výroba inštalácií a bábok: Markéta Plachá a študentky, dramaturgia, réžia: Katatarína Aulitisová.

Katedra bábkarskej tvorby VŠMU: Mária Guldanová, Viktória Jenčková, Lenka Libjaková, Júlia Jurinová, Alica Bukovčanová, Lucia Hívešová, Miriam Horňáková/Mária Bačková, Katarína Horváthová/Klára Jediná, Robert Máťuš, Jakub Malota, Juraj Bako, Nina Tarasovičová, Lucia Žitnayová, Ivana Macková, Juliana Dubovská. 
JAMU Brno, Ateliér klaunské, scénické a filmové tvorby: Marie Svobodová, Katya Plechová, Jazmína Piktorová. 
Konzervatórium J. L. Bellu: Ľubica Pradidová, Timea Rošková, Lea Matalíková, Mária Knoppová, Barbora Šoganová, Ema Kristofová. Produkcia: Júlia Pecková.


Začnite s vysťahovaním... mesta, štátu, myšlienok v hlave, špiny v duši. Povstaňte!
Autorský projekt študentiek a študentov bábkoherectva a scénografie Katedry bábkarskej tvorby VŠMU, Ateliéru klaunské, scénické a filmové  tvorby JAMU v Brne a Konzervatória Jána Levoslava Bellu v Banskej Bystrici, Kataríny Aulitisovej (dramaturgia, réžia) a Markéty Plachej (výtvarný koncept, dramaturgia). Balansujú v ňom na hranici strachu a odvahy, apatie a odporu, lásky a nenávisti a skúmajú vojnu medzi národmi, medzi ľuďmi aj v sebe samom. Základnou témou je Slovenské národné povstanie, kaštieľ Radvanských a osudy obyvateľov a obyvateliek Banskej Bystrice počas tohto vypätého obdobia.

 

* Začnite s vysťahovaním! je heslo, ktoré 29. 8. 1944 vyslovil v SNR plukovník Golian. Spustilo Slovenské národné povstanie.

 

Preklik na facebookový event nájdete TU.


Prvý site specific projekt v histórii festivalu!


VŠMU Bratislava, Katedra bábkarskej tvorby, Ventúrska 3, 813 01 Bratislava, Slovensko
Tel.: +421 2 59 30 35 16, e-mail: df@vsmu.sk, www.vsmu.sk


Divadelní fakulta JAMU v Brne, Ateliér klaunské scénické a filmové tvorby, Mozartova 1, 662 15 Brno, Česko
Tel.: +420 542 591 111, e-mail: difa@jamu.cz, www.jamu.cz


Konzervatórium Jána Levoslava Bellu, Skuteckého 27, 974 01 Banská Bystrica, Slovensko
Tel: +421 48 412 32 14, fax: +421 48 415 55 59, e-mail: konzerva@konzervatoriumbb.sk, www.konzervatoriumbb.sk

 17.00 hod., Slovenské misijné hnutie
DIVADLO LÍŠEŇ, Brno (CZ)
Pavla Dombrovská a kolektív
HYGIENA KRVI
60 min. 


Výprava: Luděk Vémola, Iveta Kalousková, hudba: Tomáš Vtípil, svetlá a projekcia: Tomáš Tušer, dramaturgická spolupráca: Kateřina Slámová Bartošová, scenár a réžia: Pavla Dombrovská a kolektív.
Hrajú: Pavla Dombrovská, Luděk Vémola, Iveta Kalousková.


Hra inšpirovaná svedectvom a spomienkami ľudí, ktorí prežili holokaust, ale aj dobovými dokumentami, prejavmi nacistických vodcov a textami zo súčasných militantných neonacistických webov. 


Divadlo Líšeň, Obecká 13, 628 00, Brno, Česko
Tel.: +420 728 898 500, e-mail: produkce@divadlolisen.cz, www.divadlolisen.cz

 

 19.00 hod., Štátna opera
TEATR LALEK BANIALUKA, Bielsko-Biała (PL)
William Shakespeare
SEN NOCI SVÄTOJÁNSKEJ
110 min.


Preklad: Stanisław Barańczak, scéna: Pavol Andraško, bábky a kostýmy: Eva Farkašová, hudba: Róbert Mankovecký, réžia: Marián Pecko.
Hrajú: Małgorzata Bulska, Małgorzata Król, Marta Marzęcka, Katarzyna Pohl, Lucyna Sypniewska, Władysław Aniszewski, Konrad Ignatowski, Włodzimierz Pohl, Ziemowit Ptaszkowski, Radosław Sadowski, Tomasz Sylwestrzak, Ryszard Sypniewski, Piotr Tomaszewski.

Vizuálne pôsobivé spracovanie slávnej Shakespearovej komédie, v ktorom sa prelínajú svety ľudí a magických bytostí, využívajú sa rôzne druhy bábok a rôzne štýly herectva v podaní 13 hercov a herečiek. Zaznejú aj originálne piesne napísané bardom z Avonu. 
Inscenácia získala cenu Zlatá maska v kategórii Inscenácia pre mladých divákov a na rovnakú cenu bola nominovaná aj v kategóriách réžia (Marián Pecko) a scénografia (Eva Farkašová za bábky a kostýmy).


Teatr lalek Banialuka im. Jerzego Zitzmana, Ul. Mickiewicza 20, 43 300 Bielsko-Biała, Poľsko
Tel.: +48 33 8150915, e-mail: teatr@banialuka.pl, www.banialuka.pl 

 21.30 hod., BDNR/divadelná sála
ODIVO, Banská Bystrica (SK)
Marek Turošík, Monika Kováčová na motívy hry F. G. Lorcu
LÁSKA P A VÁŠEŇ B
60 min.

Autor predlohy: Federico García Lorca, scenár: Marek Turošík, Monika Kováčová, dramaturgia: Marek Turošík, výprava: Mikoláš Zika, hudba: Matej Štesko, svetelný dizajn: Milan Slama, réžia: Monika Kováčová. 
Hrajú: Mária Danadová, Matej Štesko.


Tri pohľady, tri zamilované bábky, jedna herečka, jeden hudobník, jedna inscenácia. Záhrada, v záhrade posteľ, v posteli On, Ona a Ona. Predsvadobné túžby, svadobné noci, posvadobné dni. Ona ľúbi jeho, on ľúbi inú a iná ľúbi iného.


Adriána Cieślaková – Odivo, M. Rázusa 5, 974 01 Banská Bystrica, Slovensko
Tel.: +421 948 513 631, e-mail: odivotheatre@gmail.com