SLOVAK

 • image
 • image
 • image
 • image
 • image
 • image
 • image
 • image
 • image
 • image
 • image
 • image
 • image
 • image
 • image
 • image
 • image
 • image
 • image

Prvý impulz pre deti (28. 9. 1. 10. 2012)
PONDELOK 1. Október

8.30 a 10.30 hod., Základná škola Trieda SNP 20
PLATFORMA 11+ (NL, IT, UK, SK)
Face Me
70 min., od 11 rokov
Vstupné: 2 EUR

Výprava: Ilaria Ariemme (IT), réžia: Lotte Lohrengel (NL), Tom Bellerby (UK).
Hrajú: Eva Dočolomanská (SK), Giuditta Mingucci (IT), Lies van de Wiel (NL), Peter Butkovský (SK), Edward Wren (UK).
Predstavenie je inšpirované textami: Liv Heløe (NO) IN THE WINDOW, Nora Mansmann (DE) SELMA, Giuditta Mingucci (IT) PRIMA DEL VIAGGIO, Bouke Oldenhof (NL) THANK YOU.

PLATFORMA 11+
Platforma 11+, Umelecké objavy na školských dvoroch v Európe je umelecká sieť, v ktorej sa spojilo 13 divadiel z 12 európskych krajín, aby vytvorili nové divadelné a výtvarné diela pre mládež od 11 do 15 rokov. Prostredníctvom spolupráce s profesionálnymi umelkyňami, umelcami sú mladí ľudia podporovaní vo vlastnom umeleckom sebavyjadrení. V roku 2013, na konci štvorročného projektu, chce Platforma 11+ prezentovať mnohovrstevnatý portrét mladej európskej generácie, ktorej prítomnosť sa na začiatku 21. storočia odzrkadlí v mnohých umeleckých dielach.

Projekt Platforma 11+ začal pred štyrmi rokmi. Prvá fáza bola ukončená vytvorením a inscenovaním ,,národných produkcií“, prezentovaním autorských textov v ich domovských krajinách. Druhá ,,bi-národná“ fáza znamenala začiatok prepájania rôznych krajín a z procesu spolutvorby minimálne dvoch autorov, autoriek vyrástli nové hry inscenované v partnerských divadlách. Tretia a posledná fáza prebehla na európskej úrovni: zapojilo sa do nej 24 umelkýň, umelcov z 12 účastníckych krajín a spoločne vytvorili multinárodnú produkciu Face Me United, Čas zmien. Inscenácia vychádza z viac ako 20 krátkych textov, v ktorých autori a autorky popisujú prechod medzi detstvom a dospelosťou, obdobím zložitých rozhodnutí a skúseností, obdobím koncov aj nových začiatkov. Záverečná produkcia sa zrodila počas trojtýždňového skúšobného obdobia a prezentovala na festivale Skupova Plzeň 2012. Tri rôzne skupiny pracovali na jednom mieste a vznikli tri nezávislé produkcie FACE ME. Každá z nich iných spôsobom reaguje a spracováva tému detstvo – puberta – dospelosť. Jednu z nich v podaní umelcov/umelkýň zo Slovenska (BDNR Banská Bystrica), Talianska (Elsinor Teatro Stabile, Miláno), Anglicka (Pilot Theatre, York) a Holandska (Theater del Citadel, Groningen) máte možnosť uvidieť aj na festivale Bábkarská Bystrica 2012, Dvojitý impulz. Partnerom projektu na Slovensku je Divadelný ústav v Bratislave, od r. 2010 Bábkové divadlo na Rázcestí v Banskej Bystrici.

1. 10. 2012 o 18.30 hod. sa v divadelnom šapite v rámci FK-ZÓNY uskutoční aj prezentácia projektu Platforma 11+ v podaní koordinátorky, koordinátora D. Fehérovej, S. Laude, po ktorej nasleduje scénické čítanie z víťazných prác slovenskej dramatickej súťaže tínedžerov, tínedžeriek Dramaticky mladí 2012. Hrajú: členky Dramatického klubu a Tvorivého písania pri BDNR, réžia: Iva Š., V. Fekiačová.

Theater Junge Generation (koordinátor projektu)
Meissner Landstrasse 4
D-01157 Dresden
Nemecko
www.tjg-dresden.de

Bábkové divadlo na Rázcestí
Skuteckého 14
974 00 Banská Bystrica
Slovensko
www.bdnr.sk

Elsinor Teatro Stabile d´Innovazione
Via Boltraffico 21
IT-2059 Milan
Taliansko
www.elsinor.net

Pilot Theatre Company
c/o York Theatre Royal
St. Leonard´s Place, York Y01 7HD
Veľká Británia
www.pilot-theatre.com

Theater De Citadel
Akkerstraat 97 a
NL-9717 KZ Groningen
Holandsko
www.citadeltheater.nl


1. 10. 2012 o 9.00 a 11.00 hod., Štátna opera
LE FIL ROUGE THÉÂTRE, Štrasburg (FR)
Eve Ledig, Sabine Siegwalt, Jeff Benignus
Pobozkať mesiac
30 min., od 18 mesiacov
Vstupné: 3,50 EUR 

Výprava: Sabine Siegwalt, hudba: Jeff Benignus, hlasová spolupráca: Catherine Fender, Isabelle Marx, pohybová spolupráca: Charlotte Delaporte, réžia: Eve Ledig.
Hrajú: Marie-Anne Jamaux, Luc Fontaine.

LE FIL ROUGE THÉÂTRE (FR)
Francúzske divadlo Le fil rouge (založené v r. 2003 v Štrasburgu) a jeho zakladateľka, režisérka Eve Ledig sa tešia veľkým úspechom na domácej i zahraničnej scéne. Pracujú s gestom, tieňovým divadlom, slovom, spevom a ich prepojením hľadajú súčasný výraz v divadle pre deti.  Eve Ledig viac ako desať rokov hľadá inšpiráciu v archetypoch rozprávky, v spojení súčasnosti a mýtov. Syntéza divadla a chórového spevu, hlasu, jazyka a gesta oživuje nové formy divadla na javisku.
Francúzska scéna tvoriaca pre deti rýchlo zareagovala na podnety z Talianska, kde manželia Frabettiovci v Bologni v r. 1987 položili základy disciplíny “divadlo pre najmladších” a následne aj festival Small size. Existuje viacero francúzskych festivaloch pre túto vekovú kategóriu Meli-môme, Reims, A pas de contés, Dijon a iné. Tvorivé impulzy v tejto oblasti patria nesporne divadlám z Dánska, Nemecka, Rakúska a v škandinávskych krajinách.

Pobozkať mesiac je inscenácia, ktorá najmenším i rodičom tlmočí pocity a nálady dieťaťa pred zaspávaním, keď sa treba ponoriť do tmy, zatvoriť oči a zaspať! Samota večera, obavy a smútok, avšak aj radosť zo snov a fantázie, zo spevu a hudby, sú divadelným bozkom na dobrú noc v podaní Le fil rouge. Jeho zakladateľka Eve Ledig viac ako desať rokov hľadá inšpiráciu v archetypoch rozprávky, v spojení súčasnosti a mýtov. Prostredníctvom syntézy divadla a chórového spevu, hlasu, jazyka a gesta oživuje nové formy divadla na javisku.

Le fil rouge théâtre
C/o La fabrique 2 théâtre
10 rue du Hohwald
67 000 Strasbourg
Francúzsko
Tel./fax: +33 (0)3 88 28 56 00
E-mail: contact@lefilrougetheatre.com
www.lefilrougetheatre.com


14.30 hod., divadelná sála, BDNR
BÁBKOVÉ DIVADLO NA RÁZCESTÍ, Banská Bystrica (SK)
Emília Hoffmanová
Tatranky
65 min., od 6 rokov
Vstupné: 3,50 EUR

Scéna: Pavol Andraško a. h., bábky a kostýmy: Eva Farkašová a. h., hudba: Róbert Mankovecký a. h., réžia: Marián Pecko.
Hrajú: Juraj Smutný, Ivana Kováčová, Mária Šamajová.

BÁBKOVÉ DIVADLO NA RÁZCESTÍ (SK)
Zriaďovateľom divadla je Banskobystrický samosprávny kraj. BDNR vzniklo v roku 1960 a viac ako päťdesiat rokov úspešne pôsobí v oblasti divadelnej tvorby pre deti, mladých ľudí a dospelých na Slovensku. Mnohé inscenácie pre dospelých získali medzinárodné ocenenia a patria medzi dôležité medzníky v slovenskom divadelnom živote. BDNR vytvára inscenácie a divadelné projekty pre všetky vekové kategórie: pre najmenších už od batoľacieho veku, pre deti základných škôl a rodičov, pre mladých ľudí a dospelých. Jeho cieľom je vytvoriť z návštevy divadla spoločenskú udalosť, priblížiť svojim divákom, diváčkam rôzne divadelné formy a inšpirovať. Divadlo na Rázcestí je hlavným organizátorom festivalu Bábkarská Bystrica, Dvojitý impulz (bienále).
Pri tvorbe pre deti uprednostňuje autorské divadlo a inscenovanie kvalitných dramatických textov. Tvorcovia a tvorkyne kladú dôraz na prácu s bábkou, rôzne animačné techniky a skúsenosti klasického bábkového divadla, úzky kontakt ako aj na rovnocennú komunikáciu s dieťaťom.

Pôvodná divadelná hra vznikla so zámerom vytvoriť javiskovú encyklopédiu o Slovensku. A tým sa začala divadelná cesta plná (ne)známych faktov o Slovensku a Slovákoch, Slovenkách pre Tatranky a Tatrancov. A pre všetkých, ktorí majú radi neuveriteľné dobrodružstvá. Tretiak Samko Vlások sa jedného dňa na hodine vlastivedy dozvie, že je Slovák. Ale čo to vlastne znamená? Je to nejaká choroba? A prečo vlastne nemáme more? Samko sa rozhodne, že na všetko príde sám a spolu s diváčkami, divákmi sa vydá na neobyčajnú dobrodružnú cestu po Slovensku so svojim pátracím tímom – mačkou Madonou a psom Sultánom. Inscenácia pracuje s divadelným znakom, domáci režisér M. Pecko s potešením využíva možnosti premeny a transformácie hercov, javiskových a divadelných prvkov (scény, rekvizity, gesta, pohybu, svetla, hudby, bábok atď.) vďaka čomu sú Samkove dobrodružstvá súčasne zážitkom divadelným.

Bábkové divadlo na Rázcestí
Skuteckého 14
974 00 Banská Bystrica
Slovensko
Tel./fax: +421 48/412 56 23
E-mail: Táto adresa je chránená pred robotmi nevyžiadanej pošty. Ak ju chcete vidieť, musíte mať povolený JavaScript.
www.bdnr.sk


16.00 hod., Divadlo Štúdio tanca
DÉCALAGES, Praha (CZ)
Véronic Joly, Seiline Vallée, Salvi Salvatore na motívy Petra Pana od Jamesa Matthewa Barrieho
Bez zeme
60 min., od 4 rokov
Vstupné: 4 EUR

Scénografia: Matěj Němeček, kostýmy: Daniela Klimešová, výroba bábky: Matěj Němeček, Daniela Klimešová, hudba: Daniel Fikejz, svetelný dizajn: Robert Janč, réžia: Véronic Joly.
Hrajú: Seiline Vallée, Salvi Salvatore.

DÉCALAGES (CZ)
Česko-francúzsky divadelný súbor Décalages – Divadlo v pohybe sídli v Prahe. Bol založený Seiline Vallée a Salvim Salvatore v roku 2007. Tvorba divadla sa opiera o poetický vizuálny jazyk, ktorý je zmesou vzdušnej akrobacie, hudby, tanca, scénografie a činohry. V práci súboru, ktorý svoje divadelné predstavenia prezentuje v najrôznejších európskych krajinách, kde sa stretáva s ostatnými umelcami, hraje veľmi významnú rolu práve prelínanie žánrov a kultúr. Tieto stretnutia sa vždy odohrávajú v rovine divadelnej, akrobatickej i ľudskej.

Bez zeme je príbeh zavesený kdesi medzi imaginárnou Zemou a svetom reálnym, v neurčenom čase, na neobvyklom mieste, ktoré detstvo ešte úplne neopustilo. Ide o fantáziu pre bábku a dvoch hercov-akrobatov, celú trošku posypanú kúzelným práškom. Je to inscenácia určená pre všetkých, zrozumiteľná vo všetkých krajinách. Zároveň je vizuálna, hravá, poetická, využívajúca rôznorodé výrazové prostriedky – bábkoherectvo, činohru, akrobaciu, hudbu, vône.

Décalages – divadlo v pohybe
Sokolovská 104/85
186 00 Praha
Česko
Tel.: +420 733 504 469
E-mail: Táto adresa je chránená pred robotmi nevyžiadanej pošty. Ak ju chcete vidieť, musíte mať povolený JavaScript.
www.decalages.eu

 
 • image
 • image
 • image