SLOVAK

 • image
 • image
 • image
 • image
 • image
 • image
 • image
 • image
 • image
 • image
 • image
 • image
 • image
 • image
 • image
 • image
 • image
 • image
 • image

Prvý impulz pre deti (28. 9. - 1. 10. 2012)
PIATOK 28. september

Námestie SNP a Námestie Š. Moysesa
TEATRÁLIE
Ceremoniál uvedú riaditeľ úradu BBSK Štefan Šulek a primátor mesta Peter Gogola


15.00 – 15.45 a 18.15 – 19.00 hod.
DIVADLO ANPU, Praha (CZ)
Bela Schenková
Chambre sépareé
4 min., od 5 rokov

Výprava: Barka Zichová, réžia: Bela Schenková.


DIVADLO ANPU (CZ)
Divadlo ANPU založila v roku 1999 Bela Schenková, ktorá je aj v súčasnosti jeho principálkou. Od svojho vzniku pôsobí ako experimentálne, výtvarné divadlo, reprezentujúce českú alternatívnu scénu. Jeho domovskou scénou je divadelné šapitó, ktoré divadlo ANPU pravidelne stavia na Letenskej pláni alebo v parku Kampa. ANPU nadväzuje na tradíciu kočovných divadiel. Jeho predstavenia sú založené na kontraste medzi humorom a poéziou, dramatickým napätím a sugestívnou obrazovo-zvukovou atmosférou.

Predstavenie pre jedného diváka v dvoch podobách: erotický minikabaret pre dospelých (od 15 rokov), kde svoje erotické dobrodružstvá prežívajú nielen bábky a netradičná rýchlorozprávka o Červenej čiapočke so šťastným koncom a výchovnou pointou pre deti (od 5 rokov).

Divadlo ANPU
Stržná 33
165 00 Praha 6
Česko
Tel.: +420 604 47 34 80
E-mail: Táto adresa je chránená pred robotmi nevyžiadanej pošty. Ak ju chcete vidieť, musíte mať povolený JavaScript.
www.anpu.cz


15 .00 hod.
DIVADLO Tuš, Poprad (SK)
Peter Palik
Fraška o Tristanovi a Izolde
40 min.

Réžia: Peter Palik.
Hrajú: Michal Németh, Anna Čitbajová, Barbora Juríčková, Barbora Paliková-Zamišková.

DIVADLO Tuš (SK)
Divadlo Tuš existuje pod Občianskym združením KBT, ktoré vzniklo v roku 2007 z iniciatívy mladých absolventov Katedry bábkarskej tvorby VŠMU v Bratislave. Združenie sa zameriava na tvorbu v oblasti umenia a vzdelávania. Pripravuje netradičné interaktívne inscenácie, pri ktorých tvorcovia využívajú rôzne bábkarské postupy. V predstaveniach KBT sú diváci priamo zapájaní do deja s edukatívnym a dramatoterapeutickým  zámerom. Ich tvorba je orientovaná na všetky vekové skupiny.  Ich divadelné pôsobenie je prepojené s tvorivými dielňami, divadelnými a výtvarnými workshopmi. Od svojho vzniku sa občianske združenie KBT zúčastnilo viacerých domácich i zahraničných festivalov. Od roku 2010 organizuje divadelné tábory.

Pouličná paródia s bábkami, ktorá vznikla zo série workshopov na tému stredovekého príbehu o Tristnovi a Izolde. Je to príbeh absolútnej lásky a vášne, ktorú prekážky nezastavia, bojuje so zákonmi aj svetom a je korunovaná až smrťou, keď navždy spojí milencov. Štvorica pouličných komediantov ju prednesie širokému publiku veselým spevom a vtipnou bábkohrou.

Divadlo Tuš
Rázusová 3
058 01 Poprad
Slovensko
Tel.: +421 918 483 540
E-mail: Táto adresa je chránená pred robotmi nevyžiadanej pošty. Ak ju chcete vidieť, musíte mať povolený JavaScript.
www.divadlotus.sk


15.15 – 19.00 hod.
Tomasz Sylwestrzak (PL)
Flašinet

Tomasz Sylwestrzak je herec Bábkového divadla Banialuka, Bielsko-Biala (PL). Od roku 2002 je jedným z ôsmich poľských pouličných flašinetárov. Počas posledných desiatich rokov sa zúčastnil na mnohých medzinárodných festivaloch flašinetárov a pouličného umenia. Hrá na flašinet s perforovanými papierovými kotúčmi, ktorý bol vyrobený v Orgelbau Stuber Berlin.


 


15.30 – 18.00 hod.
Ivan Gotko (SK)
Čarovný flašinet

Ivan Gontko (1962) je herec, dramaturg a organizátor kultúrnych podujatí. Od roku
1986 člen umeleckého súboru Bábkového divadla, dnes Starého divadla K. Spišáka v Nitre a
zakladajúci člen súboru Teatro Tatro. Od roku 1999 člen výboru Slovenskej sekcie UNIMA
medzinárodnej bábkarskej organizácie a od roku 2007 jej predseda. V roku 2010 založil
vlastné bábkové divadlo, ktoré nazval Tyjátr.

Ivan Gontko aj na našom festivale oživí starodávny flašinet, nástroj, ktorý po druhej svetovej vojne takmer vymizol z verejných priestranstiev. Jeho tóny znejú pre potešenie okoloidúcich v uličkách a zákutiach miest a obcí, v parkoch či na promenádach, nádvoriach hradov a zámkov. Originálny zvuk nástroja prenesie poslucháčov do osemnásteho a devätnásteho storočia a priblíži atmosféru rakúsko-uhorských miest, kedy flašinety a verklíky dotvárali veľkomestský charakter rovnako ako kaviarne a či promenádne koncerty či už vo Bratislave, Viedni alebo Budapešti.


15.30 a 18.00 hod.
LONG VEHICLE CIRCUS, Praha (CZ)
Kolektív Long Vehicle Circus a Lenka Bartůňková
Labutie jazero
10 min.

Réžia: kolektív Long Vehicle Circus.
Hrajú: Jakub Albrecht, Martin Bohadlo, Jakub Gottwald, Evžen Hájek, Jiří Jelínek, Pavel Richta, Petr Štěpánek, Vojta Štulc.

LONG VEHICLE CIRCUS (CZ)
Long Vehicle Circus sa sformoval pri príležitosti Svetovej výstavy EXPO 2010 v Šanghaji, kde na otvorení Českého dňa uviedol svoje prvé performance. Ide o otvorený projekt, ktorý dokáže kombinovať živú hudbu, pantomímu, činohru, tanec, klauniády so side specific projektami. Výsledkom je originálna show s akrobaciou na chodúľoch, ktorá vyráža dych.

Témou performance Labutie jazero sa stali spoločenské tance. Obsahuje chodúľové spracovanie klasického viedenského valčíka, argentínskeho tanga v prapôvodnej podobe, keď ho tancovali muži ako výraz vzájomného súboja a tanec Pas de quatre.

Long Vehicle Circus
Sokolovská 104/85
186 00 Praha 8
Česko
Tel.: +420 733 504 469
E-mail: Táto adresa je chránená pred robotmi nevyžiadanej pošty. Ak ju chcete vidieť, musíte mať povolený JavaScript.
www.artprometheus.cz


16.00 hod.
BRATŘI V TRICKU, Praha (CZ)
Václav Jelínek, Adam Jarchovský
Maliari
30 min.

Réžia a hrajú: Václav Jelínek, Adam Jarchovský.

BRATŘI V TRICKU (CZ)
Artistická dvojica Bratři v tricku sa sformovala v roku 2009, kedy začali spoločne fungovať predovšetkým v rámci projektu Artists for children. Na tejto humanitárnej ,,misii" do Bosny a Hercegoviny učili deti v rómskych osadách žonglovať a ďalšie kúsky. Významná bola ich účasť na EXPO 2010 v čínskom Šanghaji. Dvojicu ,,bratrov" tvorí Václav Jelínek a Adam Jarchovský. Ich predstavenia nie sú len brilantnými ukážkami techniky, ale obsahujú aj príbehy, ktoré oslovujú deti i dospelých.

Maliari nechávajú všetky komediálne klišé za sebou a pozdvihujú ich do novej, akrobatickej formy.

Bratři v tricku
Sokolovská 104/85
186 00 Praha 8
Česko
Tel.: +420 733 504 469
E-mail: Táto adresa je chránená pred robotmi nevyžiadanej pošty. Ak ju chcete vidieť, musíte mať povolený JavaScript.
www.bratrivtricku.cz


16.00 hod.
VYSOKÁ ŠKOLA MÚZICKÝCH UMENÍ, Bratislava (SK)
Cigánske rozprávky
50 min., od 3 rokov

Scénografia: Eva Farkašová, réžia: Marika Kecskésová.
Hrajú: Miroslava Čanecká, Lucia Pohronská, Lýdia Petrušová, Braňo Mosný, Peter Tilajčík, Martin Kollár.

VYSOKÁ ŠKOLA MÚZICKÝCH UMENÍ, Bratislava (SK)
Katedra bábkarskej tvorby patrí k najmladším katedrám VŠMU. Jej poslaním je profesionálna príprava študentov na umelecké pôsobenie v bábkových divadlách. Popri základnom rozvoji hereckých dispozícií, sa učebný program katedry zameriava aj na zvládnutie techník a postupov bábkového divadla. Okrem toho Katedra bábkarskej tvorby VŠMU poskytuje možnosti aj formám a metódam alternatívneho, otvoreného divadla, čím vzniká priestor pre vytvorenie zaujímavých interdisciplinárnych projektov. Z tohto pohľadu zahŕňa komplexnú prípravu bábkarov/riek v oblasti hereckej, režíjnej a výtvarnej. Študijné programy Katedry bábkarskej tvorby VŠMU sú: bábkohrectvo, bábkarská réžia a dramaturgia, bábkarská scénografia.

Ročníkový projekt 2. ročníka bábkoherectva VŠMU vyústil do pestrého a veselého príbehu maňušiek (máňuš - po rómsky človek) so živými rómskymi pesničkami, slobodou ducha a radosťou zo života kočovných cigánov.

VŠMU Bratislava, Katedra bábkarskej tvorby
Zochova 1
813 01 Bratislava
Slovensko
Tel.: +421 905 746 618
E-mail: Táto adresa je chránená pred robotmi nevyžiadanej pošty. Ak ju chcete vidieť, musíte mať povolený JavaScript.
www.vsmu.sk


16.30 hod.
JANÁČKOVA AKADÉMIE MÚZICKÝCH UMĚNÍ, Ateliér výchovné dramatiky Neslyšících, Brno (CZ)
Veselá abeceda
60 min., od 4 rokov

Hrajú: Ivana Martinů, Gabriela Švehlová, Veronika Křížová, Irena Iškievova, Zdena Mlezivová.

ATELIÉR VÝCHOVNEJ DRAMATIKY NESLYŠÍCÍCH (CZ)
Výchovná dramatika Nepočujúcich so zameraním na pohybové výchovné disciplíny (VDN) je trojročné bakalárske štúdium s možnosťou nadväzujúceho magisterského štúdia v dennej i kombinovanej forme, ktoré je koncipované ako umelocko-pedagogický odbor. Ateliér VDN bol založený v roku 1992. Základnou zložkou študíjneho plánu je predmet ,,pohybové divadlo". Cez neho sa študenti/ky snažia zoznámiť s pantomímou, snažia sa preniknúť do tajov divadelnej tvorby, ktorá využíva prvky totálnej komunikácie. Dôraz je kladený na individuálnu pohybovú a výtvarnú kreativitu študentov/tiek. Divadelnú prax získavajú formou predstavení pre verejnosť v Divadelnom štúdiu Marta a iných divadlách v rámci výmenných stáží a účastiach na festivaloch.

Toto predstavenie zoznamuje deti hravou formou s abecedou. Deti spolu s hercami prežívajú vznik písmen, ktoré sú potom napísané, povedané i ukázané prstovou abecedou. Predstavenie je určené všetkým, ktorý majú radi pohyb, akrobaciu a fantáziu.

JAMU
Beethovenova 2
662 15 Brno
Česko
Tel.: +420 542 591 111
E-mail: Táto adresa je chránená pred robotmi nevyžiadanej pošty. Ak ju chcete vidieť, musíte mať povolený JavaScript.
www.jamu.cz


16.45 a 18.15 hod.
DIVADLO LÍŠEŇ, Brno (CZ)
Figurkov

Hrajú: Luděk Vémola, Pavla Dombrovská.

DIVADLO LÍŠEŇ (CZ)
Divadlo Líšeň vzniklo v roku 1998 v Brne – Líšni. Experimentuje s rôznymi divadelnými formami – využíva bábky, masky a objekty, pracuje s pohybovou a zvukovou štylizáciou. Inscenácie sú výsledkom dlhého tvorivého i ľudského hľadania mnohokrát presahujúceho oblasť divadla. Líšeň hraje pre deti i dospelých v Česku ako aj na zahraničných festivaloch.

Figurkov je tajomná zem. Na prvý pohľad vyzerá ako obyčajná šachovnica, ale skrýva tisíce rôznorodých úloh, počítanie, geometrické vnímanie, priestorovú orientáciu, vnímanie pohybu, pamäťové úlohy alebo tvorbu jednoduchých algoritmov. Ide o interaktívnu hru s deťmi a šachovými figúrkami, ale aj stolovými hrami z celého sveta.

Divadlo Líšeň
Obecká 13
628 00 Brno
Česko
Tel.: +420 728 898 500
E-mail: Táto adresa je chránená pred robotmi nevyžiadanej pošty. Ak ju chcete vidieť, musíte mať povolený JavaScript.
www.divadlolisen.cz


17.30 hod.
BÁBKOVÉ DIVADLO NA RÁZCESTÍ, Banská Bystrica (SK)
Bela Schenková podľa predlohy Charlesa Perraulta
Kocúr v čižmách
55 min., od 3 rokov

Výprava: Barbora Zichová a. h., hudba: Jana Štromská a. h., technológia: Adam Vítek a. h., dramaturgická spolupráca: Kristína Chlepková, réžia: Bela Schenková a. h.

Hrajú: Marianna Mackurová, Eva Dočolomanská, Ivana Kováčová, Juraj Smutný, Peter Butkovský a. h., Alena Sušilová. 

BÁBKOVÉ DIVADLO NA RÁZCESTÍ (SK)
Zriaďovateľom divadla je Banskobystrický samosprávny kraj. BDNR vzniklo v roku 1960. Viac ako päťdesiat rokov úspešne pôsobí v oblasti divadelnej tvorby pre deti, mladých ľudí a dospelých na Slovensku. Mnohé inscenácie pre dospelých získali medzinárodné ocenenia a patria medzi dôležité medzníky v slovenskom divadelnom živote. BDNR vytvára inscenácie a divadelné projekty pre všetky vekové kategórie: pre najmenších už od batoľacieho veku, pre deti základných škôl a rodičov, pre mladých ľudí a dospelých. Jeho cieľom je vytvoriť z návštevy divadla spoločenskú udalosť, priblížiť svojim divákom/čkam rôzne divadelné formy a inšpirovať. Divadlo získalo mnoho ocenení doma i v zahraničí.

Klasická rozprávka v tradično-netradičnom spracovaní. Keď najmladší z bratov zdedil po otcovi iba obyčajnú mačku, zatiaľ čo jeho bratia si rozdelili zvyšný majetok, netušil, že práve mačka bude jeho najväčšou životnou výhrou! Stačili jej čižmy a dôvtip, aby svojmu pánovi priniesla šťastie, bohatstvo a dokonca i lásku roztomilej princeznej. Farebné a pútavé predstavenie s vtipnou nadsázkou a humorom. Inscenácia sa zúčastnila na 25. ročníku medzinárodného festivalu bábkového umenia, Bielsko-Biała(PL), na festivaloch Dotyky a spojenia, Martin (SK), a Divadelná Nitra 2012 (SK).

Bábkové divadlo na Rázcestí
Skuteckého 14
974 01 Banská Bystrica
Slovensko
Tel./fax: +421 48/412 56 23
E-mail: Táto adresa je chránená pred robotmi nevyžiadanej pošty. Ak ju chcete vidieť, musíte mať povolený JavaScript.
www.bdnr.sk


17.45 hod.
STARÉ DIVADLO KAROLA SPIŠÁKA V NITRE (SK)
Na motívy Prostonárodných slovenských povestí Pavla Dobšinského
Žena, Pánboh, Čertisko a sedem zakliatych
75 min., od 12 rokov

Výprava: Nataša Štefunková, hudba a piesne: Andrej Kalinka, réžia: Jakub Nvota.
Hrajú: Oľga Schrameková, Ivan Gontko/Andrej Kalinka a.nh., Milan Vojtela/Rado Hudec, Lucia Korená/Katka Petrusová, Miloš Kusenda, Danica Hudáková.

STARÉ DIVADLO KAROLA SPIŠÁKA V NITRE (SK)
Svoju pôsobnosť začínalo ako bábkarský súbor pri Nitrianskom krajovom divadle. Vďaka režisérovi Jánovi Romanovskému sa súbor v r. 1960 osamostatnil pod názvom Bábkové divadlo Nitra, vytvoril stovky inscenácií a hosťoval v rôznych krajinách sveta. V polovici 90. rokov po príchode režiséra Ondreja Spišáka sa sformoval nový tvorivý tím a divadlo vedené riaditeľom a režisérom Karolom Spišákom, začalo postupne dostávať osobitú tvár, poznačenú poetikou Ondreja Spišáka. Zámer tvorcov bol jednoznačný, osloviť inscenáciami nielen detské publikum, ale aj mladého a dospelého diváka. V rozvíjaní tohto tvorivého zámeru divadlo úspešne pokračuje  naďalej pod názvom Staré divadlo Nitra (r. 1999). Divadlo získalo mnoho ocenení, doma i v zahraničí. Staré divadlo je organizátorom medzinárodnej prehliadky divadiel a divadelných škôl krajín V4 Stretnutie.

Pouličný „horor“ na motívy Prostonárodných slovenských povestí Pavla Dobšinského. Inscenácia, ktorá je o tom ako žena lásku hľadá, Pánaboha urazí, sedem zakliatych „trápičov“ porazí a napokon vytúženú lásku naozaj nájde, obsahuje situačné i dejové napätie, slovný i inscenačný humor, výbornú scénickú hudbu a piesne Andreja Kalinku i nápaditú a prekvapivú scénografiu Nataši Štefunkovej. Inscenácia sa zúčastnila na európskom festivale humoru a satiry Kremnické gagy 2012 (SK).

Staré divadlo Karola Spišáka
Ul. 7. pešieho pluku
949 01 Nitra
Slovensko
Tel./fax.: +421/376524091
E-mail: Táto adresa je chránená pred robotmi nevyžiadanej pošty. Ak ju chcete vidieť, musíte mať povolený JavaScript.
www.staredivadlo.sk

Vstup na všetky pouličné predstavenia je voľný!
V prípade nepriaznivého počasia odohráme predstavenia v Europa Shopping Center v Banskej Bystrici.

 
 • image
 • image
 • image