SLOVAK

 • image
 • image
 • image
 • image
 • image
 • image
 • image
 • image
 • image
 • image
 • image
 • image
 • image
 • image
 • image
 • image
 • image
 • image
 • image

Prvý impulz pre deti (28. 9. - 1. 10. 2012)
NEDEĽA 30. september


9.00 hod., divadelná sála, BDNR
YVETTE BOZSIK COMPANY, Budapešť (HU)

Yvette Bozsik, Vilmos Vajdai
Štyri ročné obdobia
25 min., od 0 do 4 rokov
Vstupné: 2 EUR

Scéna: Sosa Juristovszky, Tamás Vati, kostýmy: Fruzsina Nagy, hudba: Vilmos Vajdai, choreografia: Bozsik Yvette, réžia: Yvette Bozsik, Vilmos Vajdai.
Hrajú: Dóra Hasznos, Tímea Fülöp, Szabolcs Gombai.

YVETTE BOZSIK COMPANY (HU)
Yvette Bozsik, zakladateľka Yvette Bozsik Company, patrí k výrazným osobnostiam súčasného maďarského tanca. Od roku 1986 sú jej predstavenia pre tanečných profesionálov/ky i publikum výnimočnou udalosťou. Yvette Bozsik získala niekoľko ocenení na edinburgskom festivale, je držiteľkou francúzskej Čestnej légie.  Hosťovala v parížskej opere Garnier a so svojim tanečným súborom účinkovala na mnohých významných medzinárodných festivaloch. A práve divadlo Kolibri v Budapešti prizvalo do projektu pre bábätká tanečníkov tejto slávnej skupiny pre dospelých. Vznikla výnimočná tanečno-bábková inscenácia pre batoľatá.
V Maďarsku sa venujú tvorbe pre bábätká dlhšie obdobie ako na Slovensku, väčšina bábkových divadiel má na repertoári takéto predstavenie. Medzi priekopníkov patrí Bábkové divadlo Ciróka Kecskeméth, Bábkové divadlo Szeged a už spomínané Bábkové divadlo Kolibri.

Choreografia predstavenia je založená na pohyboch a gestách z ľudského a zvieracieho sveta prepojených s prírodou. Inscenácia sa snaží byť totálnym divadlom, ktoré prepája rovnocenne vnímanú choreografiu, hudbu, vizuálny dizajn, kostýmy, bábkové prvky, scénu a film. Choreografia využíva prvky klasického, moderného a ľudového tanca v kombinácii so svojskou tanečnou poetikou autorky.

Maďarský divadelný súbor sa na festivale zúčastní aj vďaka podpore p. Bélu Bugára. Ďakujeme!

Bozsik Yvette Alapítvány
Szakiskola u. 182
1224 Budapest
Maďarsko
Tel.: +36 20 4285074
E-mail: Táto adresa je chránená pred robotmi nevyžiadanej pošty. Ak ju chcete vidieť, musíte mať povolený JavaScript.
www.ybozsik.hu


10.00 hod., divadelné šapito, park pod Pamätníkom SNP
DIVADLO DRAK, Hradec Králové (CZ)
Hans Christian Andersen
Dievčatko so zápalkami
55 min., pre deti od 3 rokov
Vstupné: 3 EUR

Scenár: Matija Solce, Petr Hašek, výprava: Lucie Škandíková, dramaturgia: Petr Hašek, hudba a réžia: Matija Solce.
Hrajú: Petra Cicáková, Luděk Smadiš, Filip Huml, Redy Vávra, Milan Žďarský.

DIVADLO DRAK (CZ)
Divadlo Drak bolo založené v roku 1958 v Hradci Králové vo východných Čechách. Jeho história je spätá s tvorcami ako sú autor a režisér Jiří Středa, výtvarník Františk Vítko, riaditeľ a dramaturg Jan Dvořák, režisér Miroslav Vildman, výtvarník Pavel Kalfus a hudobník a herec Jiří Vyšohlíd, režisér Jozef Krofta, výtvarník Petr Matásek. Vďaka tvorbe legendárneho umeleckého tímu v zložení Krofta – Matásek – Vyšohlíd sa divadlo Drak stáva jednou z najvýznamnejších bábkových scén v domácom i medzinárodnom kontexte.
V roku 1995 prichádza do divadla syn Jozefa Kroftu režisér Jakub Krofta. Spoločne so scénografom Markom Zákostoleckým a výrazne premeneným hereckým súborom stojí za súčasnou tvárou divadla Drak. Autorské inscenácie kombinujúce prvky ako bábkového, tak aj klaunského, vizuálneho a hudobného divadla zrozumiteľne a otvorene komunikujúce so svojim publikom tvoria základ súčasného repertoáru. Významnou súčasťou dramaturgie sú inscenácie pre dospievajúce deti. Od roku 1995 je Drak spoločne s Klicperovým divadlom v Hradci Králové organizátorom najväčšieho divadelného festivalu v strednej Európe s názvom Divadlo európskych regiónů.

Päť muzikantov zakopne na zasneženej ulici o zmrznutú, špinavú a deravú handru. Vo svetle horiacej zápalky však táto nepotrebná a ľahko prehliadnuteľná vec môže vytvoriť rozprávkovo farebný svet. Inscenácia slovinského bábkara a hudobníka Matiju Solce sa na mrazivý príbeh so smutným koncom z pera H. Ch. Andersena chce pozerať ako na rozprávku o sile ľudskej imaginácie, predstavivosti a fantázie, ktorá má moc meniť okolitý svet k lepšiemu. Toto hravé a nápadité predstavenie využíva rôzne inscenačné princípy: bábky, predmety, výtvarné javiskové obrazy, živú hudbu a spev, ale najmä kontakt živého herca so živým publikom. To všetko s minimálnym využitím slov.

Divadlo DRAK
Hradební 632
500 03 Hradec Králové
Česko
Tel. +420 49 5514721, fax: +420 49 5512510
E-mail: Táto adresa je chránená pred robotmi nevyžiadanej pošty. Ak ju chcete vidieť, musíte mať povolený JavaScript.
www.draktheatre.cz


14.00 hod., divadelná sála, BDNR
TEATR LALEK BANIALUKA, Bielsko-Biała (PL)
Hans Christian Andersen
Palculienka
60 min., od 3 rokov
Vstupné: 4 EUR

Scenár: Marta Guśniowska, scénografia: Jarosław Koziara, hudba: Gabriel Menet, hlasová spolupráca: Krystyna Fuczik, réžia: Witold Mazurkiewicz.
Hrajú: Maria Byrska, Marta Marzęcka, Władysław Aniszewski, Konrad Ignatowski, Włodzimierz Pohl.

TEATR LALEK BANIALUKA (PL)
Banialuka je jedno z najstarších bábkových divadiel v Poľsku a súčasne aj jedno z najznámejších divadiel v Poľsku i vo svete. So svojimi predstaveniami navštívilo niekoľko desiatok krajín sveta, okrem iných Japonsko, Chile i USA. Zúčastnilo sa festivalov v Edinburgu, v Avignone, v Cividale, v New Yorku a Charleville-Mezieres. Banialuka získala množstvo najvyšších ocenení na renomovaných prehliadkach. S divadlom spolupracovalo a spolupracuje veľa významných umelcov. V Banialuke vznikajú veľké divadelné produkcie s početným hereckým obsadením, ktoré prekvapujú svojím inscenačným záberom, bohatstvom zvolených výrazových prostriedkov a rafinovaným výtvarným stvárnením. Od r. 1966 je  Banialuka organizátorom významného Medzinárodného festivalu bábkových divadiel.

Vizuálne atraktívna inscenácia Palculienka rozpráva príbeh o dievčatku s malými rozmermi, ale s veľkým srdcom. Malá hrdinka počas svojho dobrodružstva spoznáva pekné aj nebezpečné stránky sveta, stretáva sa s priateľstvom, ale aj tými, ktorí ju chcú využiť. Osudy Palculienky sú usporiadané v príbehu o hľadaní lásky, priateľstva a o potrebe pomáhať ľuďom v núdzi, o vzájomnom rešpekte, citlivosti k utrpeniu druhých a láskavosti. Pôsobivá a dômyselná scénografia, množstvo akcie a melodické piesne menia tradičnú rozprávku na magickú inscenáciu pre deti a ich rodičov. Inscenácia získala cenu diváka na festivale divadiel pre deti Ferie 2012, Krakov a herečka Maria Byrska získala za rolu Myšky cenu na XV. medzinárodnom festivale pre deti a mládež Korczak 2012.  

Teatr lalek Banialuka im. Jerzego Zitzmana
ul. Mickiewicza 20 
43 300 Bielsko-Biała
Poľsko
Tel.: +48 33 8150915
E-mail: Táto adresa je chránená pred robotmi nevyžiadanej pošty. Ak ju chcete vidieť, musíte mať povolený JavaScript.
www.banialuka.pl


30. 9. 2012 o 16.00 hod., 1. 10. 2012 o 9.00 a 11.00 hod., Štátna opera
LE FIL ROUGE THÉÂTRE, Štrasburg (FR)
Eve Ledig, Sabine Siegwalt, Jeff Benignus
Pobozkať mesiac
30 min., od 18 mesiacov
Vstupné: 3,50 EUR 

Výprava: Sabine Siegwalt, hudba: Jeff Benignus, hlasová spolupráca: Catherine Fender, Isabelle Marx, pohybová spolupráca: Charlotte Delaporte, réžia: Eve Ledig.
Hrajú: Marie-Anne Jamaux, Luc Fontaine.

LE FIL ROUGE THÉÂTRE (FR)
Francúzske divadlo Le fil rouge (založené v r. 2003 v Štrasburgu) a jeho zakladateľka, režisérka Eve Ledig sa tešia veľkým úspechom na domácej i zahraničnej scéne. Pracujú s gestom, tieňovým divadlom, slovom, spevom a ich prepojením hľadajú súčasný výraz v divadle pre deti.  Eve Ledig viac ako desať rokov hľadá inšpiráciu v archetypoch rozprávky, v spojení súčasnosti a mýtov. Syntéza divadla a chórového spevu, hlasu, jazyka a gesta oživuje nové formy divadla na javisku.
Francúzska scéna tvoriaca pre deti rýchlo zareagovala na podnety z Talianska, kde manželia Frabettiovci v Bologni v r. 1987 položili základy disciplíny “divadlo pre najmladších” a následne aj festival Small size. Existuje viacero francúzskych festivaloch pre túto vekovú kategóriu Meli-môme, Reims, A pas de contés, Dijon a iné. Tvorivé impulzy v tejto oblasti patria nesporne divadlám z Dánska, Nemecka, Rakúska a v škandinávskych krajinách.

Pobozkať mesiac je inscenácia, ktorá najmenším i rodičom tlmočí pocity a nálady dieťaťa pred zaspávaním, keď sa treba ponoriť do tmy, zatvoriť oči a zaspať! Samota večera, obavy a smútok, avšak aj radosť zo snov a fantázie, zo spevu a hudby, sú divadelným bozkom na dobrú noc v podaní Le fil rouge. Jeho zakladateľka Eve Ledig viac ako desať rokov hľadá inšpiráciu v archetypoch rozprávky, v spojení súčasnosti a mýtov. Prostredníctvom syntézy divadla a chórového spevu, hlasu, jazyka a gesta oživuje nové formy divadla na javisku.

Le fil rouge théâtre
C/o La fabrique 2 théâtre
10 rue du Hohwald
67 000 Strasbourg
Francúzsko
Tel./fax: +33 (0)3 88 28 56 00
E-mail: contact@lefilrougetheatre.com
www.lefilrougetheatre.com

 
 • image
 • image
 • image