SLOVAK

 • image
 • image
 • image
 • image
 • image
 • image
 • image
 • image
 • image
 • image
 • image
 • image
 • image
 • image
 • image
 • image
 • image
 • image
 • image

Druhý impulz pre dospelých (2. 10. - 3. 10. 2012)
STREDA 3. október 2012

http://www.bdnr.sk/bab/images/phocagallery/druhy-impulz/SKUPINA_COINCIDENTIA_A_NETTHEATRE/thumbs/phoca_thumb_l_turandot5.foto.michal.jadczak.jpg 16.00 hod., divadelné šapito, park pod Pamätníkom SNP
GRUPA COINCIDENTIA, Białystok (PL) a NETTHEATRE, Lublin (PL)
Paweł Passini
Turandot
70 min.
Vstupné: 6 EUR

Scénografia: Michalina Kostecka, vizuálne efekty: Maria Porzyc, hlasová spolupráca: Magdalena Urbańska, hudba a réžia: Paweł Passini.
Hrajú: Mariusz Laskowski, Paweł Chomczyk, Dagmara Sowa, Iga Załęczna, Katarzyna Tadeusz, Paweł Passini, študenti zo Zespol Szkol 3 v Lubline.

GRUPA COINCIDENTIA (PL)
Grupa Coincidentia je nezávislé divadlo založené v roku 2009 Dagmarou Sowa and Pawłom Chomczykom. Vo svojich inscenáciách kombinuje mnoho rozličných spôsobov výrazu: tradičné a súčasné bábkové divadlo, herectvo, vizuálne divadlo, objektové divadlo, prvky z práce mímov, spev. Tvorivé impulzy k nim vždy prichádzajú z neočakávaných stretnutí s umelcami reprezentujúcimi rozličné umelecké disciplíny: bábkarstvo, drámu, hudbu, výtvarné umenie, vizuálne umenie a stále Grupu Coincidentia viedli do prekvapivých oblastí divadelnej aktivity. 

neTTheatre (PL)
Prvé internetové divadlo na svete uvádza svoje hry nielen v reálnom živote, ale aj vo virtuálnej realite. Dovoľuje obecenstvu podieľať sa na vytváraní zvukovej a vizuálnej zložke a tým prehlbuje dôležitosť divadelnej interaktivity vo svojich projektoch. neTTheatre nereprezentuje len novú, fascinujúcu oblasť divadelného výrazu, ale je taktiež prináša spôsob porozumenia divadla ako priestoru skutočného stretnutia, v ktorom sa akt vytvárania deje otvorene, v reálnom čase pred očami publika. Herci/tanečníci, herečky/tanečníčky využívajú improvizačné techniky spájajúce pohyb a gesto s textovou zložkou, ktorá obsahuje neexistujúce slová a výrazy – to vytvára unikátny, prekvapivý a zároveň intímny priestor pre predstavenia. Najdôležitejším cieľom neTTheatre je tvorba nového umeleckého jazyka odkazujúceho na moderné formy komunikácie. V súčasnosti pôsobí v Centre pre kultúru v Lubline.

Posledná, nedokončená opera Giacoma Pucciniho rozpráva príbeh o čínskej princeznej Turandot, ktorá dáva hádanky a zabíja nápadníkov neschopných dať správnu odpoveď. Jej kráľovstvo navštívi Puccini v maske excentrického princa Kalafa. Netradičné spracovanie hovorí moderným spôsobom o príbehu pýchy, o túžbe po nezávislosti, ale aj o nekonečnosti lásky, žiarlivosti a zrady, kde spev môže zabíjať a zároveň aj prekonávať smrť. Inscenácia získala množstvo významných ocenení, napr. Absolútna divadlená cena v kategórii fyzického/vizuálneho divadla na festivale Fringe 2011, Edinburgh (UK), Grand Prix na IX. festivale svetových premiér 2010, Bydgoszcz (PL).

Grupa Coincidentia
Ul. Krucza 24/22
16 010 Wasilków, Bialystok
Poľsko
Tel.: +48 607 979 159
E-mail: Táto adresa je chránená pred robotmi nevyžiadanej pošty. Ak ju chcete vidieť, musíte mať povolený JavaScript.
www.grupacoincidentia.pl

neTTheatre
Centre for Culture in Lublin
Ul. Peowiaków 12
20 007 Lublin
Poľsko
Tel.: +48 505 176 157
E-mail: Táto adresa je chránená pred robotmi nevyžiadanej pošty. Ak ju chcete vidieť, musíte mať povolený JavaScript.
www.nettheatre.pl


17.30 hod., divadelná sála (BDNR)
MERLIN PUPPET THEATRE, Atény (GR)
Klaunove domy
75 min.
Vstupné: 6 EUR

Výprava: Dimitris Stamou, Demy Papada, réžia: Dimitris Stamou.
Hrajú: Dimitris Stamou, Demy Papada.

MERLIN PUPPET THEATRE (GR)
Bábkové divadlo Merlin bolo založené v roku 1995 v Aténach. Jeho zakladatelia, Dimitris Stamou a Demy Papada, sa zo začiatku venovali vytváraniu masiek a bábok pre divadlo. V roku 2001 začali realizovať svoje vlastné bábkové predstavenia. Odvtedy odohrali stovky inscenácií v Grécku a viedli množstvo workshopov zameraných na vytváranie bábok a hranie s nimi. Vo viere, že bábkarské umenie nemôže byť brané jednodimenzionálne, skupina neustále experimentuje a pracuje s umelcami venujúcimi sa iným druhom umenia. Nasleduje tradičné princípy divadla, ktoré vyžadujú, aby bol bábkoherečka, bábkoherec zahrnutý vo všetkých fázach prípravy predstavenia. Dimitris Stamou a Demy Papada sa zúčastnili na mnohých festivaloch, výstavách, konferenciách a seminároch. Sú členmi gréckej vetvy UNIMA. Od októbra 2011 sídlia aj v Berlíne a zájazdujú po Európe so svojimi predstaveniami.

Jedna budova, päť bytov, šesť tragikomických charakterov. Diváci, diváčky sa pozerajú na ich konvenčné životy, ktoré si žijú v tmavej klaustrofobickej scéne s ich strachmi, posadnutosťami a samotou. Neboja sa umrieť, boja sa žiť. Divadlo Merlin dramatizuje a démonizuje ich posadnutosti, až kým ich nepotrestajú a neoslobodia tým najnásilnejším spôsobom. Hra hovorí o osamelosti moderného človeka, uväzneného v domoch podobajúcich sa väzeniu, vo svojej rutine a zvykoch, vzdialeného od svojich snov. Inscenácia je kombináciou rôznych bábkových techník: využitie marionet, stolových bábok, objektov a tieňového divadla.

Grécke divadlo (aj nemecké) privítame na festivale po prvýkrát!

Merlin puppet theatre
Amendestrasse 81
134 09 Berlin
Nemecko
Tel.: +49 3055120597
E-mail: Táto adresa je chránená pred robotmi nevyžiadanej pošty. Ak ju chcete vidieť, musíte mať povolený JavaScript.
www.merlinpuppetry.gr


19.00 hod., Slovenské misijné hnutie (Misijný dom)
DIVADLO LOUTEK OSTRAVA (CZ)
Israel Horovitz
Lebensraum
125 min. s prestávkou
Vstupné: 6 EUR

Preklad: Alexander Jerie, scéna: Pavol Andraško, kostýmy a bábky: Eva Farkašová, hudba: Pavel Halebrand, dramaturgia: Jana Pithartová, réžia: Marián Pecko.
Hrajú: Lenka Macharáčková, Ivo Marták, Ivan Feller.

DIVADLO LOUTEK OSTRAVA (CZ)
Divadlo loutek Ostrava je profesionálnou scénou pre deti a mládež v severomoravskom regióne. Bolo založené pod názvom Krajské divadlo loutek v roku 1953 a sídlilo do roku 1999 na Masarykovom námestí. V septembri 1999 sa ostravskí bábkari presťahovali do novej divadelnej budovy, ktorá vyrástla v centre Ostravy, na okraji Černé louky. V tom istom roku získala budova titul Dom roka.
Divadlo loutek Ostrava pripravuje predstavenia pre deti aj dospelých divákov. Behom sezóny ich odohraje okolo 400 a naštuduje 5 nových inscenácií. V r. 2011 bola otvorená nová prístavba. Tá návštevníkom, návštevníčkam ponúka alternatívnu scénu – divadelnú sálu s variabilným hľadiskom, na ktoré nadväzuje amfiteáter a galériu bábok s cukrárňou. Ostravským unikátom ja bábkový orloj na priečelí stavby.

Originálna politfantasy so strhujúcim dejom a prekvapivým vyústením. Ústrednú líniu tvorí milostný príbeh židovského chlapca a nemeckého dievčaťa na začiatku 21. storočia a vedľajšiu osud starca, ktorý vycestuje do Nemecka až z Austrálie, aby sa stretol s Nemkou, ktorá kedysi udala jeho rodinu gestapu. Výrazy ,,Lebensraum" a ,,Životný priestor" znamenajú síce v rôznych jazykoch to isté, ale v jednotnej reči ideí sú to dva rôzne pojmy. A práve medzi nimi sa pohybuje hra amerického dramatika, režiséra a herca I. Horovitza. S temným pojmom ,,Lebensraum" v pamäti sa snaží hľadať jasný životný priestor v živej súčasnosti a v budúcnosti, na ktorú sa pozeráme našimi očami. Hra je okrem iného zaujímavá aj formou – dvaja herci a jedna herečka v nej hrajú približne 50 postáv.

Divadlo loutek Ostrava
Pivovarská 15
728 32 Ostrava
Česko
Tel.: +420 596 100 526, +420 724 051 825, fax: +420 596 100 524
E-mail: Táto adresa je chránená pred robotmi nevyžiadanej pošty. Ak ju chcete vidieť, musíte mať povolený JavaScript.
www.dlo-ostrava.cz

 
 • image
 • image
 • image